Makaleler

Kripto para borsalarında nasıl işlem yapılır ?

Kripto paraları ilk duyduğunuzda cazip ve ilgi çekici geliyor , ancak bir parça karışık geliyor olabilir. Ufak da olsa bir yatırım yapmak istiyorsunuz ancak daha ilk adım nasıl atılır bunun hakkında pek bilginiz yok. Kendinizi yalnız hissetmeyin, pek çok kişi sizinle aynı durumda. Kripto paralara basitçe nasıl başlarsınız sizlere bunu anlatacağız .

Türkiye de bir çok kişi Kripto paralara yatırım yapmak istiyor fakat nasıl başlayacağını bilemiyor. Borsadan Bitcoin alırken yaşayacağımız şeylerle başlayalım…

Borsadan Bitcoin Nasıl alınır ?

KriptoPara alım satımına aracılık eden şirketler ya da platformlara Kripto Para borsaları diyoruz .Bitcoin almak için bir çok seçeceğimiz var. Halihazırda yurtiçi ve yurtdışı merkezli birçok kripto para borsası bulunuyor. Tavsiyem ilk olarak bir türk borsasında hesap açıp orada tecrübe edinmektir. Tecrübe edindikten sonra dünyanın en büyük borsası olan Binance Borsasında işlem yapmaya başlayabilirsiniz( Türkçe dil seçeceği de var ).Türkiye sınırları içinde faaliyet gösteren aşağıdaki borsalardan birinde hesap açıp kripto paralar dünyasında kendinize bir yer edinmeye başlayabilirsiniz. Neler bu borsalar derseniz, birkaç tanesini sayalım:

  • BTCTurk borsası Şu an Türkiye piyasasındaki en yüksek hacimli KriptoPara aracılığı yapan platform. Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Tether işlem gören KriptoParalar
  • Paribu  Bitcoin ve altcoin alımsatımına aracılık edendir borsa
  • Coinzo borsası ve bitcoin nasıl alınır diye video hazırladım iyi seyirler-

Mümkün olduğu kadar bilindik , güvenilir , yüksek hacimli borsalar kullanmaya çalışın çünkü her sektörde olduğu gibi bu sektörde de kötü niyetli insanlar bol . Ayrıca borsaların özellikle küçük olanlarının likidite sıkıntısı yaşayabileceklerini unutmamak gerek yüksek hacimli borsaları kullanın .

Bu borsalardan birinde hesap açtırmak biraz zahmetli bir iş, onu baştan söylemek lazım. Neden? KriptoPara dünyası ile ilgili çok fazla spekülasyon ve bilgi kirliliği olduğu için bu tip aracılar, kara para aklama (anti-money-laundering kısaca AML) ve müşterilerini tanımak (know-your-customer kısaca KYC) konusunda oldukça hassaslar. Bu nedenle, sadece kayıt olmak yetmiyor, işlem yapabilmek için ekstra bilgi talep ediyorlar. Öyle çok zor bilgiler değil ama başta biraz uğraştırıcı . Ne gibi bilgiler?

  • Gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlamak için nüfus cüzdanının kopyası
  • Elle yazacağınız bir dilekçe, nüfus cüzdanı ve yazdığınız dilekçe ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafınız (evet yanlış okumadınız, bir elinize kimliğinizi, öbür elinize el yazısıyla yazdığınız dilekçeyi alıp fotoğraf çekiyor ve fotoğrafı onlara gönderiyorsunuz)
  • Türkiye’de ikamet ettiğinize dair kanıt (adınıza kayıtlı bir elektrik, su faturası gibi)

Bu borsalarda limt kısıtlamalarına takılmadan işlem yapmak için kimlik bilgilerinizle ve bir adet imzalı dilekçe fotoğrafı ile internet üzerinden çevrimiçi başvuru yaparak kaydolabilirsiniz. Kabul işlemleri genel olarak birkaç saat ile bir gün arasında değişmektedir. Bazen yoğunluğa göre bu süre daha da fazla uzayabilmektedir. Kayıt gerçekleştikten sonra tercih ettiğiniz borsanın yöntemlerine göre TL ya da Dolar üzerinden havale yaparak paranızı borsaya aktarırsınız. Bu işlem için de 1 gün güvenlik için bekleme prosedürü uygulanabilir. Sonrasında rahatlıkla işlemlere başlayıp alım satım yapabilirsiniz. Borsalarda para çekim işlemleri genel itibariyle dakikalar içerisinde hallolur. Sadece kayıt süreci birkaç gün alabilir.

Bu kayıt işlemlerindeki kimlik ibrazı kara para aklamak gibi bazı faaliyetlere önlem olarak gerçekleşir. Yine de kayıt olacağınız borsayı, kuruluşu kendi imkanlarınızla araştırmanızı ve hakkında okuma yapmanızı öneririz.

Türk Lirası ile Binance üzerinden bitcoin Nasıl alınır ?

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.