Coinler

Zcash (ZEC) Nedir?

2013 yılında Zooko Wilcox, Bitcoin işlemlerinin gizliliği hakkında endişelenmeye başladı. Cüzdanınızdan yapılan işlemlere bakıldığında, herkes kripto para birimlerinin nereye gönderildiğini öğrenebilir.

Başlangıçta Wilcox buna Zerocoin adını verdi ve sıfır bilgi ispatlarında ek iyileştirmeler için John Hopkins’in kurucu bilim adamları ile çalıştı. Sonunda MIT ve Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar ile ortaklık kurdular ve 2016 sonunda kullanıcı işlemlerinin gerçek gizliliğine odaklanan Zerocash (daha sonra Zcash olarak adlandırılan) adlı yeni bir protokol ve ardından 2 Milyon $ ‘lık özel fon sağladılar.

Zcash, güçlü bilim ve kriptografi üzerine kurulmuş, gizliliği koruyan, dijital bir para birimidir. Kaputun altında, ZEC kullanarak diğer blok zincirlere kıyasla daha fazla gizlilik sağlamayı amaçlayan merkezi olmayan bir blok zinciridir.

Zcash, zk-SNARKS (sıfır bilgi özlü etkileşimli olmayan bilgi argümanları) adı verilen sıfır bilgi şifrelemesi kullanır ve bu da kullanıcının iki adresten (biri şeffaf ve biri tamamen özel) yararlanmasını sağlar. Bu, kullanıcılara işlemlerinin herkese açık veya tamamen anonim olmasına izin verme özelliği verir.

ZEC işlemleri nasıl çalışır?

ZEC adresleri iki tiptir, özel (z-adresi) ve şeffaf (t-adresi), işlemler dört tiptir.

 • Tamamen anonim işlemler

İki özel adres veya Z-Z işlemleri arasında yapılan işlemler tamamen anonim veya özeldir.

 • Gizli gönderen İşlemleri

Bu tür işlemlerde, gönderen adresi, alıcı adresi genel durumdayken gizlenir, bu da deshielding olarak da bilinen Z-T işlemidir.

 • Gizli Alıcı İşlemleri

Gönderici adresi herkese açıkken alıcı adresi gizlidir, yani ekranlama olarak bilinen bir T-Z işlemidir.

 • Halka Açık İşlemler

Tamamen görünür olan iki şeffaf adres arasındaki işlemlere, yani T-T işlemlerine Halka açık işlemler denir.

ZEC Nasıl Mine Edilir?

Zcash, madencilerin Zcash blok zincirinde yeni bloklar üretmek için işlem güçlerini kullanarak birbirleriyle rekabet ettikleri Equihash adlı iş kanıtı madencilik algoritmasını kullanıyor. 75 saniyede bir yeni bloklar üretiliyor.

Zcash, blok başına çıkarılan toplam ZEC sayısının 12.5 ZEC’den 6.25 ZEC’ye düşeceği Kasım 2020’de gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Zcash madenciliği için kullanılan iki yöntem Havuz madenciliği ve Solo Madenciliktir.

 • Havuz madenciliği

Havuz Madenciliği’nde, bir blok madenciliği şansınızı artırmak için bilgi işlem gücünüzü paylaşarak diğer madencilerle birlikte madencilik yaparsınız. Madenciler daha sonra, belirli bir bloğun oluşturulmasında havuza katkıda bulunan hesaplama gücüne bağlı olarak blok ödüllerini paylaşırlar. Tanınmış ZEC madencilik havuzlarından bazıları şunlardır:

 1. Slushpool
 2. Bitfly
 3. Poolin
 4. Antpool
 5. Zhash
 6. ZEC Nanopool
 • Solo Madencilik

ZEC’i diğer madencilere bağlı kalmadan kendiniz de yapabilirsiniz, ancak pahalı donanım satın alma ve üst elektrik faturalarının üstesinden gelme yükünü üstlenmeniz gerekecek. Şu anda, Zcash ağının yüksek karma oranı nedeniyle, yeni başlayan biriyseniz havuz madenciliği ile başlamanız önerilir.

ZEC’in Temel Özellikleri

 

 • Verimli ve kullanışlı

ZEC işlemleri hızlı ve çok güvenilirdir. Tüm büyük borsalarda mevcuttur ve birkaç cüzdan tarafından desteklenir.

 • Düşük ücretli işlemler

ZEC işlemleri, ZEC’i yatırımcılar arasında ve günlük işlemler için popüler kılan 0.001 ZEC ücreti ile çok ucuzdur.

 • Denetim ve düzenleme dostu

Yasal gerekliliklere veya dış denetimlere uymak olsun, özel adresler ve işlemler Zcash kullanıcıları tarafından açıklanabilir.

 • Merkezi olmayan ve saldırıya dayanıklı

Zcash ademi merkeziyetçi ve tek bir otorite tarafından kontrol edilmiyor. Ağ küreseldir ve binlerce kullanıcı ve cihaz tarafından yönetilir.

 • Özel adresler ve işlemler

Gizlilik, Zcash’in temel değeridir ve insanlar ağı, gönderen, alıcı veya işlem yapılan miktarı açıklamadan Zcash paralarını anonim olarak göndermek ve almak için kullanır.

 • Çok İmzalı İşlemler

Zcash, fonları göndermeden önce iki veya daha fazla tarafın işlemi karşılıklı olarak kabul etmesini gerektirebilecek işlemleri destekler.

ZEC Nereden Satın Alınır?

Toplam 21 Milyon ZEC arzı ile Zcash, sürekli olarak piyasa değerine göre ilk 30 listesinde yer almaya devam etti. ZEC, kripto para birimi borsalarının çoğunu satın almak ve ticaret yapmak için kullanılabilir. Aşağıda, ZEC satın almak için en iyi borsaların bir listesini derledik:

 1. Binance
 2. OKEx
 3. Gemini
 4. Huobi

En İyi ZEC Cüzdanı Hangisidir?

 • Özel ve şeffaf adres destekli cüzdanlar

ZecWallet FullNode, Mac, Linux ve Windows kullanıcıları için bir Masaüstü Zcash cüzdanıdır. Cüzdan sadece kendi özel düğümünüzü çalıştırmakla kalmaz, aynı zamanda tamamen özel bir deneyim için Tor üzerinden de çalışmanıza izin verir.

ZecWallet Lite,  Linux, Mac ve Windows kullanıcıları için bir Masaüstü cüzdanıdır ve bir dakikadan kısa sürede senkronize olan lite bir versiyonudur. Telefonunuzdan tamamen korumalı işlemler göndermek ve almak için masaüstü cüzdanınızı android arkadaşı uygulamasına bağlama seçeneğine sahiptirler.

Shielded Guarda, Özel işlemler göndermek ve doğrudan telefonunuzda exchange sağlayan bir android mobil uygulamasıdır.

 • Yalnızca şeffaf adres destekli cüzdanlar
 • Ledger – Donanım cüzdanı
 • Trezor – Donanım cüzdanı
 • Trust Wallet – Mobil Cüzdan
 • Atomic wallet – Masaüstü ve mobil cüzdan
 • BitGo – Web cüzdanı
 • CoinBase – Mobil Cüzdan
 • Exodus – Masaüstü ve mobil cüzdan
 • Jaxx – Chrome uzantılı Mobil Cüzdan
Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.