BinanceEğitim
Trend

Binance Futures – Vadeli Nasıl Kullanılır

Binance Futures Detaylı Kullanım Rehberi

Binance’te Futures platformunda nasıl kaldıraçlı işlemler yapılır detaylı bir rehber hazırlamaya karar verdim. Kaldıraçlı işlemler oldukça riskli işlemlerdir, videolarda bahsettiğim önerileri dinlemenizi tavsiye ediyorum yoksa iflas edeceksiniz ( boş umutlar vererek birbirimizi kandırmaya gerek yok ). Futures veya Türkçe adıyla vadeli işlemler kısmından Bitcoin ve diğer birçok kripto para (şu an 15+ farklı kripto para mevcut ) ile kaldıraçlı long (yükseleceğini düşünenler için ) ve short (düşeceğini düşünenler için)  işlemler yapabilirsiniz. Kaldıraçlı işlem yapmak ilk başta karmaşık gözükebilir ancak sizler için  basitleştirerek anlatmaya çalışacağım. Bu makaleyi videolar ile de destekledim. Binance Futures – vadeli işlemler kullanımı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilir, adım adım anlatım ile Binance’te kaldıraçlı işlemler yapmaya başlayabilirsiniz. Sorularınızı koyduğum iki adet videonun altında en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım. Binance Futures İndirimli Kayıt 

Binance Futures hakkında hazırladığım giriş videosu. daha uzun ayrıntılı halini makalenin aşağı taraflarında bulabilirsiniz.  Örneğin short pozisyon belirlediyseniz ve coin de aşağı yönlü hareket ederse, sizin kazancınız, kaldıracınıza göre değişir . Aksi bir durum olursa yani, short pozisyon belirlemenize rağmen, coin artış gösterirse zararınız olacaktır. Kaldıraç arttıkça risk de artar.

Binance Futures sayesinde, Bitcoin veya altcoinler de düşüş olurken bile kazanmanız mümkündür.Şöyle bir örnek de verebiliriz. Ünlü Bitcoin analisti Mark Dow , Bitcoin i 20.000 usd den 3.000 usd ye kadar shortlamıştı. Bu sayede, diğer kripto para yatırımcıları milyon dolarlar kaybederken , Dow , milyon dolarlar kazandı. İşte krizi fırsata çevirmek !

Eğer kripto paralar hakkında bilginiz yok ise Kripto para eğitim makalemizi okumalısınız.

Binance Futures  de Zarar Etmemeniz için Uyarılarımız !

1-) Portföyünüzün %5-10 dan fazlasıyla işlem açmayınız.(Özellikle Öğrenene kadar )

2-) Pozisyonunuzun likide(sıfırlanması) olmasına asla izin vermeyin, daima stop kullanın . ( DESTEK-DİRENÇLERE  göre stop kullanın veya %5 zararda zararı kesin. Karda iseniz stopu yükselterek ilerleyin.

3-) Alım – Satımlarınızı tek parça halinde yapmamalısınız . Onun yerine parça parça alıp/satıp ortalamanızı düşürüp/yükseltiniz.

4-) Fomo buy veya panic sell yapmamalısınız. Belirli prensiplerden oluşan bir taktiğiniz olmalı ve bu taktiğe daima sadık kalmalısınız. STRATEJİNİZİN DIŞINA ÇIKMAYIN , DUYGUSAL OLMAYIN.

5-) Kaybettiğiniz trade sonrasında hızlıca intikam tradedine girmek yerine sakin VE SABIRLI kalmalısınız.

6-) Kesinlikle x10 dan daha fazla kaldıraçlı işlem yapmayınız.Yoksa bu iş kumara dönmeye başlar .Ve kumarda başta siz kazansanız bile işin sonunda kasa kazanır.

Binance’te kaldıraçlı işlemler yapmak gördüğünüz gibi temelde gayet basit. Ancak ilk aşamada karışık gelebilir ve bu gayet normal. Bu yüzden size göre düşük bir miktar ile başlayıp düşük kaldıraç oranları ile işlem yapmanız daha iyi olacaktır.

Bu şekilde fazla risk almadan genel olarak işlemlerin nasıl gerçekleştiğini gözlemleyebilir daha sonra yüksek miktarlar ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Kaldıraçlı Bitcoin işlemleri yapmak için bilmeniz gereken diğer konu ise stop loss kullanımı.
Binance Komisyon düşürme makalemizi okumalısınız. Tüm komisyon oranları detaylı olarak verildi ve nasıl komisyon düşürülür açıklandı.

Binance Vadeli İşlemler Detaylı Kullanım Rehberi

Uygulamalı Videolu anlatım .  100 dolarımız var Kaldıraç etkisi  bitcoin longundayız ve btc  %10 değer kazanırsa 200 dolarımız oluyor . 100 USDT kazanıyoruz (paramız iki katına çıkıyor ). Ancak kaldıraçsız işlem yapsaydık 100 USDT 110 USDT olacaktı ve sadece 10 USDT kazanmış olacaktık.

Binance Futures (Vadeli İşlemler) hesabı nasıl açılır?

Bir Binance Futures (Vadeli İşlem) hesabı açmadan önce, standart bir Binance hesabınızın olması gerekir. Eğer bir hesabınız yoksa, Binance.com’a girerek ekranınızın sağ üst köşesindeki register (Kayıt Ol) butonuna tıklayabilirsiniz. Ardından şu adımları izlemelisiniz:

  • E-posta adresinizi girin ve güvenli bir şifre oluşturun.İşlem ücretlerinde % 10 indirim için bu referans bağlantısını kullanabilirsiniz.
    Binance 10 indirimliHazır olduğunuzda Hesap Oluştur’a tıklayın.Kısa süre içinde bir doğrulama e-postası alacaksınız. Kayıt işleminizi tamamlamak için e-postadaki talimatları takip edin. Daha sonra, Binance hesabınıza girin, imlecinizi sayfanın üst tarafındaki barda Vadeli İşlemlerin üzerine getirin ve Vadeli (Futures) İşlemlere tıklayın.

 Komisyon indirimli Futures (vadeli işlemler) hesabınızı açın

Öncelikle bilgisayarınızdan veya mobil uygulamadan Binance hesabınıza giriş yapın ve Derivatives / Futures (vadeli işlemler) sayfasına tıklayın. Futures hesabınızı açmak için ”mertozsarp” kodunu kullanın. Bu şekilde vadeli işlemlerde geçerli %10 komisyon indirimi kazanacaksınız. Futures hesabınız açılmış oldu. FUTURES İNDİRİMLİ KAYIT LİNKİfutures

Binance Futures hesabınıza nasıl para yatırabilirsiniz?

Borsa cüzdanınız (Binance’de kullandığınız cüzdan) ile Futures (vadeli işlemler) cüzdanınız (Binance Futures’ta kullandığınız cüzdan) arasında istediğiniz zaman para transferi yapabilirsiniz. Vadeli işlemler USDT çiftleri ile yapıldığı için cüzdanınıza USDT aktarmanız gerekiyor. Ek olarak Futures (vadeli işlemler) cüzdanınıza bir miktar BNB de aktarabilirsiniz. İşlemlerde komisyon olarak BNB kesilecek ve ekstra %10 komisyon indirimi ile toplamda %20 daha az komisyon ödeyeceksiniz .Futures cüzdanınıza para aktarmak için Binance Futures sayfasının sağ alt köşesindeki Transfer butonunu tıklayın. Aktarmak istediğiniz miktarı belirleyin ve aktarımı onayla’yı (confirm transfer) tıklayın. Futures (Vadeli İşlem) cüzdanınıza eklenmiş bakiyeyi 5 saniye içinde göreceksiniz. Futures hesabına 100 USDT aktardım. Transfer işleminden sonra USDT’yi aşağıdaki gibi hesabınızda görebilirsiniz:

binance futures transfer

Kaldıracınızı nasıl ayarlayabilirsiniz?

Binance Vadeli İşlemler, üzerinde  kaldıracınızı ayarlamak. Bunu yapmak için sayfanın üst kısmına gidin ve mevut kaldıraç oranınızı (varsayılan 20x) gösteren sarı kutuya tıklayın. Kaydırma çubuğunu kullanarak ya da istediğiniz oranı yazarak kaldıraç oranınızı belirleyin ve Onayla’ya tıklayın. Long pozisyonu demek u demek yani yükselmesini bekliyoruz. Short pozisyonuna girdiğimizde ise kısalmasını bekleriz yani fiyatın düşmesini bekleriz.

Pozisyon büyüklüğü arttıkça kullanabileceğiniz kaldıraç oranının azalacağını bilmeniz önemlidir. Benzer şekilde pozisyonunuz küçüldükçe kullanabileceğiniz kaldıraç oranı yükselir.Lütfen daha yüksek kaldıraç kullanmanın daha yüksek likidasyon( rest – paranın sıfırlanması ) riski taşıdığını unutmayın. Deneyimsiz kullanıcıların tercih ettikleri kaldıraç oranı konusunda dikkatli olması gerekir. 10 x i geçmeyin zarar edersiniz tecrübeyle sabittir.

binance futures kaldıraç ayarı

Binance Futures’ta kaldıraçlı LONG & SHORT işlemler

Kaldıraçla işlem yaparken, İşlem yapacağınız coin’in artacağını düşünüyorsanız buy / long, düşeceğini düşünüyorsanız sell / short işlemi yapmanız gerekiyor. Fiyatın artacağını düşünüyorsanız BTC/USDT işlem çiftinde buy / long işlemi yapabilirsiniz. Bitcoin’in düşeceğini öngörüyorsanız sell / short işlemi yaparak BTC düştükçe para kazanabilirsiniz. Her zaman LİMİT kısmından emir girin daha az komisyon ödemek için bu şart ! Market emir kısmını çok ani büyük dump pumplarda kullanın sadece.

10x kaldıraç ile 0.2 BTC’lik işlem yaptığınızda işlemin büyüklüğü 2 Bitcoin olacaktır. Kaldıraç sayesinde 2 bitcoin iniz varmış gibi işlem açmış oluyorsunuz. 0.1 btc ile 100 x kaldıraç açarsanız bu mantıkla 10 BTC büyüklüğünde işlem açmış oluyorsunuz. %1 yükselişte paranız 2 katına çıkarken % 1 ilk düşüşte paranız sıfırlanıyor. Bu kumara sakın girmeyin çok üzülürsünüz. Price kısmından emrin gerçekleşmesini istediğiniz fiyatı belirleyebilirsiniz.

Emri limit price kısmından girince işlem “active orders”a düşüyor. ve fiyat 7820 seviyesine geldiğinde ise “open positions”a düşüyor ve pozisyonu açmış bulunuyorsunuz. İşlem emri gerçekleştiğinde sol alt tarafta ”positions” kısmında emrinizi görebilirsiniz. Henüz gerçekleşmemiş ise ”open orders” kısmından görüntüleyebilir dilerseniz iptal edebilirsiniz. şlemin kapanmasını istediğiniz fiyatı belirlemek için ”close position” kısmından limit seçeneğine tıklayarak fiyat girebilirsiniz. Pozisyonu anında kapatmak için market’e tıklayabilirsiniz. Bu şekilde emir piyasa fiyatından kapatılacaktır.

Limit Order: Bildiğimiz gibi bi limit belirliyorsunuz, fiyat o seviyeye geldiğinde işlemi açıyor.

Quantity: Kaç dolarlık işlem yapacağınızı belirlediğimiz yer.

Limit Price: Hangi seviyeden işlemi başlatacağımızı yazdığımız yer.

Market order : Anlık fiyattan direkt pozisyonu açıyor. market order yerine limit order kullanin. limit order ya komisyon kesmiyor ya da market order’a göre daha az kesiyor. Ayrica sitenin overload olduğu durumlar oluyor. Hacmin çok fazlaya ulaştığı durumlar ki bu çok sert düşüş(dump) ve sert yukselişlerde (pump) oluyor genelde,

CROSS ve İZOLE ( İsolated ) işlem türleri nedir ?

Cross yazan yere tıklayarak işlem türünü cross ya da isolated olarak değiştirebilirsiniz.

cross isolated

Cross modunda pozisyonunuzda likidite olma yani sıfırlanma riski varsa Binance bunu önlemek için diğer pozisyonları ve bütün bakiyeyi kullanabiliyor.Dolayısıyla cross margin modunda herhangi bir pozisyon tehlikeye girerse mevcut bütün bakiyeyi kaybetmeyi göze almış oluyorsunuz. Kaldıraç yüksek olup terste kalırsanız liq price isolated da tüm bakiyeyi kullandığından sizi riske etmeyecek yerde olur fakat çok büyük terste kalırsanız tüm bakiyeyi kaybedersiniz ondan dolayı STOP KULLANIN !

İsolated modda ise her pozisyon sadece pozisyonu açtığınız parayı kullanıyor. Herhangi bir işlemdeki risk diğer pozisyonlarınızı ve bakiyeyi etkilemiyor. Bu açıdan işlemin likidite olması durumunda kaybı minimize etmek için ”isolated” seçebilirsiniz. Ben cross kullanıyorum genelde liq price ın uzak olması beni psikolojik olarak rahatlatıyor.

Binance Futures Stop Kullanımı                 

Örneğin Bitcoin fiyatı 10.000 doları aşarsa büyük bir yükseliş yaşanacağını düşünüyorsunuz ve sadece Bitcoin 10.000’i aşarsa long işlem girmek istiyorsunuz. Bu durumda stop limit order kullanabilirsiniz.

Trigger fiyatını 10.000 USDT, alış fiyatını ise 10.050 USDT olarak belirlediğinizde Bitcoin 10.000 dolara ulaştığı an işleminiz otomatik piyasaya konacak ve fiyat 10.050’ye geldiğinde 10.050 USDT’den alım işlemi gerçekleşecektir. Bu şekilde stop limit emrini pozisyon açmak için kullanmış olursunuz.

Örneğin bir long pozisyonunuz varsa düşüş durumunda kaybı minimize etmek için stop limit kullanabilirsiniz. 8000 USDT’den long işlem girdiniz ancak fiyat 7800 USDT altına düşme ihtimaline karşı stop limit / sell işlemi girebilirsiniz. Bu durumda trigger fiyatı için 7800 USDT, satış fiyatı için de 7800 altı bir fiyat girmeniz gerekecektir.

Stop limit emirlerinden biri kayıp durumunda belli bir seviyede pozisyonu kapatmak için. Pozisyonu açma fiyatımız 8820 USDT (entry price). İşlem short olduğu için trigger fiyatı 8870, buy fiyatı ise 8890 olarak belirlendi. Yani Bitcoin ters yönlü hareket yapıp yükselirse işlem 8870 USDT’de aktif olacak ve 8890 USDT’de pozisyon ”buy” işlem ile kapanacak.

Diğer stop limit emri ise Bitcoin fiyatı istediğimiz gibi düşerse kar ile pozisyonun kapanması için. Trigger fiyatı 8790, ”buy” fiyatı ise 8760 olarak belirlendi. Pozisyonu açtığımız fiyat 8820 USDT ve işlem short. Bitcoin 8790’a düşerse emir aktif olacak ve 8760 USDT’de kar ile pozisyon kapanacak.

Binance Futures Hesap Makinesi 

Hesap makinesini emir giriş alanının üst kısmında bulabilirsiniz. Bir long (alış) veya short (satış) pozisyonu girmeden önce değerleri hesaplamanızı sağlar. Her sekmedeki kaldıraç kaydırıcısını, hesaplamalarınız için temel olarak kullanmak üzere ayarlayabilirsiniz. Futures Hesap Makinesi

Binance Futures Funding Nedir ?

Binance Futures’ta her 8 saatte bir long veya short pozisyon açanlar tarafından funding ödemesi yapılıyor. Bu bir komisyon değil. Ödeme kullanıcıların birbiri arasında gerçekleşiyor.Long açanlar short açanlara short açanlar long açanlara küçük miktar ödeme yapıyor. Her 8 saatte hesaplanan bu değer eksi bir değer ise ve long pozisyonu açmışsanız ödeme sizin hesabınıza yatırılacak.Binance vadeli işlemlerde fonlama ödemesi ”kalan süre” olarak belirtiliyor. Kalan süre sıfır olduğunda fonlama ödemesi yapılıyor. Binance Futures’ta görebileceğiniz bu değer artı ise ödemeyi ödemeyi long pozisyonu açanlar yapıyor ve ödeme short pozisyonu açmış kişilere gidiyor. Gelen ve giden ödemeleri ”transaction history” kısmından görebilirsiniz. Çok yüksek kaldıraçlarla pozisyon açık beklerseniz zarar edebilirsiniz yüksek kaldıraç ve pozisyonla pozisyonları açık bekletmenizi uzun süre önermiyorumfunding kalan süre

Fonlama oranı günde üç kere gündüz 11.00 , akşam 19.00 ve gece 03.00 da olmak üzere 8 saat aralıkla devreye girmekte. Fundingin amacı al pozisyonunda olanlar sat pozisyonlarına ödeyerek long pozisyon da olanların sayısı azalırken short pozisyonda’kilerin sayısını arttırmak.Buradaki asıl amaç bu şekilde yaparak market fiyatı ile vadeli işlemler de olan fiyatı dengelemek. Tersi için de aynı amaç dengelemek.

Korunma Modu (Hedge mode) nasıl kullanılır?

Hedge Modunda, tek bir sözleşme için hem long hem de short pozisyonları aynı anda tutabilirsiniz.  Diyelim ki daha uzun vadede Bitcoin fiyatına yükseliş bekliyorsunuz, bu yüzden açık bir pozisyonunuz var. Aynı zamanda, daha kısa hızlı satış (short) pozisyonlar almak isteyebilirsiniz. Hedge (Riskten Korunma) Modu tam da bunu yapmanızı sağlar – bu durumda hızlı short pozisyonlarınız long pozisyonunuzu etkilemez.  Açık emirleriniz veya pozisyonlarınız varsa, pozisyon modunuzu ayarlayamazsınız.Varsayılan durumda bulunan tek yön (one-way) modu, tek bir sözleşme için hem long hem de short pozisyon açmanıza izin vermez. One-way modunda bunu yapmaya çalışırsanız pozisyonlar birbirini iptal eder. Bu yüzden Hedge Mode’u kullanmak istiyorsanız manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz hedge

1. Sağ üstteki hesap simgenizin üzerine gelin ve Tercih’i (preference) seçin.

2. pozisyon modu (position mode) sekmesinden Korunma Modunu (hedge mode) seçin.

Binance Vadeli İşlemler komisyon oranları

30 günlük alış satış hacmi (BTC ve BNB)Piyasa yapıcı(Maker)Piyasa alıcı(Taker)
< 250 BTC veya ≥ 0 BNB%0.02%0.04
≥ 250 BTC ve ≥ 50 BNB%0.016%0.04

Aylık işlem hacminiz 250 BTC ve 50 BNB altı ise piyasa yapıcı ve alıcı işlemler için sırasıyla %0.02 ve %0.04 komisyon ödeyeceksiniz.

Futures hesabınızı mertozsarp kodu ile açtıysanız %10 daha az komisyon ödeyeceksiniz. Ayrıca Futures (vadeli işlemler) hesabınızda Binance Coin (BNB) tutarsanız komisyon oranı ekstra %10 daha düşecektir.

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.