EğitimMakaleler

Blockchain Nedir

İçerik

Blockchain != BitCoin

Blockchain Bitcoin’le karşılaştırılıyor veya aynı kavramlarmış gibi anılıyor.

Bitcoin digital para’ya verilen isimdir. İsminden de anlaşılacağı gibi Bit(0,1) + Coin(Madeni Para)

Blockchain ise bir kişiden başka bir kişiye dijital para veya dijital varlığın aktarılmasına olanak sağlayan teknolojinin ismidir.

Blockchain Hangi Problemi Çözmek İçin Geliştirildi ? (Para Transferi)

P2P (Person-to-person payments) kişiler arası para transferi için arada 3rd party trusted’ ların olması gerekiyor.

  • Devlet,
  • Bankalar,
  • Ödeme İşlemcisi(Master, Visa) ,
  • Paypal
  • vb..

Arada bir 3ncü birim olmalıki. Gönderen , alıcı ve işlem onaylardan geçtikten sonra gerçekleşebilsin. Jack Amerika’dan Türkiye’deki Ali’ye para gönderirken 3rd Party Trusted bu işi onaylaması gerekiyor. Bu durumda

  • Hem biraz aracı ücreti vererek para kaybediyoruz.
  • Hemde bu işlerin merkezi bir yapıdan onaylanması süresinde zaman kaybediyoruz.

oplum tarafından çok iyi bilinmese de blok zinciri bitcoin’in başarısının ve değerlenmesinin arkasındaki güçtür. bu yazıda blok zincirinin nasıl çalıştığını ve neden fazlasıyla güvenli olduğunu inceleyeceğiz.

aslında blok zinciri uzun bir tarihe sahip ancak ana akım medyada kendisine yeni yeni yer bulmaya başladı. bitcoin, satoshi nakamoto takma adlı kimliği bilinmeyen bir kişinin ya da kişilerin blok zincirlerini temel alan bir teknoloji üretmesiyle ortaya çıktı.

bitcoin’in hızlıca değerlenmesini sağlayan karakteristik özellikleri olan yüksek güvenlik seviyesi, kararlı ve ölçeklenebilir yapısı gibi birçok avantajının temelini kısmen kusurları olsa da blok zinciri oluşturur.

Blok Zinciri Nedir ve Ne İşe Yarar

blok zincirinin işleyişini ve işlevini anlayabilmek için blok zincirinin ne anlama geldiğini öğrenmek gerekir. blok zinciri, aynı zincir ağında yer alan iki kişinin aralarında gerçekleştirdiği işlemlerin güvenli ve onaylanabilir olmasını ve kalıcı olarak depolanmasını sağlar. alışverişle ilgili veriler şifrelenmiş zincirlerde hiyerarşik bir düzende birbirlerine bağlı halde tutulurlar. bununla birlikte sizin şu ana kadar yaptığınız tüm işlemleri takip edebileceğiniz ve onaylayabileceğiniz sonsuz veri blokları oluşur.

blok zincirinin temel özelliği, insanlar arasındaki işlemleri onaylamasıdır. bitcoin özelinde düşünürsek, blok zinciri kişiler arasında yapılan kriptopara transferlerini onaylama hizmeti sunar. ancak bu işlev blok zincirinin sahip olduğu tek özellik değildir. blok zincirleri hisse senetlerini onaylayabilir, bir noter gibi çalışarak sözleşmeleri onaylayabilir ya da çevrimiçi bir oylamada -seçim vb.- kullanılan oyların değiştirilmesini imkansız kılarak seçim güvenliğini sağlayabilirler.

Blok Zinciri Neden Güvenlidir ?

blok zincirinin en önemli avantajlarından biri çok yüksek seviyelerde güvenlik garanti etmesidir. blok zincirinde onaylanmış ve zincire eklenmiş olan işlem bir daha değiştirilemez, üzerinde oynanamaz. her blok bir önceki blokla bağlanmış, işlemin zamanını ve verisini onaylayan bir işaretçi bulundurur.

tüm bu özellikler, gerçekleştirilmiş bir işlemin değiştirilmesi halinde tüm zincirin değiştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarır ve bu işlemler birçok farklı bilgisayarda yer aldığı için bu durum neredeyse imkansızdır. bu sebeple blok zincirindeki her olgu eşsiz ve değişmezdir. bu şekilde bir değişiklik işlemini mümkün kılan tek durumsa tüm zincir ağına bağlı bilgisayarların %50’den fazlasının bu değişikliğe onay vermesinden geçer. bu durumun ortaya çıkması ise ağda çeşitli ülkelerden milyonlarca insan olmasının getirdiği manipüle edebilme güçlüğü dolayısıyla neredeyse imkansızdır.

blok zinciri, değerini ispatlamış bir teknolojidir ancak hala kullanılmasının mümkün olduğu tüm alanlarda kullanılmaya başlanmadı. blok zinciri müthiş seviyede kullanışlı bir teknolojidir ve birçok farklı alanda yer alarak çeşitli kurumlarda kullanılabilir.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir Yorum

  1. Eline sağlık blockchain nedir sorusuna cevap olarak kısa net güzel bir içerik.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.