CoinlerKripto Para AnalizMakaleler

Dogecoin Hakkında Her Şey

Dogecoin, Litecoin’e bağlı bir coindir. Litecoin’de yapılan tüm değişimler dogecoin için de geçerlidir. Basit bir kripto para işlem platformu olmayı amaçlayan dogecoin; Blok zincirde ileri bir teknolojiye ulaşmayı hiçbir zaman hedeflememiştir.

Dogecoin Çıkışı

Dogecoin, aralık 2013’te sayıları iyiden iyiye çoğalan kripto para birimleriyle dalga geçmek için ve şaka yapma amaçlı oluşturulmuş bir coindir. Komik görünümlü, internette geniş popülerlik kazanan Shiba Inu köpeğine atıfta bulunmayı amaçlamıştı. Öyleki,  Dogecoin’in kurucusu Jackson Palmer, boş vaktinin olduğu bir gün bir bira açıp çok düşünmeden böyle bir para birimi oluşturduğunu söylemiştir.

Palmer, Dogecoin’in yazılımı stabil tutma konusunda emin olduğunu ancak iki yıldır herhangi bir güncelleme almayan ve üzerinde sadece bir köpek kafası bulunan bir kripto paranın milyar dolarlık bir piyasa büyüklüğüne erişmesinin, kripto para birimlerinin durumu hakkında bir fikir verdiğini dile getirmiştir.

Dogecoin Nasıl Çalışır?

Dogecoin, Litecoin gibi proof-of-work(POW) için Scrypt kullanmaktadır. 1’er dakikalık block zamanlamaları kullanan dogecoin, network tarafından 4 dakikalık sürelerle zorluk seviyesinin yeniden hesaplanmasını sağlamıştır.

Çıkartılabilecek olan Dogecoin miktarının sınırsız olması, Bitcoin gibi deflasyonel olmaması, çok hızlı coin üretimine izin verecek şekilde ayarlanmış olması, Dogecoin’in en dikkat çeken özelliklerindendir.

Çok hızlı coin üretimine izin vermesi ve bir Dogecoin‘in piyasada bir Amerikan Dolarının 1500’te biri değerinde olmasından dolayı, kişiler birbirlerine on binlerce Doge göndererek aslında sembolik bir değeri olan küçük miktarlarda parayı sanki büyük miktarlarmış gibi harcayarak kendilerini mutlu edebiliyorlardı.

Dogecoin Üretimi

Dogecoin üretimi, Dogecoin madencileri tarafından yapılmaktadır. Dogecoin madencileri Dogecoin ağı üzerinde gerçekleştirilen transfer işlemlerini kaydederler ve bunun karşılığında belirli bir miktar Dogecoin kazanırlar.

Dogecoin’in Kripto Para Kullanımına Yararı

Teknolojik açıdan incelendiğinde, Dogecoin kullanmanın Bitcoin ve altcoinleri kullanmaktan hiçbir farkı, zorluğu bulunmamaktadır. Dogecoin kullanabilen bir kişi, diğer coinleri rahatlıkla, hiç zorlanmadan kullanabilir. Çoğu insanın kripto paralarla ilgilenmeyip uzak kalmasının sebebi, bu para birimlerinin işleyişlerini ve nasıl kullanıldıklarını henüz tam olarak anlamamış olmalarındandır. Dogecoin kişilerin kripto paraların kullanımını anlayabilmesi konusunda önemli bir etken olmuştur.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin’i CoinEx, Binance, Bit-Z, MXC, Huobi Global, BitForex ve CoinsBit gibi borsalardan rahatlıkla alıp satabilirsiniz.

Dogecoin İstatistikleri

Dogecoin Değeri₺0,015842 TRY
Piyasam Sıralaması27
Piyasa Değeri₺1.927.539.853 TRY
Dolaşan Arz121.675.216.488DOGE
Toplam Arz121.675.216.488DOGE
Maks ArzVeri Yok
Tüm Zamanlar En Yüksek₺0,108545 TRY 
(7 Ocak 2018)
Tüm Zamanlar En Düşük₺0,000494 TRY 
(7 Mayıs 2015)
Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.