Coinler

Filecoin (FIL)

FİLECOİN: MERKEZİ OLMAYAN VERİ DEPOLAMA AĞI

Filecoin, merkezi data depolama sistemi algısını kökten değiştirebilecek, blok zinciri teknolojisinin kullanım alanlarında ise adeta tufan koparabilecek bir proje.

2017’de ICO sürecini tamamlayan Filecoin, 2017 Ağustos’ta geliştiricisi Protocol Labs ve AngelList ortaklığında kurulan CoinList üzerinden sermaye toplamaya başlamıştı. Veri depolama denilince akla ilk gelen blockchain girişimi Filecoin, rekor ICO’sunda 257 milyon dolar toplamıştı. Baya sansasyonel baya ilgi çekici bir rakamın ardına; önde gelen bütün kripto camiasının dikkatini çekmiş yatırım almayı başarmıştı.

Filecoin token satışına katıldıysanız **ana ağ başlatıldığında** tokenlerinizi 
doğrudan Gemini gözaltı hesabınıza almaya başlayabilirsiniz .

Filecoin projesi, bulut tabanlı merkezi olmayan bir depolama sistemidir. FİLECOİN merkezi olmayan bir bulut depolama ağı olan InterPlanetary Dosya Sistemi’nin (“IPFS”) ödül ve teşvik belirtecidir .  Filecoin, kullanılmayan data depolama cihazlarıyla herkese birer madenci olma şansı tanıyor. Bu sayede Filecoin pazarının depolama taleplerini yerine getirebilir, bunun karşılığında da Filecoin kazanırsınız.

Filecoin, bulut depolamayı algoritmik bir pazara dönüştüren merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Madenciler veri depolama ve / veya alma sağlayarak yerel protokol jetonunu (“filecoin” olarak da adlandırılır) kazanırlar. Tersine, müşteriler madencilere veri depolamak veya dağıtmak ve almak için ödeme yaparlar. Başka bir deyişle Filecoin; kullanıcıların açık bir pazarda kullanılmayan depolama alanı satın almalarını ve satmalarını sağlar. Pazar, ağın yerel belirteci Filecoin’de çalışır. Müşteriler veri depolamak veya dağıtmak için madenciler kiralayabilir ve madenciler de müşterilerin depolama taleplerini yerine getirerek ödüller kazanabilirler. Bitcoin’e çok benzeyen Filecoin madencileri, bloklar çıkarmak ve ödüller kazanmak için birbirleriyle rekabet eder. Ancak bu durumda, madencilik güçleri aktif depolama ile orantılıdır, bu da onları mümkün olduğunca fazla depolama alanı toplamaya ve kiralamaya teşvik eder.

Filecoin ağının kullanıcıları, dosyalarını (yani, verileri) ağ üzerinde depolamak için madencilere ödeme yaparlar ve karşılığında madenciler, ödeme almak ve ödülleri engellemek için bu tür verileri sakladıklarını kanıtlamak zorundadır (kriptografik kanıtlar aracılığıyla). Filecoin, bu merkezi olmayan modelin depolama maliyetlerini düşüreceğine ve mevcut merkezi bulut depolama tekliflerine cazip bir alternatif sunacağına inanıyor. 

FİLECOİN EKİBİNE GÖRE Dünya çapında veri merkezlerinde ve sabit disklerde kullanılmayan çok miktarda depolama alanı vardır. Bu şu demek; dosyaları aşırı rekabetçi fiyatlarla güvenilir bir şekilde depolayın; kullanılmayan depolama alanınızı bir Filecoin madencisi olarak çalıştırıp filecoin kazanarak Filecoin’i USD, BTC, ETH ve daha fazlası için değiştirebilirsiniz.

SONUÇ OLARAK; Filecoin ağı, dünya çapındaki herkesin depolama sağlayıcısı olarak katılmasına izin vererek şaşırtıcı ölçek ekonomileri sağlar.

Ayrıca, depolama alanını ek hizmetlerden sabit sürücü alanını ayırarak bir meta veya yardımcı programa benzetir. Bu güçlü küresel pazarda depolama fiyatı, kurumsal fiyatlandırma departmanları değil, arz ve talep tarafından yönlendirilecek ve madenciler, güvenilirlik ve fiyat için itibar gibi faktörler üzerinde rekabet edecekler.

FİLECOİN bulut tabanlı çözümler sunarken ICO sürecinde fiyatı 200 küsur milyon dolar toplanması sonucu 1 dolar satıştan 5 dolara kadar çıkmış durumdadır.

Bu Yazı yukarda yer verilen FİLECOİN ‘e ilişkin yazarın kendi dünyasında anladığı ölçüde coini tanıtma uğraşı ve cevap verme çabasıdır. RİSKTEN- KAR/ZARARDAN YAZARLAR SORUMLU TUTULMAZ/sorumluluk kabul edilmez. Herkes kendi iradesinden, daha detaylı araştırma yapmaktan sorumludur.

”’Detay araştırmak isteyen iradesiyle daha fazla bilgi edinebilir. Eksiklik olabilir; varsa bildirin.. Sadece buraya bağlı kalmayabilirsiniz.” Bol kazançlar

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.