EğitimKripto Para HaberleriMakaleler

Kripto Para Portföyü Nasıl Oluşturulur ve Risk En Aza İndirgenebilir ?

Kripto para portföyünüzü çeşitlendirmek önemlidir. Kripto paralar bazen gerçekten kazançlı olabiliyor ancak bunun yanında  volatilite gibi riskler barındırır.

Kripto para yatırımlarınızı aynı gelişmeye karşı farklı reaksiyon gösteren birçok yere tahsis etmek, riskleri sınırlamakla birlikte yatırım getirilerini (ROI) de maksimize etmeyi sağlar. Çeşitlendirme, kayıplara karşı korumayı garantilemez  ancak yapılan yatırımla ilgili riskleri uzun vadede en aza indirgemeyi sağlar.

Kripto Paralarda Risk ve Yönetimi • Coinkolik
Kripto Para Portföyü Oluşturmadan Önce Dikkat etmemiz Gereken Riskler nelerdir ?
Kripto Paranın Toplam Piyasa Değeri

Toplam piyasa değeri, kripto paranın mevcut pazar payını gösterir . Kripto endüstrisindeki görüş birliği, “bir kripto paranın piyasa değeri ne kadar büyükse, yatırımcılara o kadar az risk sunar” şeklinde düşünülmektedir.

Büyük bir piyasa değerine sahip kripto para; iyi bir altyapı ve ekosistem kurmuş, önemli bir aktif kullanıcı grubunu içeren ( trade eden, kripto parayı elinde tutan ve çeşitli  amaçlar için kullanan kişiler) bir projesi olduğu anlamına gelebilir. Yüksek piyasa değerine sahip kripto paraların, sınırlı pazar payına sahip olanlara kıyasla projesinden vazgeçme riski daha düşüktür. Bu şekilde piyasa değeri yüksek kripto paraların trade ’ini yapmak daha kolay olabilir.

Kripto Paralarda Risk Yönetimi: Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar - BlokchainTR

Diğer taraftan, yüksek piyasa değeri olan kripto paralar (Bitcoin ve Ethereum gibi) piyasayı domine eder. ve bunlardaki fiyat dalgalanmaları bunlara bağlı daha küçük kripto paraları etkiler . Örneğin; ETH’nin fiyat hareketleri bazı ERC-20 token’larının değerini etkileyebilir. Bir kripto paranın sahip olduğu piyasa değeri ne kadar yüksekse,büyüme potansiyeli de o kadar düşüktür. Bu duruma boğa piyasalarında, küçük pazar payına sahip altcoin’lerin  Bitcoin’e kıyasla daha iyi performans göstermeleri örnek verilebilir.

Kripto Paranın İşlem Hacmi

İşlem hacmini analiz etmek, yatırımcıyı kripto paranın fiili kullanımı hakkında bilgilendirir . Bu gösterge makul bir piyasa değeri olup, işlem hacmi düşük seviyelerde kalan kripto paralar için kullanışlı olabilir. Düşük işlem hacmi ise projenin; altyapısı, aktif kullanıcısı, likidite ve kullanım durumu hakkında soru işaretlerine neden olur.

Haber Akışı

Projenin potansiyelini araştırmak için , whitepaper’ı analiz etmek yeterli değildir . İlgili incelemeler ve kullanıcı geri bildirimleri için web sitelerini detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Projeyle ilgili haberler için kripto ve ana akım medya kuruluşlarını incelemek; kripto paranın değerlemesi üzerinde etkisi olabilecek geçmiş olsun , şimdiki olsun  ve gelecek olsun  her dönem için  olayları belirlemede yardımcı olabilir.

Projenin Sağlayacağı Fayda 

Çoğu kripto projesi, çıkışı itibariyle çok büyük vaatlerle ortaya çıkar ve sektörün en iyi olacaklarını vurgularlar ancak çok azı bunu gerçekleştirebilir . Bu nedenle, projelerin uzun vadeli uygulanabilirliği hakkında fikir edinmek için gerçek dünyadaki faydasını nesnel bir bakış açısıyla analiz etmek önemlidir.

Kripto projelerin üzerinde yıkıcı etki yarattığı birçok sektör mevcut. Ayrıca bu projeler de birbirleriyle yarış halindeler. Böyle bir durum, söz konusu sektörün büyüme potansiyeline sahip olduğu anlamına gelebilir. Diğer taraftan projenin sektörünü belirlemek; çeşitlendirilmiş bir kripto para portföyü oluşturmak için fonunuzu farklı varlıklara tahsis ederken yararlı olacaktır.

Hitap Ettiği Sektör

Yatırım yapmadan ve karar vermeden  önce, kripto paranın hangi sektöre ait olduğunu bilmek çok önemlidir. Kripto projelerin üzerinde yıkıcı etki yarattığı birçok sektör mevcuttur . Ayrıca bu projeler de birbirleriyle sürekli  yarış halindeler. Böyle bir durum, sektörün büyüme potansiyeline sahip olduğu anlamına gelebilir. Öbür taraftan projenin sektörünü belirlemek; çeşitlendirilmiş bir kripto para portföyü oluşturmak için fonunuzu farklı varlıklara tahsis ederken yararlı olacaktır.

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.