Bitcoin Haberleri

Merkezi olmayan finans ”DeFi” nedir?

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Defi nedir?


Merkezileşmiş geleneksel finans piyasası normal para birimlerini çıkarırlar, piyasanın akışını , arzını yönetir ve düzenlerler. Tüm sorunlar küresel ekonominin temelini oluşturan finansmanın merkezileştirilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bunun çözümü merkezsizleşmektir.
Bitcoin ve diğer kripto paralar, banka gibi aracılara ihtiyaç duymadan güvenli ve eşler arası ticaret yolu sunmuşlardır. Bu, kullanıcılara varlıklarına tam kontrol sağlar.

Kripto para birimleri finansal sistemi değil sadece para verme depolanmayı merkezsizleştirdiler. Blockchain’i finansal sistemi merkezi olmayan yapmasını sağlayan sorunlar vardır. Bu kripto para birimleri merkezi şirketler aracılığıyla yönetiliyor .Geçelim şimdi esas konumuza DeFi nedir?DeFi Merkezi Olmayan Finans demektir. Bir blok zincir üzerine inşa edilmiş digital varlıkları , protokolleri, akıllı sözleşmeleri ve dApp’ları içerir.

Ethereum defi için birincil seçimdir.  Defi bir lego gibi varlıklarımızın üzerinde tam bir kontrol sağlamaktır . Açık kaynaklı protokoller içerir. Herkes yeni finansal ürünler geliştirir , daha hızlı inovasyon ve güvenli bir ağ sağlayarak birbirleriyle işbirliği içinde yeni ürünler oluştururlar.Herkes varlıklarını güvenli bir şekilde Blockchain’ de depolar , talas eder, yatırım yapar ve geleneksel finansal sistemden çok daha yüksek bir getirir sağlayabilir.VARLIĞINIZI idare eden bir yönetici olmaz böylece varlığınıza tam kontrol sağlarsınız.

Defi içinde yer alan ürünlere açık finans da diyebiliriz. Bu digital varlıklar açık protokollerin geleneksel finansal yapılarla entegre olduğu bir ekosistemdir.Tıpkı bir banka gibi kullanıcılar paralarını yatırır lar ve bir başka digital varlıkları ödünç aldığında faiz kazanırlar.Blockchain içsel saydamlığıyla aracısız borç veren daha yüksek getirir elde ediyor.Merkezileşen Stablecoinler merkezi bir kuruluşa güvenmek zorundadır bu yüzden dış jeopolitik faktörlere karşı savunmasızdır.

merkezi olmayan borsalar, üçüncü tarafların dahil olmadığı blok zincirindeki iki taraf arasındaki dijital varlıkların eşler arası işlemlerine sahiptir. Bu yaklaşımın avantajı, kayıt, kimlik doğrulaması veya para çekme ücreti olmamasıdır.  Son yıllarda, birkaç merkezi olmayan borsa (DEX) ve P2P pazar yeri oluşturuldu.  Merkezi borsalar gibi, DEX’ler de kripto jetonlarını değiştirmek için bir başkasıyla takas edilmesi gözaltı olmayan yöntemler kullanır. Pek çok DEX merkezi olmayan ve gözaltında olmadığını iddia etse de, durum böyle olmayabilir.  Örneğin. IDEX, Ethereum blok zincirinde bir dapp olan en popüler DEX’tir. Diğer DEX’ler arasında Binance DEX, Radar Relay ve EtherDelta bulunur. Kyber Network ve 0x diğer iki merkezi olmayan değişim de birer örnektir. Diğer açık pazar yerleri, mantıksız token (NFT) değişimine odaklanmaktadır. Bu belirteçlere genellikle kripto-koleksiyon öğeleri denir. OpenSea ve Rarebits, bu tür kripto varlıkların keşfedilmesine, keşfedilmesine ve satın alınmasına veya satılmasına yardımcı olan iki platformdur. District0X gibi kendi pazarlarınızı oluşturmanıza ve yönetişim prosedürlerine oy vermenize bile izin veren bazı pazarlar da vardır. Ethereum tabanlı P2P pazarları olağanüstü uzun vadeli potansiyele sahiptir. Yakın gelecekte yerel dijital varlıklara ve tokenleşmiş gerçek dünya varlıklarına yönelik pazarları kapsayabilirler.Buradaki risk, para arzını sürekli olarak daraltırken istikrarı korumanın zor olmasıdır. Ayrıca katılımcıların talebin gelecekte artacağına inanmalarını gerektirir. Talebin büyümesi durursa, stabilcoin sabitleyiciyi koruyamayacaktır.

Defi yeterince ademi merkeziyetçi mi?

Ademi merkeziyetçilik sırayla ve çoklu seviyelerde bulunduğundan kaynaklı bu durum kısmen doğrudur. DeFi hizmetlerinde ademi merkeziyet derecesi değişir, çünkü her bileşen ademi merkeziyetçi olamaz.

Defi Borç Alıp Verme Üzerine Kredi Sistemi üzerine kuruludur.

DeFi, açık bankacılık sistemine karşılık, mevcutta yer alan altyapıdan bağımsız olarak yeni bir finans sistemi olarak hizmet verir. DeFi, açık finans olarak da adlandırılabilir.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (Decentralized Autonomous Organization- DAO)

merkezi olmayan dijital organizasyon demektir. Bir ülkeye veya devlete bağlı değildir.  

Kava coin

Binance Launchpad’e ieo ile desteklediği İlk DeFi projesi : KavaCosmos tabanlı çapraz blockchain projesi kava işlev gören defi platformu geliştiriyor.

Kava platformunda iki tür belirteç vardır: KAVA coin ve USDX stablecoin. KAVA coin, platformun güvenlik, yönetişim ve mekanik işlevlerinde yer alan KAVA blok zincirinin yerel coinidir.

Kava, büyük kripto paraların (BTC, XRP, BNB, ATOM, vb.) Kullanıcılarına teminatlı krediler ve stabil kripto para sunan, zincirler arası bir DeFi platformudur.  Sağlam kripto para birimleri Ripple ve Cosmos gibi büyük kripto projeleri de dahil olmak üzere dünya çapında 100’den fazla işletme tarafından desteklenmektedir. 

Avalanche ($AVA) coin

Bilgisayar bilimcisi olan Emin Gün Sirer’in üzerinde çalıştığı yeni konsensüs protokolüdür. Protokolün gücü ile çıkacak olan AVA coin’in saniyede binlerce işlem gerçekleştirmesi ve kredi kartından dahi hızlı olması bekleniyor.

Sirer’e göre bir gün bütün kıymetli kağıtların blockchainde bir temsili olacak. Hatta her bir dolar banknotunun bile. Bu vizyonla da ağlarının temellini oluşturdular.Ava’nın amaçlarından biri Ethereum diğer kripto paralarla rekabet etmektir. Bunun için gelecek yıl2.0 güncellemesi yapılacak.

Ava satışı gelecek ay yapılması bekleniyor. Coinlist borsasında alım yapabiliceğiz.

Ava ayrıca ava platformunda makale yazma, Video hazırlama, infografik oluşturma gibi içerikler üretmenizde AVA puanı kazanıyorsunuz. Buradan ava coin ya da Amazon gift card alabiliyorsunuz da

AVahub platformu için aşağıdaki kayıt linkinden üye olabilirsiniz.

AVAX Avalanche Nereden Alınır?

Avax coin yani avalanche Binanceden satın alabilirsiniz. Avalanxhe avax coin fiyatı değişiklik göstermektedir. Kripto para yatırımları iyidir ama uzun vade li yapmalısınız.

Bu widget’ı özelleştirin
Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu