Coinler

Monero (XMR) Nedir?

Monero (XMR) Coin Nedir?

Monero XMR, gizlilik ve güvenlik amacıyla geliştirilen, blockchain tabanlı bir kripto paradır. Monero’yu geliştirdiler çünkü Bitcoin ve Etheruem gibi kripto para birimleri yeterince gizli değildi. Herkes bitcoin cüzdan adresinizi görebilir, ne kadar gönderdiğinizi, gönderildiği tarihi ve gönderildiği adresi öğrenebilir. Monero’nun amacı paraları kimin gönderdiğini izlemeyi imkansız hale getirerek işlemleri mümkün olduğunca özel ve gizli hale getirmektir.

Monero, 2014 yılında bir bootstrap coin olarak piyasaya sürüldü. Bu, Monero’nun bir şirket olmadığı ve topluluk içinde ürün üzerinde çalışan birden çok kişinin bulunduğu anlamına gelir. Monero’nun tüm geliştiricileri ve kurucuları, güvenliği ve gizliliği anonim tutulur. Monero ilk geliştirildiğinde Bitmonero olarak adlandırıldı. Daha sonra 2014’te Monero, Bitmonero’nun çatalı olarak yapıldı. Bugünün pazarında, Monero XMR önde gelen gizlilik kripto para birimlerinden biridir.

monero satın al

 

Monero’nun Teknolojisi Nasıl Çalışır?

İşlemlerin en üst düzeyde güvenlik ve gizlilikle yapılmasını sağlamak için Monero’nun uyguladığı birçok özellik vardır;

 • Halka Teknolojisi
 • Anonimlik Teknolojisi
 • Gizli Adresler

Halka teknolojisi 2001 yılında Weizmann Enstitüsü’ndeki MIT’de geliştirildi. Halka teknolojisi, orijinal işlem kullanıcısını bulmayı son derece zorlaştırmak için her iki özel anahtarı ortak anahtarlarla birlikte birleştiren halka imzaları kullanır. Halka imzaları bir anahtarlar topluluğu içindeki herhangi bir kullanıcı tarafından yapılır, bu da kimin imza yaptığını bulmayı zorlaştırdığı için gizliliği artırır. Kullanıcıyı izlemek ne kadar zorsa, birisinin fonları kimin gönderdiğini bulma ihtimali o kadar az olur.

İşlemlerin gizliliğini daha da arttırmak için Monero, halka gizli işlemler olarak bilinen ve CT’yi halkalamak için kısaltılmış bir hizmet de sunar. Kullanıcılara 2017 yılında sağlanan bu hizmet, işlemlerde gönderilen jeton sayısını gizlemelerine izin veriyor. Bu, kullanıcının XMR cüzdan adresi ve gönderilen paraların gizli tutulduğu anlamına gelir.

Monero, Korvi adıyla merkezi olmayan bir teknolojiye de sahiptir. Korvi, ağların çakışması için hareket eden sistemin IP2 stilini kullanan bir anonimlik teknolojisidir. Bu, blockchain üzerinden işlemler yapıldığında anonimlik ve güvenliği artırır.

Her işlem sırasında üretilen gizli adresler de vardır. Gönderen ve alıcı yalnızca gizli adresin ne olduğunu bilir. Bu, gönderen ve alıcı dışında hiç kimsenin işlem hakkında bilgi bulamayacağı anlamına gelir.

monero coin

Monero XMR Nasıl Mine Edilir?

Monero Proof-Of-Work teknolojisini kullanır. Bu, üretilen XMR coinlerinin tümü Monero madencilik havuzunda çıkarıldığı anlamına gelir. Monero XMR’nin mevcut blok süresi 2 dakikadır ve blok yüksekliği 2,085,195’tir. Ortalama blok başına mevcut ödüller 2,15 XMR’dir. Mevcut XMR fiyatında, bir madenci blok başına 131,75 ABD doları kazanacaktı. Tabii ki, bu sayı Monero değerindeki değişikliklere göre değişecektir ve bir Monero madencilik hesap makinesi, XMR paralarını ne zaman çıkaracağınıza karar vermeden önce kullanmak için iyi olacaktır. Bir Monero hesap makinesi Google’da arama yaparak bulunabilir.

Monero XMR’yi benimsemeye karar verdiğinizde madencilik yazılımını indirmeniz gerekir. İlgili tüm madencilik yazılımlarını ve Monero havuzlarını / madencilik havuzlarını resmi XMR web sitesinde bulabilirsiniz. Monero CPU madenciliği Monero Spelunker, XMR Stak ve Wolfs Miner gibi yazılımlarda mümkündür. XMR Stak yazılımı, kullanıcıların sahip olduğu donanımdan bağımsız olarak kullanılabileceği ve kullanımı ve anlaşılması nispeten kolay olduğu için kolayca indirilebilir.

 • MineXMR

Sunucu Konumu: Almanya Fransa Kanada

Havuz Ücreti: 1%

Minimum Ödeme: 0.5 XMR

 • Moneropool

Minimum Ödeme: 0.5 XMR

 • Nanopool

Sunucu Konumu: Avrupa, ABD ve Asya

Havuz Ücreti: 1%

Minimum Ödeme: 1 XMR

 • Dwarfpool

Sunucu Konumu: Avrupa, ABD

Havuz Ücreti: 1.5%

Her havuzun farklı bir havuz ücreti, sunucuların yeri ve minimum ödemesi vardır. Hangi XMR maden havuzunun kullanılacağına karar vermeden önce yukarıdaki bilgilere göz atın ve hangisinin size en uygun olduğunu görün. XMR madenciliğinin zamanınıza değip değmeyeceğini öğrenmek için bir XMR hesap makinesi kullandığınızdan emin olun. Madencilik kripto para birimleri çok fazla enerji tüketir ve çok fazla ısı üretir. Evden madencilik yapıyorsanız, teçhizatınızın aşırı ısınmaması için serin bir alan bulun.

monero nedir

Monero XMR Nereden Satın Alınır?

Monero XMR için madencilik yapmıyorsanız, kripto parayı her zaman saygın borsalardan satın alabilirsiniz. İşte Monre XMR satın alabileceğiniz bazı borsalar;

 • Binance
 • Huobi
 • Kucoin
 • Bittrex
 • Bitfinex
 • Poloniex

En İyi Monero XMR Cüzdanı Hangisidir?

Kripto paralarınızı saklamak için birden fazla XMR cüzdanı vardır.  XMR’nizi saklayabileceğiniz masaüstü, donanım, web ve mobil cüzdanlar vardır. İşte kullanabileceğiniz bazı cüzdanlar;

 • Monero GUI: Masaüstü
 • MyMonero: Masaüstü, Mobil ve Web
 • Cake Wallet: Mobil
 • Nano Ledger S ve X: Donanım
 • Monerujo: Mobil
Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.