CoinlerMakaleler

PNK Token Nedir?

Kleros, merkezi olmayan bir anlaşmazlık çözümü projesidir, bu proje, merkezi olmayan uygulamalarla (Dapps) ilgili “yapısal” projelerin bir parçasıdır. Kleros, Dapps ve kullanıcıları için bir aracı hizmeti sunar. Uygulama tarafından sağlanan hizmet bir anlaşmazlık yaratmazsa, Kleros yalnızca ödeme için güvenilir bir üçüncü taraf hizmeti (emanet) olarak hareket eder.

Bir anlaşmazlık ortaya çıkarsa, her bir taraf tek taraflı olarak Kleros üzerinden tahkim başvurusunda bulunabilir. Hakemler (jüri üyeleri), belirli ihtilaf türlerinde uzmanlaşmış tahkim mahkemelerine kayıt yaptıran PNK jetonlarının (Kleros’un ERC-20 jetonu) sahipleri arasından seçilir. Bu hizmetin, uyuşmazlığın tarafları tarafından sağlanan veya daha önce kilitlenmiş olan fonlardan (emanet) çekilen (tahkim ücretleri) ETH cinsinden ödenecek bir maliyeti vardır.

Jüri üyeleri bir parti lehine karar verir. Tahkim ücretleri tüm hakemlere dağıtılır (ETH’de). Bir azınlık kararı veren jüri üyeleri, diğer çoğunluk Jüri Üyelerinin yararına token PNK’larının bir kısmını kaybederler. Temyiz prosedürü de bir olasılıktır (bir bedeli vardır).

Kleros, birincil hedef kitlesi olan Dapps için uyarlanmıştır, ancak merkezi olmayan, güvenilir ve nispeten ucuz bir tahkim sisteminin geleneksel blok zinciri ekosisteminin dışına çekeceği düşünülebilir. Anlaşmazlık yönetimi, satış sonrası hizmet ve “destek” şirketler için pahalı bir bütçedir, çevrimiçi iş anlaşmazlıkları için alternatif bir çözüm cazip olabilir.

PNK belirteci, Ethereum’a dayalı bir ERC-20 belirtecidir: sabit bir tedarik (1B birimleri) olan ve eterle değiştirilemeyen bir yardımcı program belirtecidir. Kleros, PNK token sahiplerinin çalışmalarıyla (bir Jüri üyesi olarak tahkim ücreti kazanarak) veya Kleros projesinin ve dolayısıyla tahkim örneklerinin büyümesi üzerine bahis oynayarak kar elde etmeyi umabilmeleri için ekonomik teşvikler oluşturmuştur. Bu dönemde, takas jetonları kullanılamaz (mevcut arzın azaltılması).

Ayrıca, jetonun değerini desteklemek için herhangi bir yakma mekanizması (para arzının azaltılması) veya temettü mekanizması yoktur. Bu varlığı, yüksek potansiyel ödüllü çok yüksek riskli bir yatırım olarak görüyoruz.

Kleros için sonraki adımlar nelerdir?
Kleros ekibi kısa süre önce, merkeziyetsiz anlaşmazlık çözüm katmanlarının sağlamlığını bir topluluk deneyimi aracılığıyla test etmek için ilk kripto-ekonomik deneyimini duyurdu: Doge Listesi.

Bu deneyim sırasında, PNK tokenlerinin sahipleri, bir fotoğrafın kripto evreninin maskotlarından biri olan Doge’s Shiba Inu’ya karşılık gelip gelmediğine karar vermeye davet edilecek.

Bu deney, jüri üyelerinin bu efsanevi köpeğin bir fotoğraf kaydını oluşturmasına izin verecek (Token Küratörlü Kayıt Defteri için TCR). Bu deneyim sırasında, herhangi bir kişi ya bir Shiba Inu’nun ya da başka bir şeyin fotoğrafını gönderebilir (oyuna hile göndererek ve jüri üyelerine bir kedi resmini “onaylattıracak” olanlar için bir ödül verilir).

Herhangi bir katılımcı PNK sahibi, bir görüntünün bir Doge’ye karşılık gelip gelmediğine karar vermek için seçilebilir. Jüri çoğunluk kararı alırsa, azınlık kararı veren jüri üyelerinden az miktarda ETH (tahkim ücreti) ve “tehlikede olan” PNK jetonlarını alır. “Kaybeden taraf” jüri üyeleri çalışmaları için bazı tahkim ücretleri alacaklardır.

PNK aracılığı ile nasıl para kazanabilirim?

PNK tokenin davaları yürüttüğü sitesine bir ağ cüzdanı bağlayıp muhtemel kayıp ihtimalinize karşın ETH – PNK stake ederek sizde ilginizin olduğu davalara katılabilir ve para kazanabilirsiniz.

Kleros sistemi üzerinde ücret dağıtımı neye göre yapılıyor?

Sistemin çalışma prensibi, sözleşme uyuşmazlıkları nedeniyle oy çokluğu lehine oy veren jüri üyelerini ödüllendirmek ve azınlık oyu veren jüri üyelerini cezalandırmaktır. Bu, jüri üyelerini dürüstçe oy kullanmaya ve kendilerine ödenen davaları ciddiye almaya teşvik eder. Dava çözüldükten sonra, oyların çoğunluğunu kullanırsanız, kullanılan toplam oy sayısına bağlı olarak Ethereum tahkim ücretinin bir kısmını alırsınız.

9 jüri çoğunluk için oy kullanırsa, tahkim ücretinin 1 / 9’unu alırsınız. Ek olarak, bazı jüri üyeleri azınlık için oy kullanırsa ve çoğunluk için oy kullanırsanız, bir miktar PNK oyu alacaksınız. Sonuç olarak, her Kleros davası farklıdır ve jürinin geliri, katılan jüri sayısına ve davanın karmaşıklığına bağlıdır.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.