Makaleler

Security token offering (STO)

STO, Security token offering, kelimelerinin kısaltmasıdır. Kitlesel fonlama ile menkul kıymet token’lerini (security token) halka arz etme yöntemidir. Daha anlaşılır bir dille şirket hissesi, gayrimenkul hissesi gibi somut varlıkların blockchain sistemi üzerine kaydedilerek hisseleştirilmiş halini ifade eder.

STO ile arz edilen security tokenlar hisse senedi gibi gerçek varlıkları temsil eder. Bir başka deyişle STO aracılığı ile alınan tokenlar sayesinde yatırımcılar şirket üzerinde çeşitli haklar elde ederler.

STO süreci ICO’larda olduğu gibi blockchain’in tüm özelliklerinden faydalanmaktadır. Banka gibi aracıları aradan çıkarmış ve çok daha hızlı transfer yöntemleri ile güvenliğin üst seviye olduğu bir ortam sunmaktadır.

Blockchain üzerinde çalışan bir sistem olması aracılığı ile üretilen tokenlerin getirdiği diğer bir avantaj ise dünyanın herhangi bir yerindeki varlığın çok daha büyük kitlelere daha kolay bir şekilde sunulabilecek olması.

STO ile fiziksel bir gayrimenkulun hissesini alabilir yada bir şirketin hisselerini alıp gelirlerine ortak olabilirsiniz.

STO’ların, geleneksel tahvillerden yada hisse senetlerinden çok da farklı olmadığını söyleyebiliriz. Gelişen Blockchain teknolojisi sayesinde önümüzdeki dönemlerde STO’ların ICO’lara göre daha fazla ilgi görmesi ve STO projelerinde artış olması beklenmektedir.

Bu anlamda EOS – ETHEREUM – TEZOS – CARDANO gibi platformlar bu alanda ön plana çıkmak için yarışacaklardır. Biz COİNMÜHENDİSİ olarak Tezos’un STO”larda önemli derecede öncülük içerisine gireceğini düşünenlerdeniz.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu