Kripto Para Haberleri
Trend

Son günlerde çok konuşulan NFT Nedir ?

Bugünlerde dijital sanat eserli ve onlara ödenen paralar çok konuşuluyor. Peki eserleri bu kadar özel kılan şey ne? NFT, yani kripto sanat hakkında ne biliyoruz?

NFT Nedir?

Türkçe tanımıyla başlarsak NFT; değiştirelemez,benzersiz, para çip anlamına geliyor. Yani;blockhain ağı üzerinde şifrelenmiş ve eşi olmayan bir şeyden bahsediyoruz. Açılımı ise:

Aynı üründen binlerce de olsa NFT’de lisanslanan bir ürünü tek ve benzersiz olduğunu hatta tek orijinal parçanın o olduğunu biliyoruz.

Bitcoinden farkı ne?

Bitcoin; altın,hisse senedi gibi değişebilen bir varlık olarak tanımlanıyor. Yani bir kişini sahip olduğu 1 bitcoin başka birini sahip olduğu 1 bitcoinle aynı değerde.

NFT’de ise durum çok farklı. Ürünün binlerce benzeri olsa dahi gerçeği NFT ile ifade ediliyor.

Nasıl oluşuyor?

Blockhain, bir ağı oluşturan bilgisayarların çeşitli alışverişlerin kaydının tutması ve alıcıların sahiplik kanıtı sunması anlamına geliyor. NFT blockhain üzerinde doğrulanan bir varlık Özel bir şifreleme yöntemi kullanılıyor. 40 karakterlik bir şifreleme metodu kullanılıyor.

Ne zaman başladı?

NFT’nin alt yapısı 2012 yılından beri var ancak bilinirliği 2017 sonlarında arttı diyebiliriz.İlk olarak bir websitesi sınırlı sayıda üretilen dijital kedileri satın alma ve besleme hizmeti sunmaya başladı. Ödemelerde kripto paralarla olduğu için dijitalde var olan bir ürün yine dijitalde değerlenip herkesin satın alımına açık hale getirildi.

Bu gördüğünüz Nyan Cat $3.5 milyona satıldı

NFT olarak neler satılabiliyor?

Dijital sanat eseleri, sporcu kartlar, GİF’ler , tweetler istediğiniz her şeyi alıp satabilirsiniz tabii alıcısını bulursanız.

NFT’ler neden bu kadar pahalı?

Bu durum için kripto paralardaki yükselişi örnek gösterebiliriz. Bitconin sınırlı olması onun değerini nasıl arttırdıysa NFT’lerde de durum aynı sayı az ve çoğaltılması gibi bir şey söz konusu bile olamaz bu da arzın düşük talebin yüksel olamasına sebebiyet veriyor.

Nasıl NFT alabilirim?

NFT almak için bir kripto cüzdanınız olması gerekiyor. Ağ adresleriniz üzerinden alış ve satışı gerçekleştirmeniz mümkün. En iyi ve en güvenilir borsalardan biri olan binance borsansında hesap açabilir ve hem NFT’ler için hem de kripto borsası için işlemler yapabilirisiniz.

Bu zamana kadar satılmış en pahalı NFT’ler:

$69,346,250 on March 11, 2021
$7,000,000’a satıldı.
4200 Ethereuma satıldı.
2010 Ethereuma satıldı.
2001 Ethereuma satıldı.
Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.