Stellar (XLM)

XLM Kripto Parası, Stellar ağından güç alan Digital Para Birimidir. Platform, ortalama bir kullanıcı tarafından erişilebilir olmaya odaklanarak, dünya genelinde mikro ödemeleri, havale ve mobil işlemlerini yönetmeyi basitleştirmeyi amaçlıyor.

İçerik

XLM Piyasa Bilgileri

Piyasa değeri24 saatDolaşımdaki ArzMaksimum Tedarik
1,200,871,193 ABD Doları
20,105,093,329 XLM
203,323,216 ABD doları
3,404,055,529 XLM
20,105,093,342 XLM105,363,498,962 XLM

Stellar XLM Nedir?

Stellar ağı, mümkün olduğu kadar çok para birimi arasında uluslararası işlemlerin daha kolay yönetilmesine olanak sağlayan açık kaynaklı bir protokol olarak tasarlanmıştır. Jed McCaleb, Stellar’ın kurucusu ve Ripple’nin kurucularından CTO’dur ve her iki altyapı da benzer genel hedefleri paylaşıyor. Stellar ağının ardındaki kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Stellar Vakfı, bu projeyi ilk olarak “Stellar” adıyla başlattı ve ardından yerel platformla karıştırmamak için mevcut ismini XLM (Lumens) olarak 2015 yılnıdan itibaren kullanmaya başladı.

XLM ve XRP Farkı Nedir?

Stellar ve madeni parası Lümen (XLM) hedefi finansal kurumlar için havale ve mikro ödemeleri kolaylaştırmak olan Ripple’nin aksine bunu tüm insanlığa hitap etmesi için tasarlamıştır. Ripple ile en büyük farkıda burada ortaya çıkmaktadır. XRP Finansal kurumları hedefine alırken Stellar ise bu tür kaynaklara sahip olmayan ancak erişilebilir ve merkezi olmayan bir ödeme sistemi kullanmak isteyenler üzerine odaklanmaktadır.

Stellar ağı, herhangi bir kullanıcının fonlarını yükleyebileceği bir dizi “çapa” dan oluşur. Bu çapalar bir bankaya veya PayPal’a benzer şekilde hareket eder, fonlarınızı tutar ve bunun yerine sanal cüzdanınıza kredi verir. Aynı zamanda, başka bir ülkedeki alıcının sanal cüzdanı, otomatik olarak USD, Altın veya EUR gibi herhangi bir değer birimine dönüştürebilir.

XLM Para birimi olarak oluşturulan sanal cüzdanlar diğer tüm kripto para birimlerine veya Dünya Çapında kabul gören eski usül para birimlerine dönüşütürelebilir. Bu Cüzdanlarda tutulan tüm paralar kolaylıkla ve düşük düşük ücretlerle çok hızlı bir şekilde transfer edilebilir. Stellar ağının ortaklarının listesi ne göz attığımızda giderek artan bir destekçi listesi görmekteyiz. Bir çok Finansal kurum ve kuruluşun yanı sıra büyük ölçekli şirketlerde bulunmaktadır. Bunların içinde En Büyüğü Hiç şüphesiz IBM olarak göze çarpıyor.

XLM Fiyat Grafiği

Stellar Canlı grafiklerle fiyatlarını anlık olarak aşağıdaki grafikler aracılığı ile izleyebilirsiniz.

XLM Madenciliği?

Stellar, Kripto Para Madenciliğini desteklememektedir. Bunun yerine İşlemlerin Stellar Consensus Protocol (SCP) adlı bir fikir birliği sistemi kullanıyor. Piyasadaki arz ve talep bu kuruluş tarafından organize edilmektedir.