AirdroplarCoinlerEğitimMakaleler

TESTNET NEDİR

Testnet blokzincir geliştiricilerinin Mainnete çıkmadan önce projelerini test etmeye sunması için oluşturulmuş bir blokzincirdir. Mainnet ise kendi teknolojisi ve kendi protokolüyle kendi ağını işleten bağımsız blok zinciridir kısaca ana ağ anlamına gelmektedir.

Test ağları olarak örneğin Ethereum ağının Kovan, Rinkeby, Görli ve Ropsten gibi blokzincir test ağları vardır ve siz bu ağları kullanarak testnetlere dahil olabilirsiniz. Geliştiriciler projelerini Mainnet’e geçirmeden önce Testnet’te ağlarının bütün özelliklerini deneyebilirler. Ağın çalışabilirliğini test ederler ve eksiklik varsa Mainneten önce eksiklik giderilmiş olur. Test ağı simülasyonu, ana ağda başlatmadan önce bir projenin canlı sürümünü sürekli olarak değiştirmek ve iyileştirmek için bir korumalı alan ortamı sunar.

What is Mainnet and Testnet? - Bitcoin & Crypto Guide - Altcoin Buzz

Testnetlere Katılım Süreci Nasıl İşler

Testneti yayınlayan geliştirici öncelikle bir kılavuz yayınlar ve sizler bu kılavuz sayesinde kolaylıkla testnet aşamalarını tamamlayabilirsiniz. Testnet için bilmeniz gereken en önemli detaylardan birisi faucet lerdir ve siz bu faucetler aracılığı ile test ağını seçtiğiniz cüzdanınıza test tokenlarini talep ederek işlemlerini bu test tokenlerle gerçekleştirebilirsiniz. Test tokenlerinin gerçek bir karşılığı yoktur sizler sadece testnete katılmak için kullanabilirsiniz. Testnet aracılığı ile yaptığınız işlemlerin hiçbirisi ana ağınıza kesinlikle yansımaz. Gerek geliştiriciler gerekse Testnet kullanıcıları test ağında istedikleri bakiyeyle işlem yapabilirler. Ağın bütün özelliklerini deneyebilir, en ince ayrıntıları gözlemleyebilirler.

Geliştiriciler test ağında herhangi bir sermaye kaybı riski olmadan bütün hatalarını ve sorunları görebilir, üzerinde değişiklikler ve geliştirmeler yapabilirler. Böylece ana ağa eksiksiz şekilde geçme imkanı elde ederler.

Bazı Projelerin testnetleri ödüllüdür ve siz bu sayede yatırımsız,risksiz kazanç sağlamış olursunuz, Bu yüzden testnetlere önem gösterilmesi gerekir.

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.