Airdrop Nedir? Airdrop Nereden Takip Edilir?

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Airdrop, kripto para üreticilerinin blockchain altyapısını kullanarak kullanıcılara ücretsiz coin dağıtması anlamına geliyor. Detaylı olarak, yeni üretilen veya üretilecek coinlerin piyasada tanıtımını yapmak ve geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlamak amacıyla ücretsiz olarak dağıtılmasıdır. Bu amaçla sitemizde size hızlı bir şekilde kolay airdroplar sunmayı amaçlamaktaız. Airdrop hakkında bilgi edinmeniz için size kısa kısa notlar sunacağız.

Airdrop Nedir?

Airdrop, piyasaya yeni çıkacak bir kripto para biriminin farklı amaçlar doğrultusunda ücretsiz olarak dağıtılmasıdır. Yeni üretilen veya üretilmeye başlanacak coinlerin tanıtımını yaparak geniş kitlelere duyurmak, alım/satım yapacak ve o kripto parayı destekleyecek topluluk oluşturmak Airdrop’un amaçlarındandır. Airdrop’lar tamamen ücretsiz etkinliklerdir. Katılmak veya kazanmak için para ödemenize gerek yoktur.

Airdrop’lar Neden Oluyor?

Kripto paralar ile ilgilenen kişilerin aklında Airdrop’lar hakkında hala soru işaretleri olduğuna sıkça rastlıyoruz. Bunlardan en çok duyduğumuz soru ise “bu neden oluyor?”. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Piyasaya yeni çıkan veya çıkacak olan bir kripto paranın en çok ihtiyaç duyduğu şey alım/satım yapacak kullanıcılardır. Bunun farkında olan kript para üreticileri ise bu ihtiyaçlarını en avantajlı yöntemlerden birisi olan Airdrop’lar ile gidermektedir. Bu sayede hem alım/satım yapacak hem de kendisini destekleyecek bir topluluk oluşturmaktadır.

Dilerseniz bunu kısa bir örnek ile açıklayalım: Bir alışveriş merkezindesiniz ve görevli personel size test etmeniz için bir parça tatlı ikram ediyor. Siz bu ikramı kabul ederek tadına bakıyorsunuz ve lezzetli veya lezzetsiz olduğuna karar veriyorsunuz. Eğer lezzetli ise ürünün bulunduğu reyona giderek bu ürünü satın alma ihtimaliniz oldukça yüksek. İşte bu noktada işletme sahipleri ve kripto para yöneticileri aynı stratejiyi uygulayarak sizi kripto paralarını almaya yönlendiriyorlar. İki taraf için de güvenli ve avantajlı bir yöntem.

Airdrop’lar Nereden Takip Edilir?

Tabiki öncelikle BitcoinAirdrop.Net yani bizim sitemizden takip edilir. Ayrıca kaynak isterseniz Airdrop yapacak kripto para üreticileri yaklaşan etkinliklerini bitcointalk forumu üzerinden, kendi internet sitelerinden veya diğer iletişim kaynakları üzerinden duyurmaktadır. İstenilen şartlara uygunsanız belirtilen yolları takip ederek Airdrop’a katılabilirsiniz. Etkinliklerde herhangi bir koşul aranmaksızın herkese gönderilebildiği gibi, bitcointalk forumunda belli bir konuma sahip ya da belirli görevleri yerine getirmesi gereken üyelere de dağıtım yapılabiliyor. Bu nedenle bir Airdrop’a katılmadan önce mutlaka detaylı bilgi edinmeye dikkat etmelisiniz.

Türkiye’de Airdrop’lar ile ilgilenen gruplar bulunuyor. Bu gruplara Telegram veya Whatsapp üzerinden katılabilir, Airdrop’lar hakkında fikir alışverişinde bulunabilir, yardımlaşabilirsiniz. Bu grupların en büyük avantajı onlarca hatta yüzlerce kişi ile anlık olarak iletişim kurabilmenizdir.

Airdrop’ları takip etmenin bir diğer yolu ise popüler sosyal medya uygulaması Twitter’ı takip etmek. Twitter üzerinde Airdrop’lar ve kripto paralar hakkında bilgi paylaşımında bulunan deneyimli ekonomistleri ve sayfaları takip ederek Airdrop’lardan haberdar olabilirsiniz. Yalnızca Türkçe kaynaklar ile yetinmeyerek yabancı kişileri de takip edebilirsiniz. Bu sayede yaklaşan etkinliklerden birçok kişiden önce haberdar olabilirsiniz.

Airdrop’lar Güvenli Mi?

Airdrop’lar gizli bilgilerinizi paylaşmadığınız sürece son derece güvenli etkinliklerdir. Bu gizli bilgilerin başında ise cüzdanınıza ait private key yani gizli anahtarınız gelmektedir. Size özel olarak atanan bu değeri hiçbir kişi veya projeyle paylaşmamalısınız aksi takdirde cüzdanınız boşaltılabilir ve bir dolandırıcılığa kurban gidebilirsiniz.

Bazı sahte Airdrop etkinlikleri sizden private key (gizli anahtar) değerinizi istemekte, yalnızca bu şekilde gönderim yapabileceklerini belirtmektedir. Bu ve bunun gibi sahte etkinliklere kesinlikle dahil olmamanızı tavsiye ederiz. Bu tehlikeye karşı alınabilecek en etkili çözümlerden birisi Airdrop projelerinde kullanmak üzere yeni bir kripto para cüzdanı oluşturmanızdır.

Son Tavsiyeler

Airdrop’ları takip ederken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi resmi siteyi ziyaret ettiğinizden emin olmanızdır. Dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçmek için resmi adresleri kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde dönüşü olmayan bir dolandırıclık olayında mağdur olabilirsiniz.

Yazımız Devam Edecek…

Halit Vuran

Kripto Para dünyasına BitcoinAirdrop.Net Projesi ile devam ediyorum. Coinler, anlık fiyatları ve son gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

massa tristique nunc efficitur. elit. risus. neque. ut