Eğitim

Bitcoin Nedir? Altcoin Nedir?

Bu yazımızda kısaca bitcoin ve altcoin nedir gibi teknik kavramları aktaracağız.

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Bitcoin nedir?


Bitcoin
dijital bir para türüdür. Onu kontrol eden hiçbir merkezi devlet hükümet banka oluşum girişim yoktur.
Bitcoin Bitcoin merkeziyetsiz, sansüre dayanıklı, güvenli ve sınır tanımazdır. Değer saklama aracıdır.

Bitcoin kullanımının çeşitli risklerinin yanı sıra pek çok avantajı da vardır. Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez* (anonim) olması en temel avantajlarındandır. Para transferlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olması Bitcoin’in sağladığı önemli bir avantajdır. Milyonlarca lira değerindeki Bticoinlerinize cüzdan erişimi sağlayabildiğiniz her yerden ulaşabilirsiniz. Bitcoin’deki finansal sistem dünyanın her yerine yayılmış binlerce bilgisayar tarafından yürütülür. Herhangi bir kişi açık kaynaklı yazılımı indirerek ekosisteme katılabilir.2008’de duyurulan (ve 2009’da kullanıma açılan) Bitcoin ilk kripto paradır.

Altcoin

Altcoin, Bitcoin olmayan bir madeni para veya jeton gibi alternatif dijital varlıkları tanımlamak için verilen terimdir. Bu adlandırma, Bitcoin’in orijinal kripto para birimi olduğu ve diğerlerinin de “alternatif” veya “alternatif” paralar olarak kabul edildiği fikrinden geliyor.

“Altcoin” terimi, teknik olarak madeni paralardan ziyade “jeton” olarak da adlandırılacak dijital varlıklara atıfta bulunmak için oldukça geniş bir şekilde kullanılmaktadır. En iyi bilinen örnekler Ethereum blok zincirinin üstünde bulunan ERC-20 tokenleridir.

Ek olarak hatırınızda olsun; peki Blockchain nedir? Kripto para nedir?

Kriptopara nedir?

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimi.

Kripto para bireylerin dijital ortamda değer transferi yapmasına imkan sunan dijital bir para türüdür. Tipik bir kripto para düzeninde ‘bankalar’ ve ‘müşteriler’ arasında fark bulunmaz, her bir kullanıcı kendisinin bankasıdır. Kripto para, farklı dijital para sistemleri için her şeyi kapsayan bir kavram olarak hizmet eder. Kripto paralar hak sahipliğini sağlamak ve işlemlerin güvenliğini mümkün kılmak için güçlü bir kriptografiye dayanır. Sistem tek bir parti tarafından değil ortak bir veri setinin etrafında koordine olan merkeziyetsiz bir katılımcı ağı tarafından yürütülür.

Blockchain nedir?

Blockchain yalnızca ekleme yapılabilen  bir kayıt defteridir: yani deftere yalnızca yeni veri eklenebilir. Bilgi bir kez eklendiğinde bu bilgiyi değiştirmek ya da silmek son derece zordur. Blockchain bunu her bir bloğun kendisinden önce gelen blok için bir işaretçi içermesiyle başarır.

Bu Yazı kripto alanına ilişkin bazı kavramları yazarın kendi dünyasında anladığı ölçüde tanıtma uğraşı ve çabasıdır. RİSKTEN- KAR/ZARARDAN YAZARLAR SORUMLU TUTULMAZ/sorumluluk kabul edilmez. Herkes kendi iradesinden, daha detaylı araştırma yapmaktan sorumludur. ”’Detay araştırmak isteyen iradesiyle daha fazla bilgi edinebilir. Eksiklik olabilir; varsa bildirin.. Sadece buraya bağlı kalmayabilirsiniz.” Bol kazançlar

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu