Makaleler

Bitcoin Wallet Hakkında Detaylı Bilgiler

Bitcoin ve blockchain teknolojileri hakkında araştırma yapan birçok kişi bu teknolojilerin gelecek yıllarda ne kadar etkin kullanılacağını farketmiştir. Bundan sonraki adım ise “Bitcoin’lerimi nasıl saklayabilirim?” sorusunu cevaplandırmak olacaktır.

Rehberimizde “Bitcoin Wallet Nedir?”, “Bitcoin Wallet Nasıl Alınır” konularını detaylı olarak ele alıyoruz.

Bitcoin Wallet Nedir?

Bitcoin Wallet, diğer adıyla Bitcoin cüzdanı Bitcoin’lerinizi saklayabileceğiniz elektronik kripto para cüzdanlarıdır. Teorik olarak banka hesaplarına benzetilebilir ancak bankaların aksine tüm işlemler anonim olarak yürütülmektedir. Bu sayede bilgileriniz karşı taraf ile paylaşılmamakta, hükümetler tarafından izlenememektedir. Bitcoin Wallet yani Bitcoin cüzdanlarınızla para gönderebilir, para alabilir kısacası bir banka hesabı gibi kullanabilirsiniz. Her kripto para yatırımcısının sahip olması gereken bu cüzdanları gelin yakından tanıyalım…

Bitcoin Cüzdan Şekilleri

Bitcoin cüzdanları farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır;

  • Masaüstü Cüzdanları
  • Web Cüzdanları
  • Mobil Cüzdanlar
  • Donanım Cüzdanları
  • Kağıt Cüzdanlar

Masaüstü Cüzdanları

Masaüstü Cüzdanlar, bilgisayarınıza bir program şeklinde kurabileceğiniz ve Bitcoin’lerinizi güvenle saklayabileceğiniz cüzdanlardır. Bu tip cüzdanları portable olarak USB belleğinize ya da harddiskinize kurabilir ve her an yanınızda taşıyabilirsiniz. Eğer kripto para dünyasına yeni giriş yapmışsanız masaüstü cüzdanlar arasından size “Electrum”u tavsiye ederiz. Electrum, blockchain zincirini indirmenize gerek kalmadan kullanım imkânı sunduğu için eğer bir geliştirici değilseniz sizin için en uygun tercih olacaktır.

Electrum hakkında daha detaylı bilgiye resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Web Cüzdanları

Web Cüzdanları, kripto para yatırımcıları tarafından kullanılan en popüler cüzdan tiplerinden birisidir. Birçok platformdan anlık erişim sağlanabilmesi web cüzdanlarını öne çıkaran özelliklerin başında gelmektedir. Ancak web cüzdanlar, sağladıkları avantajların yanı sıra bi o kadar da tehlikeli cüzdanlardır. Neden mi? Web cüzdanı kullanan kripto para yatırımcıları coinlerini 3. Kişilerin yani şirketlerin eline bırakmaktadır. Bu da olası bir hacking saldırısında ya da güzel hazırlanmış bir hacking senaryosunda coinlerinizin çalınabileceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden kullancağınız kripto para cüzdanını iyi araştırmalı ve en iyi seçeneği tercih etmelisiniz.

Bu noktada en güvenli web cüzdanlarından birisi olan Blockchain Wallet’ı tavsiye ediyoruz. Blockchain Wallet hakkında detaylı bilgiye resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mobil Cüzdanlar

Mobil Cüzdanlar da Masaüstü Cüzdanlar ve Web Cüzdanlar ile aynı prensipte çalışmaktadır. Mobil Cüzdanlar en güvenli cüzdanlar arasında olmasa da akıllı telefonlarımızda çalışabiliyor oluşu ve her an yanımızda taşıyabilmemiz sayesinde oldukça avantajlı cüzdanlardır. Mobil Cüzdanları denemek isterseniz internette araştırma yaparak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Donanım Cüzdanları

Donaım Cüzdanlar, en güvenli kripto para cüzdanlarından birisidir. Yalnızca Bitcoin ve Altcoin Cüzdanı olmarak üretilen bu özel donanımlar USB bellek formundadır ve özel algoritmalar ile şifrelenmektedir. Şifreleme algoritmalarına ek olarak sizin de kendinize özgü şifreler koyabileceğiniz bu cüzdanlarda tüm bunlar birleşince ortaya en üst düzey güvenlik çıkmaktadır. Henüz Türkiye’de satışı bulunmayan bu donanım cüzdanlarını Amazon gibi global alışveriş sitelerinden temin etmeniz ise mümkün.

Donanım Cüzdanları arasında popüler olan Ledger markasının Ledger Nano S ürününü tavsiye ederiz. Bu ürünü Amazon gibi global alışveriş sitelerinden temin etmeniz mümkün.

Kağıt Cüzdanlar

Sırada en güvenli Bitcoin cüzdanı olan Kağıt Cüzdanlar var. Adından da anlaşılabileceği üzere kağıt cüzdanlar, Public ve Private Key’inizi yazdırarak sonsuza kadar evinizde saklayabileceğiniz Bitcoin cüzdanlardır. Dilerseniz bu kağıda Public ve Private Key’inize ek olarak QR Kodunuzu da eklemeniz mümkün. Hoş bir görüntüye sahip kağıt cüzdanım olsun isterseniz dizaynını belirleyebilir, işimi görsün bana yeter derseniz de bir Word dosyasına Public ve Private Key’inizi yazarak çıktı alabilirsiniz.

Uzun yıllar coinlerinize müdahale etmeden saklamak isteyenler için en iyi yöntemlerden birisi olan Kağıt Cüzdanlar son derece güvenlidir. Ancak kağıdı kaybetmeniz durumunda cüzdanınıza erişemeyeceğinizi hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle aldığınız kağıdı unutmayacağınız bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.