Coinler

DIAdata (DIA) Coin

DIA Coin nedir? DIAdata kısacası DIA coin nasıl oldu da bir anda popüler oldu. DIA coin çok ses getireceğe benziyor. Şimdiden HOO ve Hotbit borsalarında listeli olan coin cointelegraph.com a da konu oldu.

DIA hakkında cointelegraph makalesinde ” DeFi odaklı kehanet platformu DIA, fiyat kesintilerinin doğruluğunu artırmak için kitle kaynak kullanmaktadır. DeFi odaklı meydan okuyucu DIA (Merkezi Olmayan Bilgi Varlığı), topluluk tarafından doğrulanmış veri noktalarının Chainlink’in doğruluğunu artırabileceğini iddia ediyor. İsviçre merkezli DIA, 2018 yılında dijital varlık ve geleneksel finans arenasında daha şeffaf ve erişilebilir veri çözümlerine yönelik bir talep üzerine kuruldu.Platform, veri noktaları ve kehanetler sağlamak yerine, topluluğun verileri kripto-ekonomik teşvik yoluyla kaynaklamasını ve doğrulamasını sağlar:“DIA, Wikipedia’nın merkezi bir ansiklopedi ile ilgili olarak daha geniş bilgi alanında yaptığı gibi finansal verileri demokratikleştirmeye hazırlanıyor.”Bu, yüksek kaliteli veri akışları sağlamak ve mevcut çözümleri incelemek ve geliştirmek için sürekli teşvikler sunar.” denildi.

Henüz 2 gündür listeli olan DIA acaba ne vaad ediyor, DIA neden bu kadar ön planda tutuldu, DIA neyi hedefliyor; haydi hep birlikte bakalım.

DIA Dijital ve geleneksel varlıklar için doğrulanmış, şeffaf piyasa verilerini temsil eder. DIA, finansal kuruluşlara herhangi bir piyasa ve varlık türü için değişmez ve doğrulanmış tek bir finansal piyasa verileri kaynağı sağlar.

DIA misyonu: Finansal Veriler için Wikipedia oluşturmak. DIA, bir finansal akıllı sözleşme ekosisteminde açık finansal veriler için bir ekosistemdir. DIA’nın hedefi veri analistlerini, veri sağlayıcılarını ve veri kullanıcılarını bir araya getirmektir. Genel olarak, DIA, çeşitli kaynaklardan zincir dışı veriler ile çeşitli finansal dApp’lar oluşturmak için kullanılabilecek zincir içi akıllı sözleşmeler arasında güvenilir ve doğrulanabilir bir köprü sağlar. Tüm DIA veri noktaları Ethereum Smart Sözleşmelerinde kullanılabilir. Bu finansal bilgileri herhangi bir akıllı sözleşmede kullanmak için kehanet çözümleri sunuluyor. Oracle verilerinin doğruluğu, zincir dışı gerçek zamanlı API’mizi ve Oracle’da yayınlanan veriler izlenerek her zaman doğrulanabilir.

DIA adeta CHAİNLİNK edasında ve oldukça profesyonel bir ekiple Mcap adına daha da canlanabilir ve değerlenebilir bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

DIA Neden Gerekli?

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), geleneksel finansal ürünleri aracısız çalışan güvenilir, şeffaf protokollere dönüştürür. Maker, AAVE, Compound ve Synthetix gibi katlanarak büyüyen projeler, varlık fiyatları gibi kritik temel verileri sunmak için oracles gerektiriyor. Bu kehanetler, bir DeFi ekosisteminin işlev görmesi ve büyümesi için temel yapı taşlarından biridir ve olgunlaşan bir pazarın gereksinimlerini ve DeFi’nin şeffaflık ve bağımsızlık vaadini karşılaması gerekir.

Finansal dünyada doğru ve güvenilir finansal piyasa verileri yaygındır. Tüm finansal ürünler piyasa verileri gerektirir. Finansal verilere erişim Thomson Reuters ve Bloomberg gibi bir avuç sağlayıcı tarafından kontrol edilmektedir. Bu sağlayıcılar, merkezi olmayan finans dünyasının gelişmesini desteklemek için uygun bir çözüm değildir.

DeFi platformlarının ve ürünlerinin benzersiz birleştirilebilirlikleriyle hızlanan büyümesi, bağımlılıklar yaratır ve sağlam bir varlık fiyatlandırma verisi kaynağı gerektirir. Bugün çoğu DeFi ürününde fiyatlandırma veri çözümü yoktur ve şeffaf olmayan veri kaynaklarına güvenilmektedir. DeFi ürünleri kendi kehanetlerini inşa eder veya harici çözümlere güvenir. Bu kehanetler ve kullanılan metodoloji tarafından sağlanan veriler şeffaf değildir ve yatırımcılar için önemli riskler oluşturmaktadır. Liu ve Szalachowski (1) tarafından tartışıldığı gibi, kehanetlerle fiyat işleme yöntemleri açıkça belirtilmemiştir. Kehanetin aldığı kaynaklar bile belirsiz ve platform kullanıcıları tarafından bilinmemektedir.

Bu, teknolojik ve metodolojik güvenlik açıklarından yararlanan kötü niyetli aktörler için en büyük saldırı vektörlerinden birini oluşturur. Doğru verilerin yokluğu, fiyat manipülasyonları için üreme alanıdır ve halihazırda dijital varlıklar üzerindeki temel piyasa bilgilerinin geçerliliği konusunda artan bir güven eksikliğine yol açmıştır. Uzlaşılabilen ve çok az şeffaflık sağlayan veri kaynakları, kötü niyetli aktörlerin, riskleri azaltmak için bir çözüm kullanmayan oracles ve sömürülen DeFi ürünlerini manipüle etmesine yol açtı. En son bir kehanet saldırısı güvenilir bir değeri manipüle etti.

Dijital varlık verilerinin altında yatan metodolojilerle ilgili endişeler, temel dijital varlık piyasası bilgilerine olan güvenin artmasına neden olmuş ve DeFi uygulamalarının sürdürülebilirliğini sorgulamaktadır. Çoğu DeFi uygulaması ve kehanet sağlayıcısı, yüz milyonlarca sermayeyi elinde bulunduran akıllı sözleşmelerin bel kemiği olan kaynakları veya yöntemleri yayınlamamaktadır.

Geleneksel pazarlardaki kötü niyetli aktörler tarafından değiştirilen güvenilir olmayan veriler, yatırımcılar için büyük maliyetlere neden oldu. Piyasa bilgilerinin açıkça düzenlenmesi (örneğin, LIBOR skandalı) düzenleyiciler tarafından yeni risksiz oranlara yol açmıştır.

Bu hatalardan ve birkaçının piyasaları sömürmeye istekli olmasından öğrenmemiz gerekiyor. DeFi uygulamalarına ve uygulamalara veri besleyen kehanet sağlayıcılarının, fiyatlandırmada verimlilik ve doğruluk sağlamak için yeterli düzeyde şeffaflık ve denetlenebilirlik sağlamaları gerektiğine inanıyoruz. Bugün birçok durumda merkezi, manipüle edilebilir bir mimari hâlâ yaygındır.

DIA

DIA (Merkezi Olmayan Bilgi Varlığı), verileri kaynaklamak ve doğrulamak için kripto ekonomik teşvikleri kullanan açık kaynaklı bir finansal bilgi platformudur. Piyasa oyuncuları finansal ve dijital varlık verilerini sağlayabilir, paylaşabilir ve kullanabilir.

İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, Wikipedia’nın merkezi ansiklopedilerle ilgili olarak daha geniş bilgi alanında yaptığı gibi, finansal verileri demokratikleştirmek DIA’nın görevidir. DIA veri kaynakları ve metodolojileri şeffaftır ve herkese açıktır. DIA, paydaşlarının eklendiğinde ve kullanımları boyunca veri kaynaklarını doğrulamak için kripto-ekonomik teşvikler kullanmaktadır.

DIA, hem DeFi hem de geleneksel finans için gereklidir

DeFi platformları
Makerdao, Synthetix, Ampleforth ve benzerleri gibi DeFi platformları özellikle gizli güvenlik açığına maruz kalmaktadır. Bu platformlar, çeşitli finansal ihtiyaçlara hizmet eden özerk finansal protokoller olarak tasarlandığından, eleştirel olarak şeffaf ve doğru fiyat uygulamalarına bağımlıdırlar. DeFi platformları, temel ürünlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için şeffaf ve denetlenebilir üçüncü taraf çözümlere geçecek. DIA bu ihtiyaçları benzersiz bir şekilde karşılamaktadır.

Tüccarlar ve finans enstitüleri
Herhangi bir ticari faaliyette yer alan kişi veya kuruluşlar açık kaynaklı ve güvenilir verilerden büyük ölçüde yararlanır. Bu, fon yöneticilerini, tüccarları, bireysel yatırımcıları ve finansal veya kripto alanındaki herkesi içerir.

Bilgi sağlayıcılar
Dijital varlık veya finansal piyasalar hakkında doğru bilgi vermeyi amaçlayan herkes, DIA platformundan son derece güvenilir veriler sağlayabilir. Bu grup finansal haber siteleri, kripto veri platformları, pazar araştırma enstitüleri ve daha fazlasını içerir.

Düzenleyiciler ve mali otoriteler
Mali düzenleme ve vergi otoriteleri, katı kararlar almak için güvenilir piyasa verilerine dayanır ve DIA platformu tarafından en iyi şekilde sunulacaktır.

DIA nasıl çalışır – adım adım açıklanır

  1. Veri talebi :Paydaşlar, DIA platformunda henüz yayınlanmamış belirli bir veri kümesini talep biletini gönderebilir ve finanse edebilir. İlgili verilerin başarılı bir şekilde sağlanması, bilgi doğrulandıktan sonra DIA jetonlarındaki veri istemcisi tarafından ödenen bir ödül ile bağlantılıdır.
  2. Veri gönderme : Veri talebi tarafından teşvik edilen veri sağlayıcılar, kazıyıcılar oluşturur, istenen verileri sağlamak için API’lara veya zincirleme verilere bağlanır.
  3. Validasyon : Veri analistleri gönderilen kodu bir aplikasyon mekanizması ile doğrularlar. Gönderilen bir verinin yanlış olduğundan şüpheleniliyorsa, DIA jetonlarını istifleyerek herkes gönderilen koda itiraz edebilir. DIA topluluğu, doğru çözümü sağlayan ve söz konusu payla kimin ödüllendirileceğini belirleyecek bir pay oylama süreci ile karar verir. Buna ek olarak, hatalar, hatalar, manipülasyon girişimleri veya güvenlik kusurları bulma, ayrıca genel platform yapısının ve güvenliğinin iyileştirilmesi ve oluşturulması için ödüller dernek tarafından sağlanır.
  4. Veri depolama :Doğrulanan veriler değişmez, açık kaynaklı bir veritabanında saklanır ve DIA platformunda yayınlanır.
  5. Kullanım : Verilere oracles (zincir üzerinde) veya API’ler (zincir dışı) üzerinden erişin. Geçmiş finansal verilere ücretsiz erişilebilirken, DIA jetonları canlı fiyatlara veya belirli API’lere erişmek için ücretlendirilir.
Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu