CoinlerKripto Para HaberleriMakaleler

Ethereum Merge Yükseltmesi

MERGE NEDİR

Bildiğiniz üzere Ethereum blok zincir ağında Proof of Work mekanizmasını kullanmakta. Ancak bu sistemin çok kabul edilebilir olduğunu söyleyemeyiz . Çünkü bu mekanizmada gas ücretleri ve yüksek işlem süreleri gibi problemler olduğu için kullanıcılar bu durumdan pek hoşnut değiller . Bundan dolayı Ethereum, Proof of Work mekanizmasından Proof of Stake mekanizmasına yani hisse kanıtı mekanizmasına geçiş yapmayı planlamıştır.

Ethereum Merge de aslında bizlere Ethereum ana ağının hisse kanıtı sistemine geçişini ifade ediyor. Bu geçişle birlikte aslında Ethereum 1.0’dan Ethereum 2.0’a geçiş olacak. Bu sayede Ethereum 2.0, Ethereum 1.0’dan %99,95 daha az enerji kullanması amaçlanıyor.

The Ethereum Proof-of-Stake Merge

Ethereum Merge Yükseltmesi ile Ne Amaçlıyor

Uzmanlara göre, Ethereum Merge güncellemesi ile birlikte, merkeziyetsiz uygulamaların daha detaylı ve yüksek kullanımı ve hızlı işlem gerçekleştirme gibi olumlu etkiler karşımıza çıkacak. Tüm bunlarla birlikte Ethereum ağındaki güvenlik seviyesi de artacak ve bu durumun da yatırımcıların dikkatlerinden kaçmayacağı düşünülmekte.

The Merge yükseltmesini Ethereum 2.0’a geçiş sürecinde bir basamak olarak düşünebiliriz. Geliştiriciler Ethereum 2.0 için bir yol haritası oluştururken  aşamalardan biri de Merge yükseltmesiydi. Bu geçiş aşamasının ilk adımı ise 2020 yılında Beacon Chain olarak bilinen Faz 0 ile gerçekleşen adımlardı.

Çok kısa bir şekilde açıklayacak olursak, The Merge Ethereum için yeni bir çağın başlangıcı anlamına geliyor diyebiliriz.

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.