GameFi NEDİR

Gamefi bir yandan eğlenmenin ve bir yandan da para kazanmanın en iyi entegresidir.
Axie infinity popüler olmasıyla birlikte Gamefi de kendisinden sıkça söz ettiren projelerden olmuştur.

GameFİ projesi ilk olarak NFT fenomeni olan CryptoKitties in video oyununun ortaya çıkmasıyla gündeme geldi .Hem eğlenmek hem kazanç elde etmek insanlara cazip geliyordu ve Ethereum ağı üzerinde bulunan CryptoKitties, günde 15.000’e yakın kullanıcının ilgisini çekerek NFT piyasasında büyük yankı uyandırdı.

GameFi Nedir? - GriJeton

Gamefi oyunculara oyunla birlikte kazanç sistemi de sunan blokchain tabanlı oyunları ifade eder ve sanal oyunu yaratırken de kripto paraları ve Nft leri kullanır. Gamefi mekanizmasında oyuncular oyun için savaşarak yarışarak seviye atlarlar ve başarı elde ederler bunun karşılığında ise Kripto varlık ve NFT lerle ödüllendirilirler. Gamefi kullanıcıları bu varlıkları uygun borsalara aktarmak suretiyle satabilmektedirler. Oyun içi varlıklar genellikle oyunculara belirli avantajlar sunarak daha fazla ödül kazanmalarına imkan tanır. Fakat bazı oyunlar tamamen görünüme yönelik olan, oyun ve kazançlar üzerinde etkisi olmayan özellik içermektedir.

Oyuna bağlı olarak oyuncular görevleri tamamlayarak, diğer oyuncularla savaşarak ya da arazileri üzerinde para kazandıran yapılar inşa ederek de ödüller kazanabilir. Bazı oyunlar ise oyuncuların ya staking aracılığıyla ya da oyun varlıklarını başka oyunculara ödünç vererek, oyunu oynamadan pasif gelir elde ederken turnuvalara da katılarak kendilerine bir rekabet ortamı da oluşturabilmektedirler.

Blockchain teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, GameFi’nin yükseliş trendinin de artan bir hızla devam edeceğini söyleyebiliriz . Oyun içi varlıklara sahip olabilmek ve eğlenirken bir yandan da para kazanabilmek GameFi  projesini cazip kılmaktadır.