Eğitim

Hashing ve Karma nedir? İleride Bitcoinin Hash etkisi

Uzun vadeli boğa piyasası geliyor.

Bitcoinlerin kişisel cüzdanlarda çekilmesiyle Uzun vadeli boğa piyasası gösteriyor.

Kullanıcılar Bitcoin’ i kişisel cüzdanlarına çekiyorlar.

Madenciler artık daha karlı hale gelecekler. Ayrıca Bitcoin çıkışının madencilerden gelmesi ile Bitcoin uzun vadede tutacaklardır.

Geçen haftada Bitcoin daha az satılmış.

Bu durum uzun vadeli yatırımcılarda artış devam ettiğini gösteriyor.

Zorluk seviyesinde iyileşme madencilerin katılımı fazla aştı hem zorluk hem de hash oranı iyileşmesiyle madenciler rahat nefes aldı. Hash oranı yüzde 4 arttı. 111 Eh/s seviyesine ulaştı. zorluk seviyesinin azalmasıyla Bitcoin madencilerinin katılımıyla bir yandan da madencilerin Bitcoin satışlarının azalması görülüyor.

10,000 dolar direnci kırılabilir.

Hash oranı nedir?

Bitcoin ağında bir blok üretmenin zorluk derecesini de belirleyen orandır.

Bitcoin ağının anlık işlemci gücünü gösteren bir ölçme sistemidir.

Toplam Yayınlanma Oranı (TH/sn)
Bitcoin ağının son 24 saatte gerçekleştirdiği tahmini saniye başına terahash sayısıdır.

Karma Nedir?

Karma, harf ve sayı girişini sabit uzunluktaki şifreli bir çıktıya dönüştüren bir işlevdir. Bir karma bir algoritma kullanılarak oluşturulur ve kripto para biriminde blok zinciri yönetimi için gereklidir.

Karma, bir blockchain hesaplaması için çözülmesi gereken şifrelenmiş talepleri karşılayan bir işlevdir.

Bir karma, bir nonce veya bir çözüm gibi, blockchain ağının omurgasıdır.

Hashes sabit bir uzunluktadır, çünkü birisi blok zincirini kırmaya çalışıyorsa karma uzunluğunu tahmin etmeyi neredeyse imkansız hale getirir.

Blok başlığında bulunan bilgilere dayanarak bir karma oluşturulur.

Karma Nasıl Çalışır?

Bir kripto para biriminin omurgası, bireysel işlem verisi bloklarını birbirine bağlayarak oluşturulan küresel bir defter olan blok zinciridir. Blok zincir sadece dolandırıcılık işlemlerini ve paranın iki katına çıkmasını önleyen onaylanmış işlemler içerir. Ortaya çıkan şifreli değer, orijinal verilere benzemeyen ve karma adı verilen bir sayı ve harf serisidir. Kripto para madenciliği bu karma ile çalışmayı içerir.

Hashing, bir bloktaki verilerin matematiksel bir fonksiyon aracılığıyla işlenmesini gerektirir, bu da sabit uzunlukta bir çıktı ile sonuçlanır. Sabit uzunlukta bir çıktı kullanmak güvenliği arttırır, çünkü hash şifresini çözmeye çalışan herhangi biri, çıktının uzunluğuna bakarak girdinin ne kadar uzun veya kısa olduğunu söyleyemez.

Karma çözme, blok başlığında bulunan verilerle başlar ve temelde karmaşık bir matematik problemini çözer. Her blok başlığı bir sürüm numarası, bir zaman damgası, önceki blokta kullanılan karma, Merkle Kökü karma, nonce ve hedef karma içerir.

Madenci, bir sayı dizisi olan nonce’ye odaklanır. Bu sayı, önceki bloğun karma içeriğine eklenir, daha sonra karma yapılır. Bu yeni karma hedef karma değerinden küçük veya ona eşitse, çözüm olarak kabul edilir, madenciye ödül verilir ve blok blockchain’e eklenir.

Blockchain işlemleri için doğrulama işlemi, algoritmik karma kullanılarak şifrelenen verilere dayanır.

Karma çözmek için madencinin nonce olarak hangi dizeyi kullanacağını belirlemesi gerekir, bu da kendisi önemli miktarda deneme-yanılma gerektirir. Çünkü nonce rastgele bir dize. Bir madencinin ilk denemede doğru nonce ile başarılı bir şekilde ortaya çıkması pek olası değildir, yani madencinin doğru yapmadan önce çok sayıda nonce seçeneğini potansiyel olarak test edebileceği anlamına gelir. Zorluk ne kadar büyükse – hedef karma gereksinimini karşılayan bir karma oluşturmanın ne kadar zor olduğunun bir ölçüsü – bir çözüm üretmenin daha uzun sürmesi muhtemeldir.

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.