IDEX Nedir ? Ne İşe Yarar ?

idex nedir

IDEX, yüksek performanslı bir sipariş defterini ve eşleşen motoru Otomatik Pazar Yapımı (AMM) ile birleştiren ilk Layer3 içeren  DEX’tir.

IDEX Coin (IDEX), Ethereum ve Binance Smart Chain blok zinciri üzerine kurulu IDEX merkezi olmayan borsanın tokenıdır. Kullanıcıların merkezi bir otoriteye veya aracıya ihtiyaç duymadan çeşitli Ethereum ve Binance Smart Chain  tabanlı belirteçlerle ticaret yapmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir borsadır.

IDEX Coin, IDEX ekosisteminde çeşitli amaçlara hizmet eder. İlk olarak, platformdaki işlem ücretleri için bir ödeme aracı olarak kullanılır. Varlığa sahip olan kullanıcılar, sahip oldukları token miktarına bağlı olarak, işlem ücretlerinde indirim alırlar.

İkincisi, IDEX Coin, kullanıcıların borsanın işlem ücretlerinden pay kazanmasını sağlayan IDEX staking programına katılmak için kullanılır. Kullanıcılar, tokenı stake edebilir ve stake ettikleri token miktarına bağlı olarak borsa tarafından oluşturulan ücretlerin bir kısmını alabilir.

Son olarak, IDEX Coin, varlığın değişiminin yönetimine katılmak için de kullanılır. Varlık sahipleri, ticaret ücretlerindeki değişiklikler veya yeni belirteçlerin eklenmesi gibi platformla ilgili önemli kararlarda oy kullanabilir.

İçerik

IDEX Kurucuları Kimlerdir?

IDEX’in kurucuları şunlardır: Alex WearnDrew Mercer ve Ray Pulver‘dır. Alex Wearn, şirketin CEO’su ve kurucu ortağıdır ve on yıldan fazla bir süredir ürün yönetimi ve yazılım geliştirme konularında deneyime sahiptirler. Drew Mercer, şirketin CTO’su ve kurucu ortağıdır ve blockchain geliştirme ve akıllı sözleşme tasarımı konularında uzmandır. Ray Pulver ise şirketin COO’su ve kurucu ortağıdır ve finans ve iş geliştirme alanlarında geçmişe sahiptir.

Token Ekonomisi

IDEX v3 HL, token ekonomisi açısından Likidite MadenciliğiTicaret YarışmalarıTavsiye KampanyalarıPazarlama HediyeleriOrtaklıklarAirdropEk Pazarlama Kampanyaları ve Teşvikleri gibi çeşitli özellikler sunmaktadır. Bu özellikler sayesinde entegre AMM’leri ile hızlı bir şekilde likidite oluşturmak ve değişim için temel likiditeyi sağlamak mümkün olmaktadır. Ayrıca, bu özellikler sayesinde daha yüksek ticaret hacimleri yönlendirilebilmektedir. Token ekonomisi hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yol Haritası

idex nedir

Projenin detaylı bir  yol haritası mevcut. Bu yol haritası ile projenin geleceği ve gelişimi hakkında kullanıcılarına detaylı bilgiler sağlamaktadır.

Yatırımcılar Ve Partnerleri

Projeye yatırım yapanlar arasında büyük teknoloji şirketleri bulunuyor. Ayrıca kripto para yatırım şirketleri, risk sermayesi firmaları ve bireysel yatırımcılar yer almaktadır. Bunlar arasında:

G1 Ventures – Blockchain ve kripto para birimi yatırımlarında uzmanlaşmış bir risk sermayesi şirketi olan  G1 Ventures, IDEX dahil olmak üzere bir dizi önde gelen blockchain şirketine fon sağlamıştır.

Borderless Capital -Merkezi olmayan finansal altyapı oluşturan şirketlere yatırım yapmaya odaklanan bir risk sermayesi şirketi olan  Borderless Capital, IDEX’e yatırım ve platforma stratejik bir ortaklık kurdu.

Collider Ventures – Erken aşama blok zinciri ve kripto para birimi girişimlerine yatırım yapan bir risk sermayesi şirketi olan Collider Ventures, IDEX’e finansman  ve stratejik ortaklıklar aracılığıyla platformun büyümesine destek oldu.

IOSG Ventures – Blockchain ve Web 3.0 projelerine yatırım yapan bir risk sermayesi şirketi  olan IOSG Ventures, IDEX’e fon  ve stratejik ortaklıklar aracılığıyla platformun gelişimini destekledi.

IDEX Token

IDEX, kripto para birimi ve blockchain endüstrilerinde önde gelen bir çok yatırımcı ve ortaktan güçlü destek almıştır. Bu destek, platformun büyümesine ve genişlemesine yardımcı olmuştur ve kripto ekosisteminde önde gelen merkezi olmayan borsalardan biri olarak kurulmasına yardımcı olmuştur. Büyük şirketler ve yatırımcılar gibi önemli destekçiler, IDEX’in başarısına katkıda bulunarak, projenin büyümesini ve kabul edilmesini desteklemektedir. Bu desteğin, pazar liderliğini sürdürmesine ve kripto para birimi ve blockchain endüstrilerinde daha da büyümesine yardımcı olmuştur.

IDEX CoinMarketCap verilerine göre, 230,541,569 USD ile piyasa hacmi bakımından 294. kripto para birimi olarak yer alıyor. Ayrıca şu anda dolaşımda  673,858,614 IDEX bulunuyor ve bu rakamın toplamda 1.000.000.000 IDEX’e ulaşması planlanıyor.

IDEX Token Nereden ve Nasıl Alınır?

Platformunun yerel kripto para birimi IDEX Coin, birçok platformda listelenmektedir. Bunlar; BinanceKuCoinGate.ioKrakenUniswap (V2)Coinbase ExchangeIDEXPhemexMEXCBitrue gibi platformlarda listelidir. Varlığı satın almak isteyen yatırımcılar, öncelikle bu borsalardan birine üye olmalı ve hesap açmalıdır. Kimlik doğrulama işlemlerinin ardından alım satım emirleri, istenilen miktarda IDEX Coin almak için verilir. Satın alınan varlıklar işlemlerde kullanılabilir ya da daha sonra kullanılmak üzere güvenli cüzdanlarda saklanabilir.