CoinlerKripto Para AnalizMakaleler

IOTA (MIOTA) Nedir? Hakkında Her Şey

IOTA; nesnelerin interneti (IoT) sektörüne yönelik faaliyet gösteren, ölçeklenebilir, merkezsiz, modüler ve işlem ücreti olmayan bir kripto paradır. Bu kripto paranın sahip olduğu özellikler arasında, Tangle adı verilen teknoloji dikkat çekmektedir. Blockchain teknolojisini içermeyen yenilikçi ve gelecek vadeden bir yaklaşım sunmaktadır.

IOTA, David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Dr. Serguei Popov tarafından 2015 yılında kurulmuştur. Almanya’da kurulu olan IOTA Vakfı tarafından yönetilmektedir.

Tangle Teknolojisi

Sektörün kullanım alanı sektör ile birlikte büyüdükçe, küçük miktarlarda gerçekleştirilen işlemler de giderek artmaktadır. Mikro işlemler olarak bilinen bu işlemlerden alınan işlem ücretlerinin kimi zaman, transfer edilen miktardan daha fazla olabilmektedir. Tangle, ölçeklenebilir, hedefe odaklı ve devrim niteliğinde bir bloksuz dağıtımlı teknolojidir. Bu yenilikçi teknoloji, hiçbir işlem ücreti olmadan varlık transfer etme işlemlerine olanak sağlamaktadır. Böylece çok küçük miktarlarda işlem yapmak da mümkün hale gelmektedir. Bitcoin’e göre transfer hızları da oldukça yüksektir. IOTA’da madencilik ve bloklar bulunmamaktadır. Almanya’da kurulu olan IOTA Vakfı tarafından yönetilmektedir.

IOTA Nasıl Çalışır?

Bir işlem gerçekleştiren bütün kullanıcılar ağın güvenliğine katkı sağlamaktadırlar. işlem gerçekleştirmek için, kullanıcıların diğer işlemlerin onayı üzerinde çalışmaları gerekir. Bundan dolayı açık kaynaklı ve benzersiz bir dağıtımlı yapıya sahip olan Tangle, bünyesindeki her işlemi , her biri iki önceki işlem tarafından onaylanmış, iki önceki işlem tarafından onaylanmaktadır. Buna göre ağın onaylanması, ağın temel özelliklerinden birisine dönüşmüştür. İşlemlerin onaylanması ağın kullanımınıyla beraber olduğu için bu yeni sistem, mevcut blockchain yapısından ayrılmakta ve işlem sayısı arttıkça, sistem hızı ve güvenliği artmaktadır.

IOTA’nın Amacı

IOTA’nın amacı, gelecekte hayatımızın içinde sürekli olacak olan akıllı nesnelerin, kullandığı verileri kripto para piyasasında satmak istemesidir. Bu satış yapma durumunun nedeni ise evinizde veya iş yerinizde, günlük hayatınızda kullandığınız IoT(Nesnelerin interneti) cihazların ürettiği bilgilerin açık bir pazarda satışa sunulması. Örneğin, yaz kış kullandığınız klimanız tüm verileri kaydetmektedir ve bu verileri satarak hem fayda hem de gelir sağlayabilir.

IOTA (MIOTA) Nasıl Alınır, Satılır?

IOTA’yı pek çok borsadan almak mümkündür. Binance, Coinex, Huobi, Bitfinex gibi borsalardan kolaylıkla IOTA alım satımı yapabilirsiniz.

IOTA İstatistikleri

IOTA Değeri₺1,54 TRY
Piyasa Sıralaması#16
24 Saatlik Hacim₺35.654.449 TRY
Dolaşan Arz2.779.530.283MIOTA
Toplam Arz2.779.530.283MIOTA
Maks Arz2.779.530.283MIOTA
Tüm Zamanlar En Yüksek₺32,41 TRY 
(19 Aralık 2017)
Tüm Zamanlar En Düşük₺0,842706 TRY 
(15 Temmuz 2017)
Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.