Makaleler

Kripto Para Sözlüğü

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Kripto Para sektöründe sürekli olarak bazı terimler kullanılır. Hold, pump, altcoin, cüzdan vb. kelimeleri sıklıkla duyarsınız. Özellikle yeni iseniz bu kelimelerin karşılığının ne olduğunu kısa kısa size anlatmaya çalışacağız.

Mümkün olduğunca sizler için bu sözlüğü genişletmeye çalışacağız. Sizlerde sözlükte eksik gördüğünüz veya buda olmalı dediğiniz terimleri bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Hold, Pump, Dump Nedir?

HOLD (HODL) Nedir

Kripto para camiasındaki en talihsiz durumdur. Üstüne üstlük ismide yanlış telafuza kurban gitmiştir. İngilizce hold (tutmak) kelimesinin yanlış yazımılmış halidir. Hala bir çok kişi HOLD yerine HODL demektedir. Hold your coins (Elinde tut, zararına satma, Sabret, bozdurma) anlamına gelir.

Bitcointalk.org üzerinde elindeki coini tutmakla ilgili yorum yapan, o an şarhoş olması sebebiyle içerik başlığını yanlış yazarak hold yerine “I am Hodling” yazan GameKyuubi isimli kullanıcıdan doğmuştur.

Pump Nedir?

Bir Kripto Paranın yukarı yönlü hızlı hareketine Pump Denir. Hatta bu isimle alınan bir çok grup türemiştir. Pump grupları tehlikelidir.

Dump Nedir?

Bir Kripto paranın hızlı düşmesidir. Bu düşüşün bir çok nedeni olabilir ama genellikle kötü bir haber veya bir balinanın elindekini topluca satması nedeniyle olur.

Bitcoin Nedir

Bitcoin, Satoshi Nakamoto’nun oluşturmuş olduğu dijital para birimine vermiş olduğu isimdir

Altcoin Nedir

Bitcoin’den sonra ortaya çıkan bütün kripto paralara Altcoin denmektedir. Bunun başlıca sebebi ise Bitcoin’den ayrılarak oluşturulmuş ya da Bitcoin’in alt yapısını örnek alarak oluşturulmuş olmalarıdır.

Ether Nedir

Ether, Ethereum coinin yakıtına verilen isimdir. Ethereum tabanlı birçok token bulunmaktadır, bu tokenlerin ve Ethereum sisteminin çalışabilmesi için Ether yakıtı kullanılmaktadır.

Token Nedir

Türkçesi jeton olan token kelimesinin kullanış ve üretiliş amacı ICO ile ortaya atılmış projelere yatırım icra eden insanlara projedeki katkısı karşılığında bir şey vermek ve projenin hayata geçmesinden sonrasında tıpkı Ether gibi projeye yakıt olmasıdır.

ICO Nedir

Blockchain tabanlı sistemler üzerinde proejelendirilmiş çalışmaların hayata geçmesi için oluşturulan bir açıktan destekleme şeklidir. ICO sayesinde istediğiniz projelere katkıda bulunabilir ve projenin gerçekleşmesine destek olabilirsiniz.

  • Weak Hand Coin fiyatlarında düşüş meydana geldiğinde zarar endişesi duyan kişilerin hemen satış yapması için kullanılan tabirdir.

Mining (Madencilik) Nedir

Bitcoin ve diğer Altcoinlerin; dijital ortamda ortaya çıkartılması, piyasaya sunulması ve bu para birimindeki işlemlerin gerçekleşebilmesi ve gerekli olan onayların verilmesi için oluşturulmuş bir iştir. Minin’in Türkçesi madenciliktir. Mining yapan miner’a da madenci denmektedir.

Hash Nedir

Blok zincirindeki blokların kriptografik kodlarıdır. Bir başka deyişle Blockchain’deki blokların şifrelerinin kombinasyonlarını tahmin etme metodudur.

Hashrate Nedir

Madencilik cihazlarının ortalama hash bulma gücüne verilen addır. Yani bir saniyede, bir makinenin tahmin edebileceği kombinasyonların sayısına verilen isimdir.

Proof Of work (POW) Nedir

Bir madencinin, bir bloğun hash’ini bulduktan sonra kazandığı ödüldür.Bitcoin üzerinden örnek verirsek bir Bitcoin madencisi bir bloğun hash kodunu bulduktan sonra 12,5 Bitcoin’i ödül olarak kazanmaktadır. Bu kazandığı ödülde yaptığı işin karşılığı ve işin gerçekliğinin kanıtı olarak verilir.

Proof Of Stake (POS) Nedir

Proof of Work sistemine alternatif bir yapılanmadı. Proof of Work’ün aksine, kişilerin yatırımları oranında coin kazanmasını amaçlamıştır. Yani elinizde ne kadar coininiz varsa yeni coin kazanma şansınız o kadar fazladır.

Satoshi Nedir?

1 BTC = 1,000 mBTC (millibitcoin)
1 BTC = 1,000,000 μBTC (microbitcoin)
1 BTC = 100,000,000 Satoshi
1 mBTC = 100,000 Satoshi
1 μBTC (microbitcoin) = 100 Satoshi

1 Satoshi     = 0.00000001 ฿     

  10 Satoshi  = 0.00000010 ฿     

  100 Satoshi = 0.00000100 ฿      = 1 Bit / μBTC (you-bit)

  1,000 Satoshi     = 0.00001000 ฿

Anti Money Laundering 

 Yasal olarak kazanılmış benzer biçimde görünmesini sağlamak için, yasa dışı yollardan elde edilen her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak için kullanılan terimdir. Bir tek bitcoin ve Kripto para ile ilgili olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engellemiş olan kurumlar bulunur. Türkiye’de Masak bu amaçla kurulmuştur.

ASIC

 Özellikle tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. Kendine özgü fonksiyonlar üzerinde fizyolojik bağlantılı komut takımları ile hareket eden bir işlemci sistemidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel maksatlı işlemcilere nazaran daha ucuz ve daha hızlıdırlar. Bitcoinlerin çıkarılmasındaki SHA-256 karma problemlerını işlemek için dizayn edilmiştir.

Attack %51

Kripto para madenciliğinde bir ağda üretim meydana getiren tek bir madencinin yada bir grup madencinin üretim enerjisinin yarısından fazlasını yapar hale gelmesidir. Böylece teorik olarak işlemlerin ve üretimin bu kişi yahut gruba geçmiş olmasına neden olur. Bu güç miktarı onları kuramsal olarak ağdaki otorite yapar. O ağ üzerindeki tüm madencilerin bu gücü elinde bulundurana güvenilmiş olduğu var sayılır. Çünkü bu gücü elinde tutan aşağıdaki işlemleri yönetebilir. • Başkasınınki ile çakışan bir işlemi sistemden çıkartma, • Başka bir madencinin işleminin doğrulanmasını durdurma, • Üretilen Kripto Parayı birden çok kez harcama, • öteki madencileri geçerli blokları çıkarmaktan alıkoyma.

Bitcoin Investment Trust

Bu özel ucu açık fon, özellikle Bitcoin yatırımı yapar ve yatırımcıları ve hissedarlarının adına Bitcoin’lerini güvenli bir halde saklamak için teknolojik bir protokol kullanır. Bu fona dâhil olan insanlara, güvenli bir halde, kendi dijital paralarını saklamak zorunda kalmadan ve satın almadan, Bitcoin yatırımı için bir yol sağlar.

Arbitraj

 Borsalar arasında Bitcoin, Ethereum ve Altcoin geçişi sağlayarak para kazanma şekli. Genellikle yurt dışı borsaları ve Türk borsaları arasında transfer yaparak kar elde etme olanağı daha fazladır. arbitraj nedir video

Ledger

Ledger’in Türkçesine hesap defteri diyebiliriz. Kitabımızda genellikle kısa hali olarak defter demeyi tercih ettik. Bu defterler blok zincirindeki blokların içindeki Bitcoin ve Altcoin hareketlerinin tutulduğu yere verilen addır.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu