CoinlerKripto Para Analiz

Litecoin (LTC) Nedir ? Nasıl Alınır ?

Litecoin, Bitcoin’in ardından 7 Ekim 2011 yılında piyasaya çıkmış açık kaynak kodlu dijital bir para birimidir. Eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirildi.

Litecoin’in Bitcoin’den en önemli farkı daha hızlı işlem onayı sağlaması. Litecoin projesiyle bir blok 10 dakika yerine 2.5 dakikada işlenmeye çalışılıyor.

İlk dijital para birimi olan Bitcoin, 21 milyon üretim ile sınırlandırılmıştı. Litecoin’de bu sayı 84 milyon olarak belirlendi.

Litecoin Nasıl Alınır ?

Litecoin’in Türkiye’deki coin borsalarından da alabilirsiniz (Btcturk,Paribu,Koineks,Koinim ). Kripto borsasında işlem yapabilmek için öncelikle üye olup , kimlik doğrulama yapıp sitedeki hesabınıza para göndermeniz lazım.. Litecoin’i Türkiye’de dışındaki borsalardan da alabilirsiniz. Bunun için güvenilir olan birkaç borsa mevcut. Binance , Bitfinex, BittrexPoloniex ile Cex.io bunlardan bazılarıdır.

Litecoin madencilik ödülü

Litecoin madencileri, oluşturdukları her blok için 25 Litecoin (LTC) ile ödüllendirilir. Bu miktar her 4 senede bir (840,000 blok) yüzde 50 azaltılır (Halving diye bilinen olay budur ). Litecoin platformu, toplam 84 milyon Litecoin (LTC) üretilecek şekilde tasarlandı. Bu da yaklaşık Bitcoin’in 4 katı kadardır. Geçen aylarda LTC nin x3 yapması bu halving sayesinde olmuştur.

Litecoin’in avantajları nelerdir?

Litecoin, Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımından etkilenilerek dizayn edilmiştir. Bitcoin ve Litecoin arasındaki en büyük fark madencilik algoritmasının, standart donanımlı bilgisayarlarla bile mining yapabilme şansı verir. Aynı zamanda Litecoin işlemlerin hızlı bir biçimde onaylanmasını sağlayacak altyapıya da sahiptir. Yapılan tüm işlemler 2,5 dakikada onaylanmaktadır. İşlem kanıtlama algoritması scrypt tabanlıdur. Bu sebepten dolayı, standart donanımlı bilgisayarların GPU işlemcileri ile basit şekilde madencilik yapılabilir.

Scrypt Nedir?

Scrypt orijinal olarak “s-crypt” olarak adlandırılmıştır ancak “script” olarak telaffuz edilir. Bu algoritma aslında SHA-256 algoritmasını kullanır, ancak hesaplamaları Bitcoin içindeki SHA-256’dan daha seri hale getirmektedir.Bu şekilde, madencilik gücünü havuzlarda toparlamak yani paralel işleme yapmak mümkün değildir.

Litecoin ile Bitcoin arasındaki farklar nelerdir?

Litecoin ile Bitcoin arasında birtakım farklar bulunur. Litecoin ağında blok işleme süresi 2,5 dakika olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu süre Bitcoin’de 10 dakika kadardır. Litecoin, PoF yani Proof of Work olarak isimlendirilen ‘’çalışmanın ispatı’’ algoritmasında SHA-2 yerine scryptini tercih etmiştir. Litecoin’in scrpyt algoritmasını tercih etmesinin nedeni, Litecoin mining için tasarlanan FPGA ve ASIC cihazlarını SHA-2 kullanan Bitcoin’e nazaran tasarlamak çok daha pahalı ve çok daha karmaşıktır.Bitcoin ile Litecoin arasında en temel ve teknik farklılıklardan biri madencilik prosedürüdür.

  1. Hız= Litecoin bazı önemli farklılıklarla birlikte Bitcoin arkasındaki aynı açık kaynak kodunun temelinde bulunuyor. Bitcoin altınına gümüş olmak için mühendis Charlie Lee tarafından oluşturulan litecoin’in farkı onun işlem hızında yatıyor.Bitcoin’e göre dört kat daha hızlı bloklar oluşturduğu için çok daha hızlı bir şekilde işlem meşruiyetini  doğrulayabiliyor ve de onlardan çok daha fazlasını aynı zaman çerçevesinde işleyebiliyor.
  2. Coin sayısı=. Bitcoin 21 milyon coinlik bir limite sahipken bu sayı Litecoin’de 84 milyon

Litecoin Madenciliği

Bitcoin ve Litecoin arasındaki fark Hashing algoritmasıdır.

Madenciler olarak bilinen bilgisayarlar kendi GPU ve/veya CPU devirlerini oldukça komplex matematiksel problemleri çözmekte kullanır, kendi kollektif güçleri bir çözüm bulana kadar veriler bir block içinde bahsedilen algoritmadan geçirilir. Bu noktada sıralı bloklarda tüm işlemler tamamen doğrulanır ve yasallık kazanır.

Madenciler ayrıca  bir blokun çözüldüğü her defada, emeklerinin meyvelerini toplarlar, yardım edenler arasında -daha güçlü hasherler aslan payını almak üzere- önceden tanımlanmamış sayıda coin dağıtılır. Kripto para madenciliği yapmak isteyenler ödül kazanmak için, işlem yapma güçlerini tipik olarak diğerleriyle birleştirecekleri havuza katılır.

Yukarıda bahsedildiği gibi Litecoin ve Bitcoin hashing yaparken zıt algoritmler kullanır. Bitcoin rölatif olarak daha komplex kabul edilen SHA-256 kullanırken litecoin  scrypt olarak ifade edilen yoğun hafızalı bir algoritma kullanıyor.

Litecoin İstatistikleri !

Litecoin Fiyatı$55,56 USD
CoinMarketCap Sıralama6. Sırada
Market Cap$3.519.839.399 USD
24 Saatlik Hacim$1.928.043.402 USD
Supply63.353.754 LTC
Toplam Supply63.353.754 LTC
Maksimum Supply84.000.000 LTC
En Fazla Ulaştığı Değer$375,29 USD 
( 2017)
En Az Gördüğü Fiyat$1,11 USD 
(2015)
Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.