Airdroplar

Metamask Nedir ? Metamask Nasıl kullanılır ?

Metamask bir browser (tarayıcı) eklentisidir. Google chrome gibi birkaç tarayıcı destekler. Metamask ‘ a kendi Eth wallet ınızın private keyini girerek kullanabilirsiniz. Wallet gibi düşünebilirsiniz. Güvenlidir. Ancak ayrıntılı bilmeyenler yardım almadan kullanmasın. Çünkü sahte olanları da çıktı. Zarar görmenizi istemeyiz.

Ancak artık Binance ortaklığında kullanılan Trust Wallet (erc20 destekler) ile metamaska direk bağlanabilirsiniz. Hem güvenlidir, hem kullanımı kolaydır. Walleti kurduğunuzda Dapps sekmesi aracılığı ile metamask eklentisi otomatik çalışır. Hem de aynı walleti airdroplar için kullanabilirsiniz.

MetaMask, farklı sitelerdeki kimliklerinizi yönetmek ve blockchain  işlemlerini imzalamak için bir kullanıcı arabirimi sağlayan güvenli bir kimlik kasası (vault) içerir.

MetaMask misyon olarak, Ethereum’u olabildiğince çok kişiye ulaştırmayı ve kullanımını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Ethereum ekosistemini ortalama tüketici tarafından daha erişilebilir hale getirmek akıllı bir adımdır. Bu ekosistemin sunabileceği çok sayıda teknik gelişme olduğu açıktır. Öte yandan çoğu insan Ethereum ile ilgili çoğu şeyi sık sık kafa karıştırıcı bulur. Bilgisayarda tam bir Ethereum düğümünü (node) çalıştırmayı gerektirdiğinden, çoğu dApps’e erişmek bile oldukça zor olabilir. Ortalama bir kişi için, MetaMask bir köprü görevi görür.

Metamask , özellikle airdrop token lerinin çekiminde projeler tarafından neden tercih ediliyor?

Bazı projeler airdrop/bounty lerden kazandığınız tokenları gönderirken fee(komisyon) göndermek istemez. Binlerce airdrop katılımcısına fee ödemek onlara extra gider oluyor. Onun için burda metamask devreye giriyor. Metamask ile cüzdanınızı projeye bağlayınca fee bedelini sizden tahsil ediyolar. Çok küçük bi miktar ama bazı projeler bunu önemsiyor. Onun için metamaska bağladığınız wallet içinde 2$lık Eth bulundurursanız birçok çekim işlemini yapabilirsiniz.

MetaMask güvenli mi?

Şu ana kadar , MetaMask oldukça güvenli olduğunu göstermiştir ve şimdiye kadar para kaybına yol açan başarılı bir saldırı bulunmamaktadır. Sistem, tüm yerel anahtarların şifrelenmesini engelleyen bir D güvenlik sistemi kullanır, böylece zararlı Dapps vs. bunlara erişemez. Tabii ki, MetaMask, kimlik avı girişimlerine karşı herhangi bir koruma sunmuyor. Bu nedenle, metamask ı diğer kripto para birimli cüzdanda olduğu gibi kullanırken dikkatli olun.

MetaMask için herhangi bir ERC20 Token nasıl eklenir ?

MetaMask’a ERC20 jetonları eklemek de basittir. Ana ekranda özel bir “Tokens” sekmesi var. Buradan, token sözleşmesi bilgilerini kullanarak, cüzdanınızda kabul etmek istediğiniz herhangi bir tokeni kaydedebilirsiniz. Buradan ERC20 jetonlarını adresinize göndererek onların Tokens Bölümüne girmelerini ve böylece onları göndermenizi sağlayabilirsiniz.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.