Makaleler

Bitcoinlerin Neden Değeri Var?

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Bitcoin Değeri Nasıl Ölçülür

Bu makalemizde Bitcoin hakkındaki sürekli bir tartışma konusu olan değer ölçmeyi ele almak istedik. Bitcoine değerini veren şeyin aslında arz ve talep olduğunu bildiğimiz halde insanlarda hep bir şüphe oluşmuştur. Şüpheci yaklaşanlar Bitcoinin bir değeri olmadığını iddia ederken, inananlar ise neredeyse sonsuz potansiyele sahip dijital altın olarak görüyorlar. Öyleyse kim haklı ve aslında Bitcoin’i değerli yapan nedir? Bu konuda Dikkate alınması gereken birkaç özellik var.

Paranın Kısa Tarihi

Paranın tarihine kısa bir göz attığımızda; insanlar belirli bir şeyin değerli olduğu konusunda hemfikir oldukları sürece o şeyin bir değeri olduğu ortaya çıkıyor. Temel olarak bakıldığında parayı kabul edilebilir kılan şey inançtır.

Yaşamın ilk anlarında hepimizin bildiği gibi insanlar bir eşyayı kullanılamayacak seviyeye gelene kadar sürekli olarak takas ederlerdi. Bir noktadan sonra farklı mineraller, kayalar, sonra taşlar ve nadir metaller gibi şeyler için ürün ticaretini yapmaya başladılar. Son zamanlarda ise Küresel güçlerin veya hükümetlerin teşvikleri ile bu takas piçimi zamanla paraya evrilmeye başladı. Para geliştikçe ve kabul gördükçe kolay taşınabilmesi, istikrarlı olması ve bölünebilir para birimlerine dönüşebilmesi ile yaygınlaşmasının önü açıldı.

Bitcoinlerin Neden Değeri Var?

Öncelikle ve en önemlisi, Bitcoin, kağıt paranın yapabildiklerini yapabilme potansiyeline sahip olduğu için bir değere sahip. Şuanda bile insanlar tarafından kabul edilebilecek bir sayıda kullanılan bir digital para birimidir. Kısıtlı olsa bile birşeyleri alıp satmak için karşılığında bitcoin ödenebiliyor veya alınabiliyor. En büyük sorunu ise değeri ve yasal statüsü bir devlet tarafından sağlanan dolara göre kabul edilebilirliği çok düşük olmasıdır. Bitcoinin Değeri onun kodlarının ve alt yapısının kabul edilebilirliği arttıkça daha büyük bir kitle tarafından kabul görecektir.

Elle tutulur bir şey olmamasına rağmen Bitcoin Kodları Bölünebilirlik taşınabilirlik ve tanınabilirlik dahil olmak üzere geleneksel para biriminin özelliklerinini içermektedir. Ayrıca, Bitcoin insan odaklı olup herhangi bir ülke tarafından kontrol edilemeyecek kadar güçlü kodlara sahiptir. Banka veya başka bir aracıya ihtiyaç duymadan transfer olur. Aynı zamanda bitcoin bir miktar şeffaflık sağlar , internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilir ve kullanılabilir. Bir başkasının  sahtecilik ve el koyma yöntemi ile sizden bunu alması neredeyse imkansızdır . En önemlisi, bir değer deposu olarak kullanılabilir.

Altın veya diğer fiziki ürünlerden bağımsız olarak saniyeler içerisinde dünyanın bir ucundan öteki ucuna transfer edilebilir ve bu transfer ücretleri günümüzdeki bankacılık ücretleri ile kıyasyalanamayacak kadar düşüktür.

Yazımız Devam Edecek.

Binance Kayıt binance kayıt

Halit Vuran

Kripto Para dünyasına BitcoinAirdrop.Net Projesi ile devam ediyorum. Coinler, anlık fiyatları ve son gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu