Kripto Para Haberleri

Orion Protocol ORN Token Nedir?

Orion Protocol ORN Nedir başlığı ile bu yazımıza başlarken; yatırımcılarına oldukça kazanç getiren Orion protokolünün önemine de sıklıkla yer vermeye çalışalım.

Orion Protokolü ($ ORN), büyük borsaları tek bir basit platforma bağlayan benzersiz bir likidite toplayıcı sunar. Orion, tüccarların popüler borsalardan karlı işlemler gerçekleştirmekte zorluk çektiğini görüyor. Ve aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok borsa olsa da, bu borsalardaki likidite bir sorun olmaya devam ediyor ve herkesin en iyi getiriyi sunan borsayı araştırmaya vakti yok. Bu nedenle Orion, borsalarla rekabet ederek değil, sipariş defterlerini basit bir terminalde toplayarak kendisini ayrı tutmak istiyor.

Orion Protokolünün CEO’su ve Kurucu Ortağı Alexey Koloskov, kripto para borsası piyasasını tekeline alan büyük borsaların sorunlarını çözmek için 2020 yılında projeyi başlattı. Ona göre, hem merkezi hem de ademi merkeziyetçi borsalar sorunlardan adil pay alıyorlar. Merkezi olmayan borsalar hala nispeten az gelişmişken, merkezi borsalar saldırılara karşı savunmasızdır.

Dolayısıyla, Orion Protokolünün CSO’su Yanush Ali’ye göre, projeleri, işletmelerin ve tüketicilerin taleplerini karşılayan gerçekten merkezi olmayan bir platform olduğu için bugün kripto para birimi endüstrisinin ihtiyaç duyduğu şeydir.

Orion

Orion Protokolü, temel olarak farklı büyük likidite sağlayıcılarından, yani borsalardan likiditeyi toplamak için oluşturulmuş, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir finans projesidir. Orion, öncelikli olarak, kullanıcıların fonlarından en iyi getiriyi elde etmelerine yardımcı olurken, birden fazla borsaya (hem merkezi hem de merkezi olmayan) girme risklerini azaltır.

Orion, kripto para piyasasında birden fazla borsada sunulan likiditeyi tek bir evrensel API’de toplayarak çalışır. Bu API, kullanıcıların istedikleri zaman ticaret çağrıları yapmalarını kolaylaştırmak için borsalardan alınan birden fazla emir defterini birleştirir.

Örneğin, kullanıcı bir sipariş verdiğinde ve tek bir API çağrısı yapıldığında, Orion bu eylemi aynı anda birden fazla borsaya böler ve yönlendirir. Bu, daha düşük alış ve satış spreadleri ve nihayetinde kullanıcılar için en iyi değişim fiyatlarını bulmalarına yol açar.

Orion ile tüccarlar, farklı borsalardan, veri formatlarından, modlardan ve sipariş türlerinden API’ler ile kendilerini çok fazla rahatsız etmek zorunda kalmazlar. Sadece işlemlerini gerçekleştirmeye veya varlıklarını yönetmeye odaklanabilirler.

Ek olarak, Orion, merkezi borsalardan başka bir riski ele almaya çalışıyor – korsanlık. Genellikle çevrimiçi kripto para birimi borsaları tarafından sağlanan sıcak cüzdanlar, hacklenmeye açıktır. Son raporlar, merkezi borsaların (ve hatta merkezi olmayanların) ne kadar savunmasız olduğunu ortaya koydu. Ve kullanıcıların kripto para birimlerini ticaret için oraya yatırmaktan başka seçeneği yok, bu da kaçınılmaz olarak onları riske atıyor. Orion’un gözetim dışı çözümleri, kullanıcıların kendi varlıklarını istedikleri zaman ve istedikleri şekilde, sadece bunu yapmak için özel anahtarlarından vazgeçmeden platform üzerinde özgürce yönetmelerine izin vererek bunu çözmeye çalışır.

Orion’un çoklu para cüzdanı ile birlikte, portföyünüzün genel performansını tek bir API’de kolayca bulunabilecekleri için takip etmek daha kolaydır. Birden fazla borsada işlem yapmak için birden fazla cüzdanı kullanma ve sürdürmedeki zorluk ortadan kalkar.

Orion açık kaynaklı olduğundan, üçüncü taraf geliştiriciler protokole katılabilir ve bunun üzerine kendi merkezi olmayan uygulamalarını oluşturabilir.

Orion Ticaret Terminali

Alım satım terminali, tüccarların ve yatırımcıların kendi evrensel API’sinde uygun şekilde alım satım yapmalarına izin veren Orion platformudur. Kullanıcılar, yalnızca tek bir aramayla, en iyi spot fiyatları aramak için farklı borsa platformlarında otomatik olarak yürütülecek ticari emirler verebilir.

Kullanıcılar, gelişmekte olan blok zinciri girişimlerine yatırım yapmak istiyorsa veya yeni token satın almakla ilgileniyorsa, bu tür işlemleri Orion’un ticaret terminali ile de gerçekleştirebilirler.

Portföy yönetimi uygulaması

Orion, portföyünüzü izlemek için birden fazla borsadaki farklı hesapları tek tek kontrol etmek yerine, tüm ilgili bilgileri kullanıcı için tek bir araçta bir araya getirerek süreci basitleştirir.

Orion’un portföy yönetimi uygulaması, kullanıcıların borsalardaki faaliyetlerini izlemelerine ve kaydetmelerine, arbitraj fırsatları için alarmlar ayarlamalarına ve diğerlerinin yanı sıra varlık yönetimi süreçlerini otomatikleştirmelerine olanak tanır.

Uygulama, saklama dışı portföy yönetimi özelliği sunduğundan, tüm bu işlemler kullanıcının fonları üzerinde velayetten vazgeçmesini gerektirmez. Özel anahtarlarınızı üçüncü bir şahsa vermek artık gerekli değil.

Uygulama mağazası

Orion, kullanıcıların Orion tabanlı yazılımı satın almak için erişebilecekleri, merkezi olmayan uygulamalar pazarına sahiptir. Bu yazılımların çoğu, protokolün üzerine inşa edilmiş üçüncü taraf geliştirmeleri olabilir. Kullanıcıların erişebileceği bazı uygulamalar şunlardır:

  • Arbitraj uygulamaları;
  • Algoritmik ticaret botu; ve,
  • Ödeme entegrasyon sistemleri.

Orion Token (ORN $)

Orion Protokolünün yerel fayda belirteci olan $ ORN, bir ERC-20 belirtecidir. Token arzı 100.000.000 ORN ile sınırlıdır ve dolaşımdaki arz yaklaşık 3,8 milyon jetondur. Orion, ORN’nin sürdürülebilirliğini sağlamaya kararlı olduğunu iddia ediyor ve bunu birkaç yolla gerçekleştirmeyi hedefliyor:

  • belirteç için kullanımların sağlanması;
  • enflasyonist olmayan stake etme;
  • azalan arz;
  • sahipleri için faydalar; ve
  • iade fırsatları.

ORN Token Nereden Alabilirim?

ORN Tokeni Kucoin Bitmax gibi borsalardan alınabileceği gibi Binance borsasından da satın alabilirsiniz. Binance a aşağıdaki linkten kaydolduğunuzda ömür boyu geçerli %20 indirim kazanabilirsiniz.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.