Bitcoin HaberleriEğitimKripto Para HaberleriMakaleler

Pantera Capital 2023 görünüm raporunu yayınladı !

Pantera Capital 2023 görünüm raporunu yayınladı. Pantera Capital, yalnızca blockchain teknolojisine odaklanan ilk ABD kurumsal varlık yöneticisidir.

@dan_pantera liderliğinde, girişim sermayesi, erken aşama belirteçleri ve 3,8 milyar doların üzerinde AUM ile likit belirteçlere odaklanan birden fazla fonları bulunmaktadır.

Pantera 2023 yılı görünüm raporunu isterseniz 5 başlıkta inceleyelim:

1. Kripto Piyasası Görünümü: @joeykrug

2. Blockchain Girişiminin Durumu: @veradittakit

3. Blok Zinciri Altyapısı: @_will_reid

4. Yapısal Olarak Güvenli DeFi: @chiajy2000

5. @PanteraCapital ‘ün 2023 Fonuna Genel Bakış

İçerik

1 ) Kripto Piyasası Görünümü (Yazan Joey Krug,CIO)

”DeFi, bir sonraki kripto döngüsünün temelidir. Bilgisayar korsanlığı, açgözlülük veya yasa dışı faaliyetler nedeniyle başarısız olan merkezi varlıklar, “finansal piyasalar kadar eski bir hikayedir.” “Zincir üstü, akıllı sözleşme, protokol tabanlı kripto gibi gerçek kripto, bu sorunları gerçekten hafifletiyor.”

”Dünyanın finansal raylarının tarihi eğrisinin, akıllı sözleşmeler kullanan blok zinciri tabanlı sistemler olarak sona ereceği oldukça açık görünüyor. Düşük fiyatlara rağmen, alanın her zamankinden çok daha iyi bir konumda olduğunu düşünüyorum.”

”DeFi protokollerinin başarılı olmasının ardındaki mantık, birkaç seviyeye sahiptir. İlk seviye Yüzey seviyesi, bu protokollerin (ör. Compound, Aave ve Maker) insanları teminat vermeye ve agresif risk kontrolleri uygulamaya zorlamasıdır.”

”DeFi protokollerinin 2022’de neden iyi çalıştığının ikinci seviyesi, daha kritik, daha üst düzey nedendir. Merkezi olmayan protokoller öylece “güven bana, MIT’ye gittim ve her şeyi hayır kurumlarına bağışlamak istiyorum” diyemezler.”

”DeFi protokolleri daha çok “bize güvenmek zorunda değilsiniz” doğasıdır veya Google’ın bunu bırakmadan çok önce çok iyi ifade ettiği gibi: DeFi protokolleri “kötü olamaz.” Protokol katmanındaki tek seçenek, kodunuzun herkese açık olduğu ve herkesin onu inceleyip okuyabileceği, rasyonel ekonomik aktörlerin takma adlı bir oyun alanına karşı açıkta, ilk ilkelerden bir şey gibi çalışan bir şey inşa etmektir.”

Defi sistemi içerisinde çözülmesi gereken 2 sorun :

  1. DeFi ekosistemi içinde ve için artan likidite
  2. DeFi’yi mümkün olduğunca kolay kullanma

”Likidite açısından, DeFi kullanarak daha fazla kurumsal sermaye elde etmek için, Ethereum’u doğrudan kullanmayı destekleyen daha fazla varlık saklayıcısı olması gerekir. Likiditeyi artırmanın başka bir yolu, likiditeyi birden fazla zincir, Katman-2 ve bu zincirlerdeki likidite havuzları boyunca toplamaktır.”

”Bu toplayıcılar, kullanıcıların bir ticaret göndermesine olanak tanıyacak ve uygulamalar, kullanıcılara en iyi fiyatı ve en iyi uygulamayı elde etmek için birden çok mekanda, birden çok zincirde likidite sağlamış olacak.”

”Kullanılabilirlik yıllar içinde çok gelişmiş olsa da, “ilk günlerde web’i kullanmak çok zordu, kullanılabilirlik bir engel olmamalı” şeklinde bir yanıt veriliyor. Bununla birlikte, web’in ilk günlerinden bu yana, kullanılabilirlik için kullanıcı beklentileri büyük ölçüde arttı. İnsanlar her şeyin kullanımının kolay olmasını beklerler. Üç kullanılabilirlik sorununun ele alınması gerektiğine inanıyorum. Ele alınırsa, DeFi benimsenmesi daha hızlı büyüyebilir:”

  1. Birincisi, cüzdanları çevreleyen kullanıcı deneyimi (UX) sorunudur.
  2. İkinci sorun, ETH’de işlem ücreti ödemek zorunda kalma meselesidir.
  3. Üçüncü sorun – en tehlikeli olanlardan biri – yerel olarak merkezi olmayan uygulamalara (dApp’ler) entegre olabilen daha iyi fiat rampaları elde etmektir.

2) Blockchain Girişiminin Durumu (Yazan Veradittakit Genel Ortak)

Kripto fiyatları geçen yılın Ocak ayında düşmeye başlarken, özel piyasa anlaşma faaliyeti en azından 2022’nin ilk yarısında devam etti.

Pantera Capital 2023 görünüm raporunu yayınladı.

Pantera Capital in 2022 anlaşmaları için sektör dağılımında DeFi, oyun/tüketici sektörleri ikinci sırada yer alırken, ilk sırayı aldı. DeFi yatırımı aşağıdaki alanlara odaklandı:

Pantera Capital 2023 görünüm raporunu yayınladı.

”Oyun tarafında, deneyimli ekiplere ( Metatheory , Dönen Oyunlar ) kripto ekonomisiyle eğlenceli, ilgi çekici oyunlar oluşturmaya odaklandık. Tüketici DeFi şirketleri, kimlik ( Durdurulamaz Etki Alanları ) ve moda meta evreni ( Spacerunners ) gibi alanlara odaklandı . Boğa piyasası sırasında ve 2022’nin 2. çeyreğine kadar Pantera, sermaye dağıtımı açısından bir halter stratejisiyle, çoğunlukla yeni başlayanların tohum turlarına yatırım yaptı.”

Ayı piyasasına rağmen, özel piyasa işlem faaliyeti devam etti.

Pantera Capital 2023 görünüm raporunu yayınladı.

”Pantera Capital in iş için açık olduğuna ve aktif olarak çekici tohum ve A Serisi fırsatları aradığına inanıyoruz. İnternetin yeni ekonomik katmanının gelişimini hızlandıracağına inandığımız girişimcilerle erkenden ortaklık kurmak istiyoruz.”

3) Blokchain Altyapısı Ve Ethereum Birleşmesi (Yazan Will Reid-Yatırım Analisti)

Ethereum :: Birleşme ve “Dürtü”nün Yükselişi

”Ethereum’s Merge, şimdiye kadar gerçekleştirilen teknik açıdan en etkileyici yazılım güncellemelerinden biridir. Eylül 2022’de Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake Ethereum’a geçiş, kabaca uçuş sırasında bir roket gemisinin motorunu değiştirmeye benzetilerek, ağı ekonomik açıdan daha sürdürülebilir, kullanıcı dostu ve çevreye duyarlı hale getirdi.”

”Birleştirme, Ethereum’un tam ölçeklendirme yol haritasındaki bir dönüm noktasının sadece başlangıcını işaret ediyor. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Temmuz ayında EthCC’de yaptığı bir konuşmada bu dönüm noktasını özetledi:”

Pantera Capital 2023 görünüm raporunu yayınladı.

İleriye dönük olarak Vitalik, Ethereum’un “en hızlı değişim dönemini” 6 ayrı bölüme ayırdı: Birleşme, Dalgalanma, Scourge, Sınır, Arınma ve Savurganlık.

Pantera Capital 2023 görünüm raporunu yayınladı.

Birleştirme: ”Ethereum ana ağını Beacon Chain ile iş ispatından hisse ispatına geçiş için birleştirmenin ana ve teknik açıdan en karmaşık olayı tamamlanmış olsa da, ‘Birleştirme’de yürütülecek birkaç anlamlı yükseltme kaldı. ‘ önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca yol haritasının bölümü. Ethereum stake edenlerin stake edilen varlıklarını geri çekmesine izin verecek olan Şangay güncellemesinin Mart 2023’te yapılması bekleniyor ve işlem onay süresini ~15 dakikadan ~12 saniyeye düşürecek olan  tek slot kesinliği , daha uzun vadeli bir hedefi temsil ediyor.

Dağıtılmış Validator Teknolojisi , Ethereum stake edenler için kritik risk yönetimi özellikleri sağlayacaktır.

Dalgalanma: ”Bu, Ethereum’un işlem hacmini ölçeklendirmekle ilgilidir. Hedef, saniyede 100.000 işleme ulaşmaktır (şu anda ~30 idi). Böylesine önemli bir ölçek büyütme elde etmek için Ethereum, işlem yürütüldüğünde erişilmesi gerekmeyen büyük miktarda işlem verisi içermesi için bir işleme eklenen “veri blobları”na izin veren yeni bir işlem türü sunacak.”

The Scourge: ”Yol haritasına daha yeni eklenen The Scourge,maksimum çıkarılabilir değerin (MEV) ortaya çıkardığı riskleri ele almayı hedefliyor . Vitalik’e göre Scourge, “güvenilir ve adil, güvenilir bir şekilde tarafsız işlem dahil edilmesini sağlamalı [ve] MEV sorunlarını çözmelidir”

The Verge:  “Fully SNARKed Ethereum”Merkle ağaçlarının daha verimli bir versiyonu olan Verkle ağaçlarını tanıtarak doğrulama bloklarını çok daha az maliyetli hale getirmeyi (böylece cep telefonunuzda bir doğrulayıcı bile olabilir) amaçlıyor.

Tasfiye:  ”Bu bölüm, Ethereum için basitleştirme ve performans iyileştirmelerine odaklanmaktadır. Ethereum istemcilerinin tarihsel verileri depolama yükünü önemli ölçüde azaltacak olan EIP-4444 ile başlayarak The Purge, iyi bilinen ‘ SELF-DESTRUCT’u kaldırmak gibi Ethereum yol haritasının diğer bölümlerini kolaylaştırmayı amaçlayan bir dizi yükseltme gerçekleştirecek.”

Savurganlık:  “Diğer her şeyi düzelt” bölümü, hesap soyutlama (ağ için önemli kullanıcı deneyimi geliştirmeleri) ve doğrulanabilir gecikme işlevleri (başka bir verimlilik artırıcı) içerir.

Layer-2’lerin Yükselişi ve Yükselişi

”The Merge’in Ethereum ekosistemi üzerinde pek çok olumlu etkisi olmasına rağmen, gas ücretlerini düşürmek bunlardan biri değildi ve bu nedenle Layer-2 ölçeklendirme çözümleri, Ethereum ekosistem altyapısının kritik bir parçası olmaya devam ediyor. Temel blok zincirinin (ör. Katman-2’ler) ötesindeki protokol katmanları, özellik setini genişletmek ve/veya ilgili temel blok zincirine özgü sorunları (tipik olarak ölçeklenebilirlik sorunları) çözmek için geliştirilir.”

Zincirler Arası Birlikte Çalışabilirlik

”Çapraz zincir birlikte çalışabilirlik, 2022’de köprü saldırılarında 2 milyar dolardan fazla kayıpla kriptoda önemli bir sıkıntı noktası olmaya devam ediyor ve bu yıl boyunca toplam kripto saldırılarının %70’inden fazlasını oluşturuyor. Üst düzeydeki köprüler, güvenilmez (diğer adıyla yerel olarak doğrulanmış ) veya güvenilir ( harici olarak doğrulanmış olarak da bilinir) olarak kategorize edilebilir.”

”Şimdiye kadar çoğu köprüye güvenildi veya harici olarak doğrulandı, ancak güvenilir olmayan veya IBC gibi yerel olarak doğrulanmış köprülerin yükselişi , köprü korsanlığı sorununun panzehiri olabilir.”

Ethereum ara yazılımı

”Flashbots , Eigenlayer ve Obol Network , yeni bir “Ethereum ara yazılımı” sektörünün temelini oluşturuyor.”

”Flashbot’lar için, teklif veren-kurucu ayrımının kullanıma sunulması ve inşaatçı pazarının gelişimi, 2023’te izlenmesi gereken kilit alanlar olacak.”

”Eigenlayer için, ağdaki diğer hizmetleri ve ürünleri sağlamak için ETH’nin yeniden stakingine ve Ethereum’un temel katman güvenliğinin genişletilmesine izin veren yeniden staking ürününün piyasaya sürülmesini izleyeceğiz.”

Alt-L1’ler

”Uygulama zinciri tezi , Cosmos ekosisteminin 2022’de özellikle yüksek oranda geliştirici ve kullanıcı fikir paylaşımı almasıyla ivme kazanmaya devam ediyor. Aptos ve Sui gibi yeni Katman-1’ler (L1’ler), umut verici olmakla birlikte daha tanıdık bir Web2 geliştirici deneyimi sunuyor ilk lansmanlarından itibaren daha yüksek işlem hacmi.”

4) Yapısal Olarak Güvenli Defi (Yazan Chia Jeng Yang)

Yapısal Olarak Güvenli DeFi, Güvenli Ne Demektir?

”Kripto, suçlu açgözlü aktörlerin payını gördü. Özellikle finans alanında suçlu açgözlü aktörleri asla ortadan kaldıramayız, ancak yapabileceğimiz şey onların başarılı olma yeteneklerini azaltmaktır. Benim görüşüme göre, Yapısal Olarak Daha Güvenli bir DeFi için üç sütun vardır:”

  • “Uygulayıcı” olarak programlama ve kodlama
  • Geleneksel yasal yapılar ve düzenlemeler — “garantör” olarak hukuk
  • “Filtre” olarak piyasa beklentileri

”Geleneksel yasal yapılar ve düzenlemeler, iyi ancak eksik bir güvenlik aracı olarak görülmelidir ve Yapısal Olarak Daha Güvenli Finans için yalnızca kısmi bir araçtır. Herhangi bir merkezi otorite tarafından ele geçirilemeyen merkezi olmayan bir teknoloji olarak DeFi, düzenlemelerin dışında çalışır. Başarılı olmak için DeFi’nin kullanıcı fonlarını yalnızca kodla ve giderek daha düşmanca hale gelen, açık küresel bir ortamda koruyabilmesi gerekir. Neyse ki, koddan daha yapısal bir uygulama mekanizması yoktur.”

DeFi’nin Büyük Çatallanması

”2023’ün düzenlenmiş ve sansüre dirençli altyapının ikiye ayrıldığını göreceğine inanıyoruz.”

”Blockchain’in hem yeni finansal rayların (TradFi kurumlarının ilgilendiği) hem de (sansüre dirençli aktörlerin ilgilendiği) yeni bir finansal sistemin yaratılmasını vaat ettiğini hatırlamak önemlidir.”

”Kurumsal DeFi hakkında her zaman büyük bir şüphecilik olmuştur ve bunların çoğunun yersiz olduğuna inanıyorum. Yenilerini oluşturmak yerine finansal aktörler arasındaki mevcut ilişkileri kolaylaştıran merkezi olmayan, izin verilen blok zincirleri, zalim hükümetleri ve aracıları atlatabilecek sansüre dirençli bir finansal ekosistemden çok farklı bir vizyondur.”

2023 Yılında İlgi Alanları :: Portföy Yapımını Makro Etkiliyor

”Geçtiğimiz birkaç yıl, zincir üzerinde bir “risk-on” finansal altyapısının gelişimine tanık oldu. Makro çevre güvenliğe koşuşturmayı tercih ettiğinden, “risk almamış” bir finansal ekosistemin nasıl göründüğünün gelişimini göreceğiz. Gerçek dünyadaki portföy tahsisleri, özellikle sabit getirili alanda riskten uzak durup daha güvenli araçlar ararken, gerçek dünyada daha fazla getiri ve sabit getirili varlıkların zincir üzerinde büyüdüğünü görmeyi beklemeliyiz.”

5) Pantera Blockchain Zirvesi 2023

”Pantera Blockchain Summit 2023 , 3-4 Nisan 2023 tarihlerinde San Francisco’da gerçekleşecek. Bu, 2013’ten beri ev sahipliği yaptığımız bir dizi toplantıdaki dokuzuncu zirvemiz.”

”Bu yıl aynı zamanda Pantera Capital Bitcoin Fund’ın lansmanıyla başlayan ABD’deki blockchain fon endüstrisinin 10. yıl dönümü ve ekibimiz, portföy şirketleri, ortaklar ve yatırımcılar ailemizi bir öğrenme günü için bir araya getirmekten özellikle onur duyuyor , ilham ve bağlantı.”

”Pantera Blockchain Summit 2023, Pantera Capital yatırım ekibinin küratörlüğünü yaptığı ve blockchain endüstrisindeki en önemli ve heyecan verici konulara odaklanan, yalnızca davetlilerin katılabileceği bir etkinliktir. Amacımız, değerli içgörüleri ortaya çıkarmak, harika konuşmaları teşvik etmek ve sektörümüzü ileriye taşımak için tüm Pantera Capital ağını güçlendirmektir.

Zirvelerimizde girişimciler, geliştiriciler ve düzenleyiciler dahil olmak üzere farklı geçmişlere sahip sektör liderlerini ağırlıyoruz.”

Pantera Blockchain Summit 2022’den önemli noktaları buradaninceleyebilirsiniz .

2023 portföylerini bu tarz bir görselle inceleyebiliriz. Görselden de anlaşılacağı üzere Pantera Capital fonları 5 kategoriye ayrılmıştır.1 adet erken aşama için token fonu,1 adet Blokchain fonu ve 3 adet te girişim fonu bulunmaktadır.

Bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamı gelsin istiyorsanız Telegram,Youtube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.