Sei Network Nedir? Ne İşe Yarar?

Sei Network

Sei Network Layer-1 blokzinciri ve hız konusunda diğer projeleri geride bırakma iddiası olan kripto projesidir. Layer-1 teknolojisi üzerinde geliştirilmiştir ve bu teknoloji üzerinde özel ilk al sat platformudur. Sei Network Jeffrey Feng ve Jayendra Jog tarafından kurulmuştur.

Destekçileri arasında Multicoin Capital, Coinbase, Selphi Capital, HRT, GSR, Flow Traders, Tangent gibi VC’ler bulunmaktadır. Bunların yanısıra STEPN, LayerZero, YieldGuild, FRAX ve Sudoswap Sei Network’ün proje bazındaki destekçileridir.

Sei Network projesini diğer projelerden ayıran en önemli özellik hızıdır. Bitcoin’in aktarım verimliliği 10 tps, Ethereum’un 20, Solana’nın 10.000 iken Sei Network için 22.000 tps hedeflenmiştir. Sei Projesi’ni inşa eden projeler yapı olarak Axellar ve Nitro; merkeziyetsizlik olarak Satori, Vortex, UXD’dir. Tüm zincir üzerindeki ticaret uygulamaları için hedef – oyunlar, NFT’ler ve DeFi’dir.

İçerik

Sei Network Projesinin Çözdüğü Problemler Nelerdir?

Ticaret, kripto ekosisteminin temelidir buna bağlı olarak DeFi, NFT pazarları ve GameFi’de de yapılmaktadır. Kriptonun tüm uygulama türleri arasında en net ürünü pazar uyumu olan ticaret uygulamalarıdır. Layer-1 teknolojiler büyük bir ölçeklendirme sorunuyla karşı karşıyadır. Borsalar; merkeziyetsizlik, ölçeklenebilirlik ve sermaye verimliliği arasında “Exchange Trilemma” denilen bir üçgen içerisinde sıkışıp kalmıştır buna bağlı olarak üçünü de başaramazlar. Sei, ticaret için ilk Layer 1’i inşa ederek DEX ölçeklenebilirlik sorununu ele alır ve ticaret uygulamaları için en iyi altyapıyı sunmak için yığındaki her katmanı optimize eder.

Yatırımcıları

Multicoin Capital, Coinbase, Selphi Capital, HRT, GSR, Flow Traders, Tangent gibi VC’ler bulunmaktadır. Bunların yanısıra STEPN, LayerZero, YieldGuild, FRAX ve Sudoswap Sei Network’ün proje bazındaki destekçilerinden toplamda 5 milyon dolar toplamıştır. Ayrıca Sei Network kısa süre önce, en iyi risk sermayesi firmaları, piyasa yapıcılar ve Multicoin Capital, Delphi Digital, Hudson River Trading, GSR, Flow Traders, MEXC gibi borsaların katılımıyla likidite sağlamak ve dApp’leri oluşturmaya teşvik etmek için 50 milyon dolarlık bir ekosistem ve likidite fonu duyurdu.

Yol haritası

Sei Network Seinami testneti on bulduktan sonra Atlantis-1 ve Atlantis-2 testnetleri de son bulmuştur. Proje mainnet için hazırlık yapmaktadır. Yol haritalarında hedefledikleri en önemli özellikleri 22.000 tps iletim verimliliği, 600 ms işlem kesinliliği, frontrunning çalıştırma önleme özelliği, paralel işlem yapabilme özelliği, prof of stake ile çalışma özelliğine ulaşmaktır.

Ekosistem

Sei Network ekosistemi içinde duyurulan projeler arasında Axelar gibi Coinbase ve Coin98 gibi bazı Binance projeleri bulunmaktadır. Ayrıca Keplr ve Leap Wallet gibi cüzdan entegrasyonlarını yapan projeler de Sei Ekosisteminde bulunmaktadır. Sei Network

Konu hakkındaki düşüncelerini bizlere yorum olarak sunabilirsiniz. Ayrıca bu tür anlık haberler için bizleri Telegram, Youtube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.