Bitcoin Haberleri

Takasbank, Blockchain Tabanlı Transfer Platformunu Kullanıma Açtı

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank), kişiden kişiye dijital varlık transferi yapmaya olanak tanıyan platformunu uygulamaya geçirdi.

30 Aralık tarihinde Anadolu Ajansı tarafından bildirilen habere göre, fiziksel altına dayalı ve dijital varlığa dönüştürülebilen emtia, blockchain teknolojisi kullanılarak eşler arasında (Peer-to-peer – P2P) transfer edilebilecek. 

Fiziksel altın karşılığında BiGA isimli dijital varlık üretiliyor

Türkiye de blockchain in hızlı geliştiğini takasbankın fiziksel altın karşılığı BiGA projesi ile görüyor. Çalışmaların hızla devam ettiğini bildiren takas bank adını duyuruyor. Dünyada ve türkiye de blockchain in önemi artıyor.

Blockchain teknolojisinin finans sektöründe kullanılabilmesi ve fiziksel dayanağı olan varlıkların dijitalleştirilmesi hedeflerine işaret eden açıklamada şu sözler yer aldı.

” dijital varlıkların blokzincir teknolojisi kullanılarak transfer edilmesine imkan sağlayan, fiziksel dayanak varlığı esas alması, kendine ait ayrıca bir değeri olmaması ve mevcut regülasyonlara uyumlu olarak gerçekleştirilebilen ve dünyada duyurulan birçok projeden ayrılan ‘Dijital Varlık Transfer Platformu’ oluşturulmuştur.”

Açıklamada ayrıca, Borsa İstanbul kasalarında fiziksel olarak saklanan her bir gram altının karşılığında üretilen “BiGA” isimli dijital varlıktan da söz edildi. Bu dijital varlık kullanılarak kişiden kişiye gerçek zamanlı transferler gerçekleştirilebiliyor.

BiGA isimli dijital varlık kullanılarak yapılan işlemler hakkında şu sözler kullanıldı:

“Sistemde dijital varlık için ihraç, itfa ve transfer olmak üzere 3 ana kabiliyet bulunmaktadır. Bunların yanı sıra blokzincir teknolojisi ile çalışan BiGA Platformu ile Altın Transfer Sistemi arasında entegrasyon, mutabakat yetkinlikleri, izleme ve raporlama gibi ek özellikler de sağlanmaktadır.”

Binance Kayıt binance kayıt

Talha Infal

Blokchain gönüllüsü, kripto para uzmanı ve Girişimci. Yazar, araştırmacı analist.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu