Coinler

Uniswap Nedir UNI token Nedir?

Uniswap.. Uniswap haberleri bomba gibi düşmeye devam ediyor. Çok fazla etki uyandıran Uniswap yazımıza başlayalım..

Uniswap

Uniswap, Ethereum’da otomatik token değişimi için bir protokoldür. 2 Kasım 2018’de piyasaya sürüldü. Uniswap kendisini ERC20 tokenlerini takas etmek için basit bir akıllı sözleşme arayüzü olarak tanımlıyor. Likidite rezervlerini havuzlamak için resmileştirilmiş bir modeli vardır. Tüccarlar ve likidite sağlayıcıları için açık kaynaklı bir ön uç arayüzü olarak hizmet eder ve ücretsiz ve merkezi olmayan varlık değişimi sağlamayı taahhüt eder.

Uniswap, Ethereum blok zincirinde çalışan ve merkezi olmayan token takaslarına izin veren bir dizi bilgisayar programıdır. Tek boynuzlu atların yardımıyla çalışır (logolarında gösterildiği gibi).

Yatırımcılar, fonlarıyla kimseye güvenmek zorunda kalmadan Uniswap’te Ethereum tokenlerini değiştirebilirler. Bu arada, herkes kriptolarını likidite havuzları adı verilen özel rezervlere ödünç verebilir. Bu havuzlara para sağlama karşılığında ücret alırlar.

Bu sihirli tek boynuzlu atlar bir jetonu diğerine nasıl dönüştürür? Uniswap’i kullanmak için neye ihtiyacınız var? Okumaya devam edelim.

Uniswap Ethereum üzerine inşa edilmiş bir merkezi olmayan değişim protokolüdür . Daha doğrusu,  otomatik bir likidite protokolüdür . İşlem yapmak için herhangi bir  emir defteri veya herhangi bir merkezi taraf gerekmez. Uniswap, kullanıcıların aracı olmadan, yüksek düzeyde ademi merkeziyetçilik ve sansüre karşı dirençle ticaret yapmalarına olanak tanır.

Merkezi olmayan borsalar; hacklenme riski, kötü yönetim ve keyfi ücretler dahil olmak üzere muadillerinin birçok sorununu çözer. Bununla birlikte, merkezi olmayan borsaların da kendi sorunları vardır – esas olarak likidite eksikliği. Bu, ticareti daha hızlı ve daha verimli hale getiren bir borsa etrafında işlenen para miktarı eksikliği anlamına gelir. İşte burada Uniswap devreye giriyor. Borsa, bu likiditeyi oluşturan alıcılara ve satıcılara dayanmadan token’ları takas etmesine izin vererek merkezi olmayan borsanın likidite sorununu çözmeye çalışıyor.

Örneğin; Herhangi bir token, Uniswap’e eşdeğer bir ETH değeri ve işlem gören ERC20 token’ı ile finanse edilerek eklenebilir. Misal olarak, Dream Token adlı bir altcoin için bir takas yapmak istiyorsanız, Dream Token için yeni bir Uniswap akıllı sözleşmesi başlatır. Böylece 10 dolar değerindeki Poop Token ve 10 dolar değerinde bir ETH ile likidite havuzu yaratırsınız.

Uniswap, açık kaynaklı bir yazılımdır. 

Tamam, ama emir defteri olmadan takas nasıl olur? Uniswap, likidite havuzları oluşturan likidite sağlayıcılarını içeren bir modelle çalışıyor. Bu sistem, sipariş defteri derinliğini esasen düzleştiren merkezi olmayan bir fiyatlandırma mekanizması sağlar. Nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Şimdilik, kullanıcıların bir sipariş defterine ihtiyaç duymadan ERC-20 tokenleri arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabileceklerini unutmayın  .

Uniswap protokolü merkezden dağıtıldığı için listeleme süreci yoktur. Esasen, tüccarlar için bir likidite havuzu olduğu sürece herhangi bir ERC-20 tokenı başlatılabilir. Sonuç olarak, Uniswap herhangi bir listeleme ücreti de talep etmez. Bir anlamda, Uniswap protokolü bir tür kamu malı gibi davranır.

Uniswap protokolü Hayden Adams tarafından 2018’de oluşturuldu. Ancak uygulanmasına ilham veren temel teknoloji ilk olarak Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından tanımlandı.

Uniswap nasıl çalışır?

Uniswap, sipariş defterine sahip olmadığı için geleneksel dijital değişim mimarisini geride bırakıyor. Automated Market Maker (AMM) adlı bir modelin bir çeşidi olan Constant Product Market Maker adlı bir tasarımla çalışır.

Otomatik piyasa yapıcılar,  yatırımcıların ticaret yapabileceği likidite rezervlerini (veya likidite havuzlarını) tutan akıllı sözleşmelerdir.  Bu rezervler likidite sağlayıcıları tarafından finanse edilmektedir. Herkes, havuza iki jetonun eşdeğer bir değerini yatıran bir likidite sağlayıcısı olabilir. Karşılığında, tüccarlar havuza bir ücret öder ve bu daha sonra havuzdaki paylarına göre likidite sağlayıcılarına dağıtılır. Bunun nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak inceleyelim. 

Likidite sağlayıcıları, iki jetonun eşdeğer bir değerini yatırarak bir pazar yaratır. Bunlar ETH ve bir ERC-20 jetonu veya iki ERC-20 jetonu olabilir. Bu havuzların sık oluşur stablecoins böyle DAI, USDC veya USDT olarak, ama bu bir gereklilik değildir. Karşılığında likidite sağlayıcıları, tüm likidite havuzundaki paylarını temsil eden “likidite tokenleri” alırlar. Bu likidite jetonları, havuzda temsil ettikleri pay için itfa edilebilir.

Öyleyse, ETH / USDT likidite havuzunu ele alalım. X havuzunun ETH bölümünü ve USDT bölümünü y olarak adlandıracağız . Uniswap, bu iki miktarı alır ve havuzdaki toplam likiditeyi hesaplamak için bunları çarpar. Buna k diyelim . Uniswap’in arkasındaki temel fikir, k’nin sabit kalması gerektiğidir, yani havuzdaki toplam likidite sabittir. Dolayısıyla, havuzdaki toplam likidite formülü şöyledir: 

x * y = k

Peki, birisi ticaret yapmak istediğinde ne olur?

Alice’in ETH / USDT likidite havuzunu kullanarak 300 USDT karşılığında 1 ETH satın aldığını varsayalım. Bunu yaparak, havuzun USDT kısmını arttırır ve havuzun ETH kısmını azaltır. Bu, etkili bir şekilde ETH’nin fiyatının yükseldiği anlamına gelir. Neden? İşlemden sonra havuzda daha az ETH var ve toplam likiditenin ( k ) sabit kalması gerektiğini biliyoruz . Bu mekanizma, fiyatlandırmayı belirleyen şeydir. Sonuç olarak, bu ETH için ödenen fiyat, belirli bir ticaretin x ve y arasındaki oranı ne kadar değiştirdiğine bağlıdır .

UNI Token

Merkezi olmayan ticaret platformu Uniswap, önümüzdeki dört yıl içinde halka açıklanacak 1 milyar madeni para basan UNI adında bir yönetim jetonu başlattı.

  • yeni jeton, Uniswap topluluk üyelerine (tüm jetonların% 60’ı), ekip üyelerine / gelecekteki çalışanlara (% 21,51), yatırımcılara (% 17,8) ve danışmanlara (% 0,69) tahsis edilecek.
  • Firma, “UNI, Uniswap’i resmi olarak kamuya ait ve kendi kendine sürdürülebilir bir altyapı olarak kabul ederken, yıkılmaz ve otonom niteliklerini dikkatli bir şekilde korumaya devam ediyor,” diye yazdı.
  • Hareket, Uniswap rakibi SushiSwap’in rakibinden kripto varlıkları 800 milyon dolardan fazla göç etmesinden sadece bir hafta sonra geldi . İki otomatik piyasa yapıcı (AMM) arasında, yeni SushiSwap, çiftin daha “merkezi olmayan” olarak atanmıştı.
  • 17 Eylül 2020 tarihi itibariyle Uniswap UNİ token Coinbase-Binance-Huobi-Okex-Kucoin gibi dev borsalarda listelenmeye başladı.
  • Uniswap, 18 Eylül’de USDT, USDC, DAI ve wBTC havuzlarını hedefleyen bir likidite madenciliği  programı başlatacak .
  • Blog gönderisinde Uniswap “ekip üyeleri öngörülebilir gelecekte yönetişime doğrudan katılmayacak” derken, ekip üyelerinin oyları protokol delegelerine devredebileceğini ve tüm UNI sahiplerinin yönetişim sürecine sahip olacağını belirtti. Çalışanlara, yatırımcılara ve danışmanlara adanmış jetonların dört yıllık bir hak etme programı vardır.

UNI Token Nereden Alınır?


Uni token uzun vadede daha çok ses getireceğe benziyor. Alım yapmak isteyenler Binance’dan %20 komisyon indirimli linkle alabilir. Aşağıdaki Binance kayıt bölümünden kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.