Kripto Para AnalizMakaleler

Yatırım Yaparken Hodl mu Trade mı?

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy
İnsan zor olanı seviyor. Yatırım yaparken Trade’sız olmuyor; biliyorum. Uzak kalamıyoruz ondan. Ama hodl’suz yola çıkan yolun sonunda üzülebilir devasa kazançları kaçırdığından.

Hodl Nedir: tutma, saklama, bekleme 

Trade Nedir: bozma, bozdurma, değiştirme, kar alıp satma amaçlı kullanma gibi anlamları taşır. 

Gerek hisse senedi gerekse kripto borsasındaki yatırımlarıma baktığımda belki de herkes gibi ‘’yakındığım; keşke cümlelerim var’’.

Cümleler genelde iki yönlü olur: ”Şimdi tutsaydım şu kadar; tutsaydım milyoner; hodl etse idim ev araba alırdım” gibi cümlelerin yanına bir tarafta da **trade ile daha çok kazanmanın olduğunu söyleyen grup var.** Benim yakındığım nokta: keşke tutsaydım… 

Malum projelerin veya coinlerin geleceğine etki edecek olan en önemli unsur onların gelecek değer analizleridir. Yani gelecekte kabul edilme durumu, toplumsal kullanım alanı, ekibi, vizyonu, destekleyenleri ve ortaklıklarıdır. Bugün yatırım yapmadan önce coinmarket top 30 veya top50 sıralamasına baktığımızda listedeki coinlerin hepsinin sağlam ekip, ortaklıkları ve vizyonunun olduğunu görmekteyiz. Tabiki yeni çıkan veya çıkmakta olan listede belki ilk 1000’de olan coinlerde vardır. Burada ki temel mantık; yukarda ifade edildiği üzere yabancı kaynaklarda karşılığı evlat edinme; yani benimsenme; yani kabullenme; yani toplumda yerinin olmasıdır.

Bugün Bitcoin’in Ethereum’un veya Binance borsasının coini olan BNB’nin dünya üzerindeki kabullenilişini herkes hayranlıkla izlemekte ve bu da geçmişten bugüne onların değerlerinin sürekli arttığına ve artacağına işaret tutmaktadır. Vizyon büyüme üzere kurulu ise ve bu gerçekçi temellere oturtulmuş ise ve dünya üzerinde bir yeri varsa o şeye yatırım yapılabilir.  

lon Musk’ın geçen sene TESLA hisseleri için fiyat 300-330 aralığında gezerken hisse fiyatları için yüksek olduğunu hak edilen değerinin 130-150 olabileceğini söylediğinde dahi tesla hisselerinin hala 300 lerde kalması; cümlelerinin ardına insanların TESLA’da tamamen şimdiden geleceği satın alma çabası içinde olduklarını ve bu anlamda fiyatların daha da artacağını söylemesi ise tamamen GELECEK DEĞER ANALİZİ ile ilgili idi ki geçen haftalarda tesla 1000 dolarları gördü. Hodl edenler adeta yaşadı.

Gelelim yatırım yaparken hedef ne olmalı sorusuna. Kendi bakış ve tecrübem üzere herhangi birşeye yatırım yaparken en önce gördüğüm, yaşadığım şey; bütünüyle birşeye bağlanmamak. All in dedikleri şeyi yapmamak. Sonuçta burası dünya. Bugün Elon Musk ölse hisseler çakılabilir; ekip kendi içinde anlaşmazlığa düşebilir. Pastadan daha çok koparmak isteyen olabilir. Yatırımın bir tarafının risk olduğu unutulmamalı. Burada ifade edilen temel unsur: sepet yapılmalı. Sepetin bir diğer anlamı ise hodl yaparken farklı şeylerden sepet yapmak. Yani portföy tutarı doğrultusunda en öncelik verdiğin diyelim ETH BNB XRP İOTA ise;  

%25 ETH %20 BNB %15 XRP %10 İOTA şeklinde kalıcı bir HODL’u temsil eden dokunulmamak üzere biriktirilen bir sepet oluşturulmalı(oranlar size kalmış; temel mantık sepet oluşturulmalı). Trade’yı da çok seviyorsanız portföyün maximum %30’ını temsil eden tutar ile trade işlemlerine devam edilmeli diye düşünüyorum.  

Gelelim hodl’un önemine. Hisse senedi piyasalarında geçmişim çok daha uzun olduğu için yaşadıklarımdan birkaç örnek vermek istiyorum. 1998’den beri 20 sene boyunca Tüpraş hissesini tutup 2018 de İstanbul’dan YİRMİ DAİRE alan bir abiyi gördüğümde; 1998’den bu yana Aselsan’ın verdiği temettü, bedelsizlerle 400-500 kat prim yaptığını okuduğumda; APPLE’ın AMAZON’un 2000-2001lerde yok olmak üzere iken açıkladığı vizyon ve gayretlerle küllerinden yeniden doğup 1000 katlı kazançlarla yatırımcılarını şad edip mutluluktan uçurduklarını gördüğümde kendi trade çabama ve ortada olan üç beş kuruşluk kazancıma oturup ağladığımı çok bilirim; çünkü elimden bende kendimce büyük balıklar kaçırmıştım. 

Bu piyasada fırsatlar bitmez. ETH 2 dolarlardan 1400 lere iki sene içinde ulaşırken, BNB şimdiki değeriyle yatırımcısına 50 kattan fazlasını iki senede verirken burada HODL’un önemini görmekteyiz. Trade ile bu kadar toplu değer elde edip muhafaza edeni görmedim. Belki vardır ama HODL yapan kimselerin sayısı bunların sayısını onlarca kez katlayacağından eminim… 

Sonuç olarak yatırım yaparken %70 hodl’u temsil eden sepetin ve trade’sız yapamıyorum / tradesız olmaz diyen kişilerin %30 trade’ya ayırarak al-sattan elde ettikleri kazançları hodl sepetine atıp; kaybetme durumlarında hodl sepetine dokunmadan yatırımlarına devam etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Diğer türlüsü tarih geçmişten ibarettir. WARREN BUFFET dünya tarihine geçerken; öğrenci olduğunda üç beş harçlığı ile sonrasında eline ne geçerse çok sevdiği hissesine yatırırken 35 sene sonunda devasa tutarı elde etmesinin temel sırrı İNANDIĞI ŞEYİ TUTMASI-KORUMASI-SEVDİĞİNİ BIRAKMAMASI yani hodl’dan başkası değildi.. O’nun MİLYARDER olmasının sırrı sadece hodl idi……. 

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu