Makaleler

Google Authenticator(2FA) Nedir ?

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

“İki Adımlı Doğrulama(2FA) , 2FA hesabınızı korumanız için kullanabileceğiniz fazladan bir güvenlik katmanıdır. Google Authenticator kripto para borsalarına girerken, bazı borsalarda alım satım yaparken ve hatta borsadan para çekerken bile kullanabileceğiniz ek bir güvenlik uygulamasıdır. Hem AppleStore hem Google Play üzerinde bulunan bu uygulama sayesinde işlemlerinize daha güvenli yapabilirsiniz.

Google Authenticator’un çalışma mantığı basit. Borsalara Google Authenticator ınızı eşlediyseniz giriş yaparken e-posta adresi ve şifrenizi girdikten sonra sistem sizden yeni bir 6 haneli kod isteyecek. Bu 6 haneli kodu da Google Authenticator programı üzerinden alacağız. Bu kodlar her 30 saniye bir güncellenecek olup sadece size özeldir.

Google Authenticator’ ı Mobil mağazalardan indirerek telefonumuza kolayca kurabiliriz.

Google Play Store: İndirme Linki

Apple Store: İndirme Linki

Bu uygulamayı sürekli kullanmanızı , üşenmemenizi rica ediyoruz . Çünkü kripto piyasası hacklenme durumlarıyla sık sık karşılaşılan bir piyasadır. Bu güvenlik önlemi sayesinde şifreniz ve e mailiniz hackerlar tarafından ele geçirildiyse bile hesabınız güvende kalıyor.. Uygulamayı indirdikten sonra istediğiniz yere 2 faktörlü koruma sistemini 2FA kurabilirsiniz.

Borsa Hesabınıza Google Authenticator Kurmak .

Google Authenticator

Sağ üstte bulunan “+” butonuna bastığımızda aşağıda iki adet sekme çıkıyor. Borsa sayfasında gördüğünüz QR kodu kullanarak aktif etmek istersek “Barkodu Tara”, manuel olarak kodu yazayım derseniz de borsa sayfasında QR kodun altında bulunan 16haneli dijital kodu yazarak onaylıyoruz. Onayı yaptıktan sonra program bize 6 haneli bir kod verecek ve o verdiği kodu yukarıdaki resimde gördüğünüz “Code” kısmına yazarak Enable 2FA diyoruz. 16 haneli dijital kodu not etmeyi ve not ettiğinize dair olan kutucuğu işaretlemeyi unutmayınız.

Borsalarda olan ayarlar kısmından 2 FA aktifleştirme seçeneğini seçin. Bu kısımda bize 2 FA kodu ve barkod taraması veriyor. Uygulamaya girdiğimizde sağ altta olan kırmızı + kutucuğuna basıyoruz ve 2 FA kodunu ister elle isterseniz de barkodu tarayarak aktifleştiriyorsunuz. Daha sonra uygulama ekranına zaman sayaçlı kod geliyor( 30 saniyede 1 yenilenir). Bu kodu borsa hesabındaki kısma girerek onaylıyoruz. Artık hesabınız 2 FA korumalı duruma geçiyor.  Hesabınıza 2 FA aktifleştirdikten sonra borsaya her girişinizde sizden uygulamada zamana dayalı değişen kodu yazmanızı isteyecektir. Kodu yazarak hesabınıza girebilirsiniz. Coin transfer işlemlerinde ve alım satım işlemlerinde de güvenliğiniz için bu kodu sizden isteyecek.  

Binance Kayıt binance kayıt

Mert Özsarp

Kripto para uzmanı ve Endüstri Mühendisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu