Coinler

0x ZRX Coin Nedir?

0x ZRX Coin Nedir başlıklı yazımız sizlerle. Arada aracıların bulunmadığı OTC platformuyla rakiplerinin önüne geçen 0x, çok yönlü ve kolay kullanılabilir bir platform. 0x (ZRX), Ethereum blok zincirinde eşler arası token değişimini sağlamak için akıllı sözleşme altyapısı ve likidite sağlayan açık kaynaklı bir protokoldür. ZRX, 0x kullanıcılarının sistemi zaman içinde geliştiren İyileştirme Önerilerine oy vermesine olanak tanıyan bir belirteçtir. ZRX token sahipleri, protokol likidite ödülleri (ETH’de) kazanmak için ZRX’i piyasa yapıcı stake havuzlarına devredebilir.

0x platformu işlemlerin önce Blockchain dışına kaydedilip, işlem gerçekleşeceği zaman Blockchain’e yazılmasını sağlıyor. 0x, bir merkeze bağlı olmadan takas işlemi yapmak için tasarlanan, Ethereum blok zincirinin parçası olan açık bir protokoldür diyebiliriz. Bu projenin amacı Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanabilen herkesin bir merkeze bağlı olmadan borsa oluşturabilmesini sağlamaktır. 

0x projesi Ekim 2016’da ortak kurucular Will Warren ve Amir Bandeali tarafından hayata geçirildi. Projenin başında kurucular, 0x’e bağlı varlıkların Ethereum blok zincirinin bir parçası olmasına izin veren bir dünya oluşturma fikrini taşıyorlardı. Ekip tokenlerin sayısının artmasıyla beraber yeni token ihtiyacının oluşacağını ön görüp merkezi olmayan bir yapının gerekli olduğunu düşündü. Merkezi olmayan borsaların gelişimleri sonucunda ekip bu düşünceyi gerçekleştirebileceğine inandı ve bu umutla yola çıktı. Fikirlerinin amacı 0x projesi ile birlikte merkezi olmayan borsaların verimsiz halinden kurtulması ve diğer borsalarla efektif bir şekilde bir arada çalışmasını sağlamaktı. 0x (ZRX/zero ex) Ethereum ve merkezsiz borsalar için açık protokoldür. Bu protokol sayesinde yatırımcılar akıllı sözleşmeler aracılığıyla merkezsiz borsaları kullanabilir. Gelecekte bütün varlıkların kendi token’ı olacağını düşünen 0x ekibi, binlerce token’ın birbirleriyle değiştirilebilmesi için güvenilir bir platform yaratmayı hedefliyor.

2016 yılında kurulan 0x platformunun piyasaya sürmüş olduğu ZRX Coin, Ethereum Blockchain’inde işlem gören, açık ve izinsiz protokollere sahiptir. 

0x belli açılardan merkezi olmayan bir borsaya benziyor olsa da yapısında birçok farklılar bulunuyor. Zaten projenin amacında merkezi olmayan borsalarla ilgili sorunları gidermek var. 0x projesine göre bu borsaların birçok sorunu var. Pahalı olması, yavaş olması, düşük para akışına sahip olması ve iletişim eksikleri bu sorunlardan bazıları.

0x

0x, Ethereum Blockchain’i ve merkeziyeti bulunmayan borsalar açık bir protokoldür. Yatırımcılar bu protokol sayesinde akıllı sözleşmeler yoluyla merkeziyetsiz borsaları kullanabilirler. 0x platformu, gelecek zamanlarda tüm varlıkların kendi tokenı olacağını ileri sürüyor. Bu iddia üzerine yüzlerce hatta binlerce tokenın birbirleri ile değiştirilebilmesi ancak güvenli bir platform aracılığıyla yapılabilmektedir.

Yeni ekonomik yapılar, başarılı olmak için likit piyasalar gerektirir. 0x, bu belirteçlerin sabit kalmasına izin veren temel ekonomik mekanizmaları kolaylaştıracaktır. Verimli kredilendirme, yatırımcıların kredileri alıp satma işlemi yapabilecekleri likit piyasalara ihtiyaç duyar. ZRX, borç verenlerin tüm borçları için piyasa fiyatlarını kendilerinin organize etmesini ve verimli bir şekilde belirleyebilmesini sağlar. Merkezi olmayan fon yönetimi, fon yöneticilerini önceden kararlaştırılmış varlık sınıflarına yatırım yapma konusunda sınırlamaktadır. Fon yönetimine ve akıllı sözleşmelere 0x katmak, bu güvenlik kısıtlamalarını zorlamayı sağlamaktadır. 0x protokolünün üzerine inşa edilen birçok uygulama, daha verimli bir işlem hacmi sağlayacaktır.

İşte bu yazımızda da bahsettiğimiz gibi 0x platformunun hedefi tam olarak bu tür bir platform oluşturmaktır. 0x platformu protokolü, merkezi ve merkezi olmayan borsalara göre farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Gelin 0x’in nasıl çalıştığına göz atalım.

0x (ZRX) Nasıl Çalışmaktadır?

Herhangi bir kripto para birimi satın aldıysanız, banka, kredi kartı veya merkezi bir borsayı kullanmanız gerekiyor. İşte merkezi bir borsa da diğer tüm merkezi sistemlerde oluşan sorunları yaşamaktadır. Örnek verecek olursak; merkezi olan sistemler bir anda çalışmayı durdurabilir, hacklenme ya da sistem içerisinde hırsızlık durumları yaşanabilir.

Özetlersek, merkezi sistemler genel olarak güven karşılığında kurulur. Vergi ve kısıtlama gibi özellikler de merkezi borsalarda yer almaktadır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda geliştiriciler karşı tez olarak merkezsiz borsaları geliştirmeye koyuldular.

Merkezsiz borsaların kusursuz olduğunu söyleyemeyiz. Başta gelen sorunlardan biri likidite sıkıntısı olarak söylenebilir. Bazı merkezsiz borsalarda işlem ücretleri ve işlem hızları oldukça dengesiz olabiliyor. Bloklara girilen tüm komutlar Blockchain tabanı üzerine yazıldığından dolayı her işlem için ücret alınmakta. İşlem hızları ise bloğun oluşturulma hızına göre değişebiliyor.

Merkezsiz borsalardaki bu sorunları 0x protokolü, Blockchain dışına kaydederek işlem anında Blockchain tabanına yazılacak şekilde bir geliştirme yaparak çözmeyi hedefliyor. 0x protokolü, yapılan işlemlerden bir işlem ücreti talep etmiyor. Ancak protokol üzerine kurulan merkezsiz borsalar kendi işlem ücreti politikalarını uygulayabilirler.

ZRX Coin Satın Al

ZRX Coin, Ethereum tabanlı 0x protokolü üzerinde kurulmuş olan merkeziyetsiz borsalar için işlem ücreti kullanabilmektedir. ZRX token’ın ana hedefi ise 0x protokolü geliştirilmesi ile ilgili token sahiplerini karar mercii’ne yerleştirmektir.

ZRX Coin Binance borsasında satılmaktadır. Aşağıdaki linkten binance borsasına kaydolarak ömür boyu geçerli %20 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.