Kripto Borsalarından Haberler
Trend

AVAX Fiyatını Olumlu Yönde Etkileyen Pangolin Exchange Nedir? Ne İşe Yarar?

BU makalemizde, AVAX’ın olumlu yönde değer kazanmasında büyük payı bulunan Pangolin Exchange’den bahsedeceğiz. Pangolin Exchange nedir, nasıl çalışır gibi konulara değineceğiz ve ayrıca bu gün youtup kanalımızda bununla ilgili bir video yayınladık onu da koyuyorum buraya.Haydi şimdi yazımız geçelim.

AVAX Neden Yükseldi?

Pangolin’in kullanıma sunulmasıyla beraber AVAX’ın yükseliş trendi daha da güçlendi. Ve yeni ATH’ler belirlendi. Şimdilik her ne kadar sistemde bazı aksamalar olsa da ileride bu aksamaların düzeltileceği dile getiriliyor.

AVAX’ın yükselmesini sağlayan bir diğer unsur olarak da Avalanche ve Ethereum arasında oluşturulan köprü olabileceği söyleniyor. Bu köprü sayesinde kullancılar DeFi varlıklarını Avalanche ve Ethereum arasında aktarabiliyor.

Pangolin Exchange Nedir?

Pangolin, Ethereum ve Avalanche (AVAX) gibi kripto paralar odağında çalışan bir DEX’tir (merkeziyetsiz borsa)

Pangolin, tıpkı Uniswap gibi otomatik pazar oluşturma (AMM) yöntemi ile çalışan bir borsadır. Borsa, işlem ücretlerini azaltmak, işlemleri hızlandırmak ve kullanıcıların deneyimlerini iyileştirme adına AVAX üzerine inşa edilmiştir.

Ava Labs tarafından desteklenen Pangolin, kripto para topluluğunun yararlanması için tasarlanmıştır. Bu proje AVAX tarafından desteklendiğinden, tüm Ethereum varlıkları ile uyumlu bir biçimde çalışabilir.

Pangolin Avalanche ağı üzerinde olduğu için işlemler hızlı ve ucuzdur. İşlemler saniyeler içerisinde gerçekleştirilir ve işlem ücretleri cent’ler seviyesindedir. Merkezi borsalarda işlem yapıyormuşcasına merkeziyetsiz borsalarda işlem yapmanın keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

PNG token dağılımı tamamen topluluk odaklıdır. Özel yatırımcılara, geliştirici takıma veya başka bir gruba ayrılmış bir adet bile token yoktur. Tokenların tamamı adil bir şekilde topluluğa dağıtılacaktır.

Pangolin Exchange, son zamanlarda kripto para sektörü içerisinde yer alan önemli projelerden bir tanesi olacak gibi görünüyor. Projenin airdrop’u da kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilecek ve bu airdrop’a oldukça yoğun talep var. Bu açıdan bakıldığında Pangolin borsası daha da popüler hale gelebileceğini söyleyebiliriz.

Pangolin Borsası Nasıl Çalışır?

Pangolin, PNG ismindeki yerel yönetim tokenının elde edilmesini sağlayan bir likitide mining programını barındırır. Tokenların adil bir biçimde dağıtılması adına, erken erişim tokenları olmayacak ve dağıtım eşit bir biçimde gerçekleştirilecektir. 

Tüm ETH varlıkları, Meter.io, Avascan, POA Network, Hashquark, Protofire ve Avalanche-Ethereum Bridge programları yoluyla, Avalanche ağına aktarılabilecektir. Bu yol oldukça önemlidirZira bu köprü sayesinde, WBTC, LINK, AAVE ve UNI’ye sahip olan DeFi kullanıcıları, varlıkları ile iki farklı blockchain’de gelir elde etme fırsatı yakalayacaklardır. 

Böylelikle daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edilmesi söz konusudur. Bu durum aynı zamanda sermayenin de kuvvetlenmesine olanak sağlar. 

PNG Yönetişimi

PNG’nin yönetişiminin değer önermesinin büyük bir kısmı, büyük ölçüde topluluk odaklı olmasıdır. Yatırımcılar, ekip üyeleri veya diğer bu tür paydaşlar gibi içeriden kimse olmadığından, Pangolin’in gelişimi tamamen daha geniş bir topluluğa kalmıştır. Pangolin yönetişimi, lansmandan üç ay sonra yayınlanacak ve aşağıdakiler dahil birkaç önemli eylemi mümkün kılacaktır:

  • Likidite havuzlarında yapılan değişikliklerBaşlangıçta, token dağıtımı tamamen bir önceki bölümde listelenen likidite madenciliği havuzları aracılığıyla olacaktır. Likidite madenciliği dönemi, havuzlar değiştirilene veya başka bir topluluk girişimi resmi bir yönetişim teklifi olarak kabul edilene kadar aktif kalacaktır. Teklifler, likidite madenciliği havuzları ekleyip çıkarabilir veya PNG’yi doğrudan bir kullanıcıya veya topluluk hazinesi gibi akıllı sözleşmeye tahsis edebilir.
  • Ücret anahtarıTopluluk ayrıca Pangolin ücret geçişini etkinleştirme olanağına sahip olacak. Bu ücret anahtarı, tüm takas ücretlerinin% 0,05’ini belirlenmiş bir adrese yönlendirebilir. Swap ücretleri% .30’da sabit kalacak, ancak likidite sağlayıcıları bu ücretlerin yalnızca en fazla% .25’ini alacak. Bu, topluluğa önemli topluluk girişimlerini desteklemek için ekstra fon alma fırsatı sağlar. Pangolin ücret anahtarı, 90 günlük bir zaman kilidi gecikmesine tabidir ve varsayılan olarak devre dışıdır.

Pangolin yönetişim eşikleri aşağıdaki gibidir:

  • Bir yönetişim teklifi sunmak için PNG dolaşım arzının (delege edilmiş)% 10’u
  • Bir oylama döneminde, yeterli çoğunluğa ulaşmak için, PNG’nin dolaşımdaki arzının en az% 15’ine denk gelen, devredilen PNG ile ağırlıklandırılan ‘evet’ oylarının basit çoğunluğu (>% 50) gerekir.
  • 7 günlük oylama süresi
  • Yürütme sırasında 2 günlük zaman kilidi gecikmesi

Pangolin Token Nedir?

Pangolin token yani PNG, Pangolin borsasının yerel kripto para birimidir. PNG’nin airdrop yolu ile, yakında kripto para topluluğuna dağıtılması bekleniyor. Detaylar için takipte kalın.

Pangolin Airdrop Nedir?

Pangolin topluluğu tarafından yapılan açıklamaya göre, projenin yerel tokenı olan PNG, ön koşul gözetmeksizin, herkese dağıtılacak. PNG Airdrop açıklamasına göre, ekosistem içerisinde 538 milyon PNG token yer alacak. Bunların %95 oranındaki bölümü ise likitide madenciliği için özel olarak ayrılacak. 

%5 oranında kalan PNG, airdrop yolu ile topluluğa dağıtılacak. PNG tokenlarının 256 milyonluk kısmının, ilk dört yıl içerisinde dağıtılması planlanıyor. 

Airdrop’a katılmak için UNI veya SUSHI tokenlarından birisine sahip olunması gerekiyor.

Likidite Madenciliği

Dağıtılacak token miktarı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. İlk dört yıl 256 milyon token dağıtılacaktır. Dağıtılan token miktarı her dört yıl yarıya düşecektir. Bu şekilde devam edecektir. İlk dört yıl kabaca günde 175 bin PNG likidite sağlayanlara dağıtılacaktır.

Airdrop Programı(%5)

Airdrop dağıtımı 7 Aralık 2020 tarihinde elinde UNI ve SUSHI bulunanlara dağıtılacaktır. Airdrop’tan yararlanabilmek için token sahiplerinin tokenlarını Avalanche Ethereum köprüsü üzerinden Avalanche ağına taşımaları gerekmektedir ve Ethereum ağındaki cüzdan adresleri ile Avalanche ağındaki cüzdan adresleri aynı olmalıdır. Pangolin açıldıktan sonraki bir ay içinde bu işlemi yapmaları gerekmektedir.

  1. İlk olarak kullanıcı 7 Aralık 2020 tarihinde elinde bulunan UNI veya SUSHI’leri Avalanche Ethereum köprüsünün Ethereum tarafında bulunan Smart contract adresine yatırır.
  2. İkinci olarak kullanıcı Avalanche-Ethereum köprüsünün Avalanche tarafındaki smart contract’ına tokenları çeker. Avalanche ağındaki adres ile Ethereum ağındaki adres aynı olmalıdır. Avalanche C-Chain Ethereum araçları(Metamask vb.) ile uyumlu ve adres formatı aynı olduğu için bu mümkündür.
  3. Kullanıcı artık PNG’lerini çekebilir.

Pangolin Borsasını Kullanmanın Avantajları Neler?

Pangolin, tamamen kripto para topluluğunun faydalanması için ortaya çıkarılan bir projedir. Bu proje düşük işlem ücretlerine olanak tanır ve buna ek olarak hızlı işlem yapılmasını da sağlar. 

Ayrıca, PNG airdrop’u oldukça adil bir biçimde gerçekleştirilecektir. Yapılması gereken tek şey SUSHI veya UNI sahibi olmaktır.  AVAX ve Ethereum köprüsü olması nedeniyle de kullanımı oldukça fazla olacaktır. 

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.