Makaleler

Bitcoin Artıları ve Eksileri

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Bitcoini Tüm Yönleriyle Değerlendiriyoruz.

Birçok kişi bağımsız ve sahte anonimliği nedeniyle Bitcoin’e ilgi duyuyor. Merkeziyetsizlik her ne kadar kulağa hoş gelen bir tanım olsada kullanım kolaylığı, hızı ve işlem ücretleri istediğiniz kadar hoş olmayabilir. Bu yazımızda Bitcoin hakkında doğrular ve yanlışlardan ziyade en iyi yanları ve kötü yanlarını değerlendirmeye ve ana hatlarıyla size fikirler sunmaya çalışacağız.

Bitcoin Artıları ve Eksileri

Bitcoin kullanmanın temel avantajı hem dijital para hem de ödeme ağı olmasıdır. Bitcoin blok zinciri BTC olmadan çalışamaz ve tam tersi de geçerlidir. Böyle bir sistemin açıklaması ise hiçbir aracı, devlet memuru, parasal iktisatçı, banka, finans kuruluşu veya diğer aracılara ihtiyaç duymadan çalışır. Temel olarak, Bitcoin, kim veya nerede olursa olsun herkesin dilediği bir başkasıyla bir değer paylaşmasına olanak sağlayan, önümüzdeki süreçlerde belki alışveriş yapmasına imkan tanıyacak olan iznelenemez, takip edilemez, el konulamaz bir para birimi olma yolunda ilerleyen Kripto Dünyasının ilk başarılı uygulamasıdır.

Bu her ne kadar insanın kulağına hoş gelsede Bitcoin düzenleyici bir gözetimi ve geleneksel finansal araçların rahatlığını elinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda bir kontrol mekanizmasınada sahip değildir. Bu nedenle korsanlar, yasal olmayan işleri yapanlar için daha kullanışlıdır. Ayrıca Bitcoin fiyatı diğer menkul değerlere göre oldukça değişkendir ve kısa vadede bunun değişmesi pek muhtemel değildir. Ayrıca, ağ hala geliştirilmekte ve bankalar ve ilgili finansal hizmetler tarafından sunulan verimlilik ve kullanım kolaylığı ile eşleşmemektedir.

Bitcoin Artıları

İşte en yaygın olarak getirilen Bitcoin avantajları:

 • Bitcoin bugüne kadarki en açık finansal sistemdir. Bankacılık sistemi olmasa bile, dünyanın her yerindeki 7/24 Bitcoin ile ödeme yapabilirsiniz.
 • Bitcoin’lerle yapılan uluslararası para transferleri, geleneksel bankacılık ve hizmetlerden daha hızlı ve daha ucuz olabilir.
 • Bitcoin, sizden zorla elde edilemeyecek, şimdiye kadar yaratılmış tek varlıktır (uygun önlemler alınırsa). Bunun yanı sıra, BTC işlemleri çok hassas değildir, bu yüzden kimse işlem yapmanıza engel olamaz.
 • Bitcoin takma adlıdır ve herkes cüzdanını internet üzerinden doğrulama veya kredi geçmişi olmadan açabilir. Özellikle, çoğu insanın paraya ulaşmak için mücadele ettiği bankalar altındaki bölgelerde ve üçüncü dünya ülkelerinde faydalıdır.
 • Bitcoin’leri geleneksel dijital para harcadığınız şekilde harcayabilirsiniz – bir masaüstü bilgisayardan, cep telefonundan veya banka kartından.
 • Fiat para birimlerinin aksine, Bitcoinler deflasyonisttir, yani değerlerinin tasarım tarafından takdir edileceği anlamına gelir .
 • Bitcoin, şimdiye kadar yaratılmış en taşınabilir varlıktır ve uydulardan ve hatta radyo dalgalarından aktarılabilir.
 • Bitcoin, işletmeler için de, çoklu imza yetkilendirme ve muhasebe şeffaflığı gibi değerli özelliklere sahiptir. Çoklu imza, birçok kişinin daha fazla güvenlik sağlayan bir ödemede imza atması gerektiği anlamına gelir. Ve tüm işlemlerin halka açık olduğu bir blok zincirinin niteliği, bir işletmenin şeffaflığını arttırır.
 • Diğer kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında , Bitcoin en fazla marka bilinirliğine, likiditeye, en gelişmiş ekosisteme ve çeşitli perakendeciler ve kuruluşlar arasında en fazla kabul gören ürüne sahiptir .
 • Lightning Network , çay, bakkaliye satın alma veya basitçe birini çevrimiçi devirmek gibi küçük, düşük ücretli günlük perakende işlemlerinde Bitcoin kullanımını sağlar.
 • Bitcoin , “ akıllı sözleşmeler ” gibi daha fazla finansal yeniliği mümkün kılan , programlanabilir bir parakavramı sunar .
 • Bitcoin, hükümetlerine, bazı kurumlara, politikacılara güvenmeyenlere veya basitçe ademi merkeziyetçiliğe inanan kişilere bir alternatif sunarak para tekelini bozuyor.

Bitcoin Eksileri

En sık bahsedilen Bitcoin eksileri şunlardır:

 • Denetim mekanizmaları yok denecek kadar azdır.
 • Çevrimdışı Bitcoin ödemelerini etkinleştirme girişimlerine rağmen, para biriminin kullanımı hala büyük oranda internetin kullanılabilirliğine bağlıdır.
 • Bitcoin hala gelişme aşamasında olduğundan, işlem hızı ve ücretleri madencilik verimliliğine ve ağ yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir.
 • Bitcoin’leri Nakit paraya dönüştürmek, genellikle maliyetli olan ücretleri doğurur.
 • En azından şimdilik tüm ürün satıcıları Bitcoin ile ödemeyi kabul etmiyor.
 • Bitcoin işlemleri değiştirilemez, bu da para bir kez cüzdanınızdan çıktığında geri kazanmanın bir yolu olmadığı anlamına gelir. Birçok itibar yönetimi aracı geliştirilmesine rağmen, “alıcı koruması” henüz Bitcoin ile ilgili değil. Tersine, BTC’yi kabul etmek dolandırıcılık iadesi olasılığını ortadan kaldırdığından, satıcılara fayda sağlayabilir.
 • Çoğu kişi, henüz tam olarak Kripto paralarını korumak için tam donanımlı cihazlara veya yüksek güvenlikli digital cüzdanlara sahip değildir. Hatta bir çok kişinin Bitcoin Anahtarlarını kaybettiği bilinmektedir. Paralarına erişemeyen bu kesimin bu nedenle Bitcoin’in deflasyonuna ve değer kazanmasına katkıda bulunduğunu belirtelim.
 • Bitcoin ekosisteminin mevcut tüm giriş ve çıkışlarını öğrenmek, dik bir öğrenme eğrisi sunar. Çoğu Bitcoin uygulamasındaki kullanıcı arayüzü hala kusursuz değildir ve ağ dünyadaki herkese hizmet vermeye hazır değildir.
 • İşletmeler ve Bireysel kullanıcılar için Bitcoin’i korumak, temel siber güvenlik bilgi ve farkındalığını gerektirir. Bitcoin Ağı neredeyse kesilmez olsa da tam bir bilinç oluşmamıştır.
 • Bitcoin’in temel ideolojisi en güçlü kurumlara, hükümetlere, politikalara, bankalara, düzenleyicilere ve sansüre karşı çıkıyor ve bu oyuncuların buna tolerans göstermeden veya onaylamadan önce büyük bir dirençle karşılaşması muhtemel.

Genel Değerlendirme

Yukarıda maddeler halinde belirtilen tüm noktalar Bitcoin’in en yaygın olarak bilininen avantaj ve dezavantajlarıdır. Bunların dışındada bir çok artı ve eksi yönleri bulunan Bitcoinin arkasındaki devrimci teknoloji bu avantaj ve dezavantajların sürekli değişeceğinide gösteriyor. Bitcoin teknoljisine bakıldığında Her avantaj için, birde önemli bir dezavantaj var. Buna rağmen, Bitcoin hala gelişen bir sistemdir. Açık kaynak kodlu geliştirici topluluğu aktif olarak sürekli olarak geliştirmeler yapıyor ve yeni çözümler arıyor.

Umarım, bu makale sizin için işleri netleştirmiştir ve kripto para birimleri ve geleneksel finansmana olan ilgiyi daha da arttırmıştır. Para ve yatırım gibi hassas konular söz konusu olduğunda daima özen gösteriniz.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu