Makaleler

ICO ( Initial Coin Offering ) Nedir ?

Bu yazımızda; ICO nedir? Ne için kullanılır? Avantajları neler? gibi soruların cevaplarını sizlere açıklayacağız.

ICO lar, yeni ve yapılandırma aşamasında olan projelerin kendilerini fonlamak maksadıyla Bitcoin ve Ethereum aracılığıyla kullandıkları bir fonlama mekanizmasıdır. ICO’lar  Initial Public Offering yani İlk Halka Arz’a benzetebilirler.

ICO kelimesinin , henüz Türkçe de bir tam tercümesi yok fakat ICO için  “ilk dijital para arzı” gibi bir tercüme kullanabiliriz.

ICO’larda bir projenin desteklenmesinin belli bir limiti veya amacı olabilir, yani her token’ın önceden tasarlanmış belli bir ücreti vardır ve ICO periyodu boyunca değişmez. Bunun sonuçlarından biri olarak da, sabit sayıda token tedarik edilir. 

Sabit tedarikle, dinamik bir yatırım amacınız da olabilir yani tokenların dağıtımı, alınan yatırımlara göre yapılır. Bu şu anlama gelir: Bir proje ne kadar fazla yatırım alırsa, token fiyatı da o kadar yüksek olur.

Bunun dışında, alınan belli sayıdaki yatırımlara göre belirlenen dinamik bir token tedariğiniz de olabilir yani her token’in fiyatı sabittir (örn. 1 BTC = 1 token) ama ne zaman yeni bir BTC gönderilse, yeni bir token yaratılır. Hedeflere göre bir limit belirlenebilir.

İco lar ne için kullanılıyor?

Ticari anlamda gerçekten getiri potansiyeli yüksek bir fikre sahip olduğunuzu düşünün. Bu fikri hayata geçirmek adına elinizde yeterli maddi kaynak yok. Normal şartlarda böyle bir durumda projenizi fonlamak için yatırımcılara gitmeniz ve yatırımcılara projenizi sunmanız gerekir. ICO’yu aynı senaryonun kripto para birimleri üzerinden gerçekleşen ve belirli yatırımcıların dışında Kitle fonlama sürümü gibi düşünebilirsiniz

ICO’ların Avantajları

Ürün, müşterilerin desteği ile ortaya çıktığından dolayı belirli bir kullanıcı sayısı her zaman  olacaktır.

Yatırım için belirli bir bütçeniz yok ama fikriniz ve ekibiniz var ise aradığınız desteği ICO sayesinde bulabilirsiniz.

ICO’ların Dezavantajları

“Dolandırma” amaçlı ICO’lar başarılı projelerin ICO kapsamında alacakları yatırım ve güvene gölge düşürmektedir.

Geçmişteki En Dikkat Çekici ICO’lar

Ripple

Ripple Labs, XRP’de ağ ücretlerinizi ödemek zorunda olduğunuz için ödeme ağı Ripple’da anti-spam mekanizması olarak hizmet eden 100 milyar XRP tokeni yarattı. XRP, Ripple Labs tarafından satılıyor ve eğilim daha aşağıya doğru iken değerleri net bir yönde hareket etmiyor. 5.000 Satoshi ile başlamış bazen 1.000 satoshi nin altında değer almış, 7.000 Satoshi’yi test etmiş üzerine çıktı ve nihai değeri olan 3700’de dengelenmişti.

Ethereum

Şimdiye kadar en büyük ICO Ethereum tarafından yapıldı. Yaklaşık 60 milyon ETH’lik bir ön satış ile, Ethereum Vakfı 31.500 Bitcoin’u elde etti. Bu etkinlik, şimdiye kadar yapılan en büyük çapraz bağlamanın ve çılgınca başarılı bir kripto paranın başlangıcı haline geldi. ETH ön satışın yatırımcıları kârlı bir şekilde hayatlarına devam etmişlerdir.

Lisk

BitShares’e dayanan Lisk, yan zincirlerde akıllı sözleşmeler yapılmasını sağlayan JavaScript ile yazılmış bir Blockchaindir. Lisp, Bitcoin üzerinden koin satışı yaptı ve yaklaşık 5 milyon dolar kazandı.

Etherum Tokeni ile Başarıya Ulaşmış ICO’lar

Ethereum’un akıllı sözleşmeleri yeni kurulanların da kalkınmasına olanak sağladı. Bu sayede Etherum ICO ‘lar arasında popüler hale geldi. İşte Ethereum üzerinden değer kazanan ve başarıya ulaşan ICO’ların bazıları;

Augur

Merkezi olmayan token, olayların sonucunu belirlemek için REP-tokeni olarak adlandırılanları kullanır. Bu tokenlerin yüzde 80’i kalkınmayı finanse etmek için satıldı ve ekibi 5 milyon dolardan fazla yatırım aldı. Bugün tüm tokenlerin değeri 100 milyon dolardan fazla.

Golem

Golem projesi, katılımcıların kendi bilgisayarlarıyla katkıda bulunabileceği ve gücünü satarak para kazanacakları merkezi olmayan bir süper bilgisayar yaratmayı amaçlıyor. Golem, akıllı sözleşmeler için Ethereum blok zincirini kullanıyor; hizmetleri ödemek için GNT tokenini gerekli kılıyor. ICO, geliştiricilerin 10.000 BTC’den fazla aldığı 820.000.000 token sayısı ile kısıtlandı. Bugün Golem’in pazar payı 50.000 BTC’yi aşıyor. Bu da 225 milyon Amerikan dolarına denk geliyor.

ICONOMI

Iconomi, sanal varlıkların yönetimi için yaratılmış bir platformdur. ICN simgesi, platformdaki paylaşımlara benzer ve kazançların bir bölümünü de kendisine saklıyor. Geliştiriciler 85.000.000 token sattı ve bunun için 17.000’den fazla BTC elde etti. Bugün ICONOMI’nın yaklaşık 40.000 BTC’lik bir piyasa değeri var.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.