Coinler

Dash (DASH) Nedir?

Dash coin

Bitcoin’e benzer şekilde, DASH dijital para birimi olarak kullanılan bir kripto para birimidir. DASH’ın ana kullanım durumu blok zincirinde ödeme göndermek ve almaktır. Rafine edilmiş Dash ağı, bitcoin’e kıyasla daha iyi gizlilik ve aydınlatma hızı işlem süreleri sağlar.

Dash ilk olarak 18 Ocak 2014 tarihinde Evan Duffield tarafından geliştirildi. Evan’nun ilk kez 2010 yılında bitcoin’i gördü ve kripto para birimindeki tüm kusurları gözlemledi. Bitcoin’de değişiklik yapmaya kararlıydı, ancak çekirdek kodun değişmesi gerektiği için ana bitcoin ekibi tarafından ne yazık ki reddedildi.

Bu, Evan’nun kendi yolunu çizmesine ve temel bitcoin kodunu kullanarak DASH geliştirmesine yol açtı. Çekirdek kodda değişiklikler, DASH’i öncekilerden daha iyi oluşturmak için uygun gördüğü yerlerde yapıldı. Geliştirilen yeni para Xcoin olarak adlandırıldı. Daha sonra Darkcoin olarak adlandırıldı ve daha sonra 2015’te DASH olarak yeniden adlandırıldı. Günümüz pazarında DASH, gizliliği ve hızlı işlemleri ile bilinir ve bu da onu bitcoin için güçlü bir rakip yapar.

 

Masternodes

DASH ağı iki katmandan oluşur. Her katmanın ağ için farklı bir amacı vardır ve DASH’a daha fazla derinlik getirir. İlk katman, düğümlerden oluşan bitcoin ağına benzer. Madencilerin bloklar için maden çıkaracakları ve blok zincirine yerleştirecekleri yer burasıdır.

Masternodlar ağın ikinci katmanıdır ve tam düğümlerle aynıdır. Masternodes, DASH kripto para biriminin tüm blok zincirini tutar ve ağı yönetir. InstantSend ve PrivateSend gibi özellikler üzerinde tam kontrole sahiptirler.

Bir Masternode çalıştırmak için 1000 DASH teminatı gerekir. Masternode çalıştırmak için ileri sürülen teminat istendiği zaman taşınabilir veya kullanılabilir. Ancak, bu ağın kapatılmasına neden olur. 1000 DASH teminat sahibi olmak kişilerin ağa saldırmasını engeller.

Masternodes Tarafından Yönetilen Özellikler

  • InstantSend

InstantX olarak bilinen InstantSend, DASH’in anlık hızlarda işlem yapma platformudur. İşlemler, ortalama işlem süresinin bitcoininin yaklaşık 13 dakikaya kıyasla dikkate değer olan InstantSend kullanılarak 1,5 saniye içinde gerçekleşir.

DASH ağında para göndermenin iki yolu vardır. Kullanıcılar göndermek için yaklaşık 2,5 dakika süren normal DASH işlemlerini kullanabilir veya çok daha hızlı InstantSend rotası üzerinden gönderebilir. Ancak, InstantSend kullanılırken ödenmesi gereken küçük bir ücret vardır. Ücretler 0,001 Dash ve 1 DASH’ın maliyetine bağlı olarak USD cinsinden değişecektir.

InstantSend özelliği ayrıca çift işlemlerin kullanıcı tarafından yapılmasını da engeller. Bu işlem, işlemin yaratılması üzerine bir kilidin üretildiği Masternode’un DASH teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilir. DASH paraları kilitlendikten sonra kilidi açılamaz, bu da kullanıcıların çift harcama yapmasını engeller.

  • PrivateSend

Özel olarak para göndermek, kullanıcıların herhangi bir platformda yaptıkları işlemlerde istedikleri temel özelliklerden biridir. Bitcoin blockchain ile ilgili en büyük sorun, tüm işlemlerin izlenebilir olmasıdır. İki tarafın cüzdanları, gönderilen miktar ve diğer işlemler ile birlikte gösterilir. Dünyanın bu ayrıntıları arayabilmesi özel olmaktan çok uzaktır.

PrivateSend bu sorunu çözer, kullanıcının blok zincirinde özel olarak DASH paraları göndermesine izin verir. CoinJoin tabanlı bir para karıştırma teknolojisi kullanır. Teknolojide yapılacak diğer değişikliklerin yanı sıra işlemin gizliliğini artırmak için birden çok işlem birlikte karıştırılır. Kullanıcılar özel işlem yapmak istiyorsa bu hizmet harikadır. Ancak, işlem başına 1000 DASH sınırı vardır.

DASH Nasıl Mine Edilir?

DASH madenciler için iş kanıtı – proof of work kavramını kullanır. Madencilere bilgisayarları aracılığıyla çözmek için matematik probleminin verildiği herhangi bir madencilik işlemine benzer. DASH madenciliği, daha fazla madencinin bulunmasıyla zorlaşıyor. Sonunda, madencilerden biri sorunu çözecek ve iş kanıtı kavramının devreye girdiği yer burasıdır. İşin kanıtı, cevabın doğru olup olmadığını onaylayacak kişilere gösterilir. Her şey kontrol edilirse blok blokzincirine eklenir ve madenciler DASH paralarıyla ödüllendirilir.

Günümüzde çoğu madenci, uygulamaya özel entegre ASIC kullanır. Madenciler için özel olarak tasarlandı, görev için son derece verimlidir. O kadar verimli görülüyordu ki ASIC olay yerine geldiğinde madencilik zorluğu arttı. Zorluk, DASH madeni para madenciliği için kullanılan X11 algoritması tarafından yönetiliyor. Ekstraksiyon için GPU, CPU ve ASIC kullanma seçenekleri vardır. Blok süreleri 2MB bloklarla 2.6 dakikadır. Her yıl blok ödülleri de %7.14 azalıyor.

Koşullar doğruysa DASH madenciliği oldukça karlı olabilir. Enerji tasarruflu bir sisteme ve serin bir ortama sahip olmak kârlara yardımcı olacaktır. Bir madencilik kiti satın almadan önce, o sırada DASH madenciliğinin karlılığını kontrol etmek önemlidir.

DASH Nereden Satın Alınır?

DASH parasını satın almak için birden fazla platform ve borsa var. Madeni para alışverişi yapmak için Bitcoin ve Ethereum gibi ticaret kripto paralarının yanı sıra kredi ve banka kartlarını kullanarak DASH satın almak mümkündür. İşte DASH satın alabileceğiniz bazı borsalar;

En İyi DASH Cüzdanı Hangisidir?

DASH’inizi bir cüzdanda saklamak, herkesin paralarını satın alırken atması gereken ilk adımdır. Hiçbir kripto para borsaları %100 güvenli değildir, her zaman borsaların hacklenebilmesi ve insanların kripto paralarını kaybetme olasılığı vardır. Peki neden riske atasınız? Kullanıcılar için farklı cüzdan türleri mevcuttur. Bunlar Donanım, masaüstü ve mobil cüzdanlara ayrılırlar. Üçünden en güvenli olanı donanım cüzdanlarıdır çünkü her şey çevrimdışı tutulur. Hiç kimse çevrimdışı bir cüzdanı hackleyemez çünkü hiçbir şeye bağlı değildir.

  • Donanım Cüzdanları — Ledger, Trezor ve KeepKey
  • Masaüstü — Dash Core Wallet
  • Mobil — Edge, DASH Core Wallet, Coinomi

DASH ağının InstantSend ve PrivateSend gibi bazı harika özelliklerini kullanmak istiyorsanız. Bir DASH hesabı açmak ve bu özellikleri yerleşik olarak barındırmak için özel olarak tasarlandığından DASH Core Cüzdan’ı kullanmak en iyisidir.

 

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.