Makaleler

ERC20 Wallet Nedir?

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Erc20 Wallet Nasıl Alınır? Gereklimidir?

ERC-20, Amerikayı yeniden keşfetmek yerine, ethereum blockchaininden yararlanarak geliştirilen merkezi olmayan uygulamaların bir protokole bağlanmasıdır. Buna Ethereum’un kusursuz çalıştığı bir ekosistem diyebiliriz. Erc20 mantığını iyice anlayabilmek için, Akıllı sözleşme nedir, Token Nedir, Coin Nedir, Ethereum ağı neyi ifade eder bunları anlamak gerekiyor. Bu konuda sizlere ışık tutabilecek bir yazı derlemeye çalıştık.

Karmaşık bir konu olması nedeniyle basit örnekler ile incelemeye başlayalım;

Erc20 Alt Yapısı

Mesela bir kripto para üreticisi olarak merkezi olmayan bir coin üretiyoruz ve birimini “Coin” olarak adlandırıyoruz. Ethereum blockchainini kullanarak oluşturduğumuz bu coin ile kullanım alışkanlıklarını değiştireceğimizden söz ediyoruz. Bunun karşılığında ise bize yatırım yapmak isteyen kişilerden ethereum alıyoruz ve karşılığında kendi kripto para birimimiz olan Coin’i veriyoruz. Bu altyapıyı sıfırdan kendimiz yapmak ile ERC-20 kullanarak yapmak arasında oluşan farklar bu noktada ortaya çıkıyor.

ERC-20 Nedir? Nasıl Çalışır?

ERC-20 için “Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok” sözünü kullanabiliriz. ERC-20, kripto para standartları ile çalışmaktadır. Bu sayede yeni bir altyapı hazırlamanız gerekmeksizin kripto paralar ile işlem yapmanıza olanak sağlamaktadır.

ERC-20 ile geliştirilen kripto paralar hergeçen gün değişmekte ve artmaktadır, güncel pazarı https://coinmarketcap.com/ internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Token Nedir?

Ethereum, blockchain ile senkronize çalışan bir kripto para birimidir. Bitcoin’den sonra piyasadaki en popüler kripto para olarak işlem görmektedir. Ether, Ethereum ve token son derece karmaşık konulardır. Bu nedenle Ethereum ve tokenleri anlayabilmek için öncelikle ‘Token Nedir?’ konusunu detaylı olarak incelemekte ve anlamakta fayda var.

Akıllı Sözleşme nedir? Nasıl Kullanılır.

Akıllı sözleşme aslında bir nevi kontrattır. Tokenlerin güvenlilirliğinin bir kanıtıdır.

Örneklere anlatmak gerekirse;

Ahmet, Mehmet’in kripto para cüzdanına 5 coin göndereceği zaman sırasıyla bu işlemler sağlanır;

  • KAC kontraktı Ahmet’in imzayı atıp atmadığına ve transferi yapabilmesi için yeterli tokeni olup olmadığını inceler.
  • Fon Mehmet’in hesabına gönderilir.
  • İşlemin onaylandığına dair bilgilendirme yapılır.

Ethereum ve token aynı şeyler değildir. Tokenleri inceleyen kişilerin bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Ether, ethereum blockchain’ine kodlanmıştır ve kripto para olarak işlem görür. Bu sayede kullanıcılarının işlem fiyatlarını ödemesini sağlayarak kendi ağını güçlendirir.

Bir işlem yapmak istediğiniz zaman token aracılığıyla ether olarak ödeme yaparsınız. Bu ödeme ise Ethereum madencilerine aktarılır.

Binance Kayıt binance kayıt

Halit Vuran

Kripto Para dünyasına BitcoinAirdrop.Net Projesi ile devam ediyorum. Coinler, anlık fiyatları ve son gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu