Coinler

Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır

Bitcoin Nedir? tüm özellikler

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Bitcoin Nedir Kripto Para Dünyasının ilk Adımıdır.

Bitcoin nedir? Bitcoin, herhangi bir merkez bankası ve resmi kuruluş ile bağlantısı bulunmayan elektronik bir para birimidir. Günümüzde kullanılan para birimlerinden farklı olarak virgülden sonra 100 milyon basamağa kadar ayrılabilir. Aynı zamanda internetin karanlık yüzü olarak bilinin Dark Web’de yaygın olarak kullanılan para birimidir.

Bitcoin’in Tarihçesi

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009 tarihinde yazılım geliştirici Satoshi Nakamoto tarafından hayata geçirilimiştir. C+ ile geliştirilen bu para birimi 21 milyon Bitcoin ile sınırlıdır ve bu sınıra hergeçen gün daha da yaklaşılmaktadır. Bitcoin ile alışveriş ilk kez 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alarak gerçekleştirilmiştir. O günlerde herhangi pek değer anlam ifade etmeyen 10.000 Bitcoin’in günümüzde karşılığı ise 228.732.893 TL’dir. Bu, Bitcoin’in yükselen bir yıldız olduğunun en büyük kanıtlarındandır.

Takvimler 22 Temmuz 2013 tarihini gösterdiğinde dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1,2 milyar dolar seviyelerindeyken, 4 Haziran 2014 tarihinde bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin, hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan özgür bir para birimi olması nedeniyle fiziksel olarak üretilmemektedir. Hükümetlere bağlı bankalar milli borcu kapatmak için paranın değerini düşürerek fazladan para basımına gidebilirler. Ancak bu durum kendi kurallarını koyan özgür para birimi Bitcoin için geçerli değildir. Bitcoin’de topluluğa dahil olan insanlar madencilik yaparak üretim yapabilmektedirler.

Bitcoin, kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından 21 milyon Bitcoin ile sınırlandırılmıştır. Bu değerin aşılması ise mümkün değildir. Bu sayıya ulaşıldığında madenciliğin duracağı yönünde tahminler yapılmaktadır.

Bitcoin’in Kötü Amaçlı Kullanıldığı Alanlar

Kötü Amaçlı Yazılım ve Hırsızlık

Bitcoin, Public ve Private Key olmak üzere iki farklı anahtar ile işlem görmektedir. Public Key, adından da anlaşılabileceği üzere herkes ile paylaşabileceğiniz anahtarınızdır. Private Key, yani gizli anahtarınız ise cüzdanınıza giriş yaparken kullandığınız ve kimseyle paylaşmamanız gereken size özel anahtardır. Bu anahtarın paylaşmanız durumunda hesabınıza kötü amaçlı kişiler erişebilir ve Bitcoin’lerinizi çalabilirler.

Bitcoin’le ilgili geçmiş hırsızlık olaylarına baktığımızda yüzlerce bin dolarlık hırsızlık olaylarının yaşandığını görmekteyiz. Bunlardan en büyüğü ise Şubat 2014’de çalınan 220.000 dolar değerindeki kripto para hırsızlığıdır. Bitcoin nedir sorunun cevabını birazda olsa almış olduk. Detaylara gelelim.
bitcoin nedir

Bitcoin Fidye Virüsü

Bitcoin’in kötü amaçlı kullanıldığı alanlardan birisi de fidye virüsleridir. Genellikle e-postalar ile gönderilen fidye virüsleri bilgisayarını ele geçirerek harddiskinizde bulunan dosyaları şifrelemekte ve sizden para istemektedir. Bir fidye virüsü ile karşı karşıya kalmamak için e-posta adresinize gelen maillere bilinçsizce tıklamamanız gerektiğini hatırlatalım.

Habersiz Madencilik

Bitcoin nedir derseniz ilk başta madencilik akla gelir madencilik işlemciler ekran kartları ile yapılan günümüzde ise büyük asic cihazlar ile yapılıyor. Birde zararlı yazılım madencilikleri var. Ziyaret etmiş olduğunuz internet sitelerinde habersiz madencilik yapılıyor olabilir! Dünya genelinde bir zamanlar oldukça yaygın olan bu yöntem ile ziyaretçiye haber verilmeksizin bilgisayarı üzerinden madencilik yapılabiliyordu. Ancak tarayıcı yazılımlarına getirilen güncellemeler ile bu durum engellendi.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Kolay Hesap Oluşturma Süreci

Bir devlet ve hükümete bağlı bankalar en ufak bir hesap açma işleminde bile sizi birçok işlemden geçirmektedir. Ancak bir Bitcoin cüzdanını herhangi bir soruya cevap vermek zorunda kalmadan, dakikalar içerisinde hiçbir ücret ödemeden oluşturabilirsiniz.

Gizlilik

Bitcoin gizliliğin hakim olduğu bir para birimidir. Bitcoin ile yaptığınız işlemlerin takibi 3. Kişiler tarafından yapılamamaktadır. Bir kişi birden fazla Bitcoin cüzdanı oluşturabilir, bu cüzdanlar ile para alma/gönderme işlemlerini güvenle yapabilmektedir.

Şeffaflık

Bitcoin, Blockchain adı verilen hesap defterine benzetebileceğimiz bir zincirde tüm işlemlerin detaylarını saklamaktadır. Eğer kamuya açık bir Bitcoin cüzdanınız varsa o hesapta ne kadar Bitcoin olduğunu herkes görebilir, ancak hesabın kime ait olduğunu bilemezler.

Avantajlı İşlem Ücretleri

Bir banka üzerinden yapacağınız uluslararası aktarımda bankanız sizden onlarca TL işlem ücreti alabilir, Bitcoin’de ise bu rakamlar oldukça düşüktür. Bitcoin nedir tabiki avantajlı işlem ücretleri demektir, zaman zaman yoğunluktan ağda işlem ücretleri artmaktadır.

Hız

Bitcoin nedir sorunsunda günümüz sistemlerine göre hızlı olsada, kripto para birimi olarak aslında biraz daha yavaştır. Bitcoin ağında para gönderim süreci oldukça hızlı işlemektedir. Hesabınızdan gönderdiğiniz BTC, Bitcoin ağı tarafından onaylandıktan birkaç dakika sonra hedef hesaba yansıyacaktır.

Bitcoin Nereden Alınır. 

Bitcoin şuanda binance den satın alabilirsiniz. Buraya tıklayarak kayıt olduktan sonra satın alabilirsiniz. Şuan fiyatı görülüyor grafiği aşağıda verdim. Yatırım tavsiyesi değildir fiyatın ne olacağı belli olmaz. Her zaman üzmeyecek yatırımlar yapılması gerekiyor.

Binance Komisyon düşürme daha az alım satım komisyon ücreti ödemek için makalemizi okuyunuz.

Binance Kayıt binance kayıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu