Coinler

Wrapped Bitcoin WBTC Coin Nedir?

Lütfen İçeriğe Oy Verin
Toplam oy

Wrapped Bitcoin WBTC Coin Nedir? başlıklı yazımız sizlerle. WBTC coin nedir; nasıl ortaya çıktı neyi amaçlamaktadır. Bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. WBTC, Sarılı Bitcoin anlamına gelir ve sadece Bitcoin’i temsil eden bir ERC20 belirtecidir. Bir WBTC, bir BTC’ye eşittir. BTC, WBTC’ye ve tersi yönde dönüştürülebilir.

Yazı esnasındaki değeri : $10.614,69 USD
Piyasa Değeri : $990.170.650 USD
Dolaşan Arz : 93283
Maks Arz : 21 milyon

WBTC

(WBTC) bir kripto para birimidir ve Ethereum platformunda çalışır.  Şu anda 70 aktif piyasada işlem görüyor ve son 24 saatte 35.831.031.19 $ işlem görüyor. Önemli büyük borsaların hemen hepsinde listelidir. DeFi projelerinden birisidir.

Wrapped Bitcoin, Bitcoin fiyatına sabitlenen Ethereum tabanlı bir dijital para birimidir. 2019 yılında piyasaya sürülen WBTC aslında, Bitcoin’i temsil eden bir ERC-20 tokenıdır. WBTC için tam olarak ortak bir DeFi projesidir denebilir. Wrapped Bitcoin merkeziyetsiz finans dünyasının önde gelen girişimleri Set Protocol, BitGo, Dharma, Compound ve MakerDAO gibi projelerin ortak çalışmalarıyla piyasaya sürülmüştür.

WBTC’nin amacı Ethereum ağına Bitcoin aracılığı ile daha fazla likidite aktarmak ve BTC’yi DeFi piyasasına uyarlamak olarak açıklanmıştır. DeFi, WBTC ile yatırımcıların BTC’ye olan yatırımlarını sürdürmesine olanak tanırken bir yandan da, Compound gibi projelerde de birikimlerini değerlendirme fırsatı sunuyor. Bitcoin kullanıcıları bu sayede ellerindeki Bitcoin’i satmadan da DeFi dünyasına ayak atabiliyorlar.

WBTC’nin ne için gerekli olduğu konusunda ise ekip web sitesinde hedefin merkezsiz borsalara Bitcoin likitidesini getirmek olduğunu açıklıyor. Bitcoin’in ERC20 formatına dönüştürülmüş hali olarak görülen WBTC’nin Bitcoin için akıllı sözleşmeler oluşturulmasını kolaylaştırması planlanıyor.

ÖZET:

HAKKINDA

wBTC, BTC destekli bir ERC20 belirtecidir. Dolaşımdaki her bir wBTC, Bitcoin tarafından 1: 1 desteklenir ve dijital varlıkları depolamak için tasarlanmış ilk nitelikli saklama kuruluşu olan BitGo tarafından soğuk depoda tutulur. Ek olarak, şeffaflık sağlamak ve ağda güven sağlamak için DEFTER  herkes tarafından görüntülenebilir.

NEDEN WBTC?

wBTC, yatırımcılara, kurumlara ve dapp’lara Bitcoin’e maruz kalmayı sürdürürken Ethereum ağına bir köprü sağlar. Varlığın sarılması, token sahiplerinin Defi’ye katılmasını ve akıllı sözleşmeleri programlamasını sağlar.

TOKEN ÖZELLIKLERI

Kullanılabilirlik

ERC20 standardı, Ethereum topluluğu tarafından geniş çapta benimsenmiştir ve çeşitli ademi merkeziyetçi borsalara, cüzdanlara ve dApp’lara erişim sağlar. wBTC, Bitcoin’in likiditesini DEX’lere getiriyor ve Bitcoin’i doğrudan ETH tabanlı akıllı sözleşmelerde ticaret yapmak, ödünç vermek ve teminatlandırmak için kullanmayı mümkün kılıyor.

Kripto Para Birimleri Arasında Birlikte Çalışabilirlik

wBTC, Bitcoin’i ERC20 formatına standart hale getirerek Bitcoin’in herhangi bir Ethereum akıllı sözleşmesinde kullanılmasına izin verir.

Arttırılmış İşlem Hızı

Ethereum blok zinciri kullanılarak BTC’nin tokenleştirilmesi, doğrulanmış işlemlerin hızının artırılmasına olanak tanır.

Kısaca;

  • WRAPPED BİTCOİN, DeFi uygulamalarına daha fazla likidite getirmek için tasarlanmış bir Ethereum belirtecidir
  • BTC sahipleri Bitcoin’lerini WBTC şeklinde ödünç verebilir ve faiz kazanabilirler.
  • WRAPPED BİTCOİN, daha sofistike finansal hizmetler sağlanmasına yardımcı olmak için DeFi başlığı altında çalışan bir grup kuruluş tarafından yönetilmektedir.

WBTC Nereden Satın Alabilirim?

WRAPPED BİTCOİN dünyanın en büyük borsalarında listelidir. Huobi Okex gibi borsaların yanı sıra Binance’da da listelidir. Ömür boyu %20 komisyon indiriminden yararlanmak isteyenler aşağıdaki kayıt linkinden kaydoulup WRAPPED BİTCOİNİ coini binance’dan satın alabilir.

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu