Ethereum 2.0

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 ile yazımız sizlerle. Bir önceki Ethereum 2.0 ile ilgili yazımızı hatırlarsanız
https://bitcoinairdrop.net/ethereum-2-0/ çok büyük ve önemli gelişmeleri yanında getireceğini belirtmiştik.

Kripto para topluluğu tarafından uzun süredir beklenen Ethereum 2.0 güncellemesi kısa zaman içerisinde piyasaya sürülecek ve bu güncelleme ile birlikte ETH birçok açıdan daha değerli hale gelecek. Ethereum 2.0 nın piyasaya sürülmesi ile birlikte, özellikle işlem sürelerinin ciddi anlamda kısalması bekleniyor.

Ethereum’un kısa zaman içerisinde çıkacak olan Ethereum 2.0 “Senerity” güncellemesi, kripto para topluluğu tarafından merakla bekleniyor. Güncelleme ile birlikte, Dünya’nın en büyük ikinci blockchain protokolü PoW’dan bir Pos konsensüs mekanizmasına geçiş yapacak ve bu sayede ölçeklenebilirlik, güvenlik ve hız anlamında ciddi artışlar meydana gelecektir.

Ethereum 2.0

Bu hafta Ethereum 2.0 ile ilgi önemli açıklamalar geldi. Görünen o ki yıl bitmeden Ethereum 2.0 yıl sonuna kadar devreye geçmiş olacak. Yapılan açıklama ve haberler kapsamında ulaşılan bilgi şu şekilde;

Ethereum 2.0 adına kilit bir göreve sahip olan geliştirici Danny Ryan, Discord üzerinden yaptığı açıklamada testnet’in ağustos ayı başında geleceğini söyledi. Ryan, süre olarak ise iki hafta verdi. Ryan’a göre eğer her şey tıkırında devam ederse, testnet’in piyasaya sürüleceği tarih 4 Ağustos olacak.

Testnet’in piyasaya sürülmesinden sonra ise, test süreci başlayacak. Bu dönem içinde ağ, bir dizi testlerden geçecek ve güvenlik düzeyinin ne durumda olduğu, olası buglar ve bunların sonuçları gibi süreçlere bakılacak. Gelen açıklamara göre, test sürecinin yaklaşık üç ay sürmesi bekleniyor.

Şu anda Ryan ve ekibi zaten hali hazırda ağı test ediyor. Özellikle de hack saldırılarına karşı ağın durumu, önemli bir şey olduğu için bu konuya eğiliniyor.

Ağustos ayında testnet beklendiği gibi piyasaya sürülürse, test sürecinin üç ay sürmesi mümkün. Bu da Ethereum 2.0 için olası çıkış tarihinin KASIM-ARALIK olarak bizlere gösteriyor.

Ethereum 2.0 ile birlikte ağda birçok sorunun tarihe gömülmesi amaçlanıyor. Ethereum’un bu güncelleme ile birlikte çok daha iyi ölçeklenebilen bir yapıya kavuşması umut ediliyor. Buna ek olarak ağdaki güvenlik düzeyinin artması ve gizlilik odaklı işlemlerin de kullanıma açılması Ethereum 2.0 versiyonunun yanında getirdiği özellikler.

Genel manada bakıldığında Ethereum 2.0 ile, ağın Proof of Work tabanlı bir modelden Proof of Stake tabanlı bir modele geçişi için de ilk adım olacak. Şu anda Ethereum ağında staking’e olan talep çok büyük. Bu da fiyata gerçekten katalizör etkisinin en azami olduğu FIRSAT SÜRECİNİ HAZIRLAYACAK.

Bu hafta Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, gitgide artan işlem ücretlerinin Ethereum için tehlikeli olabileceğini açıklamıştı. Öyleki uniswap ta bilindiği üzere; Ethereum ağındaki işlem ücretleri geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde inanılmaz bir artış gösterdi. ETH kullanıcıları artık ağda işlem yapabilmek için eskisinden çok daha yüklü miktarlarda ücretler ödüyorlar. Ethereum 2.0 ile bu sürecinde önüne geçileceği umuluyor.