Coinler

Zcash ZEC Coin Nedir?

Zcash ZEC Coin Nedir başlıklı yazımız sizlerle. Zcash, güçlü bilim üzerine inşa edilmiş, gizliliği koruyan, dijital bir para birimidir. Projeye göre Paranın geleceği dijital, merkezi olmayan ve özeldir. Zcash (ZEC) gizlilik odaklı ve tüm ekonomik sektörlerle uyumlu olmayı hedefleyen bir kripto paradır.

Bitcoin gibi, Zcash işlem verileri de halka açık bir blok zincirine gönderilir; ancak Bitcoin’in aksine Zcash, kişisel ve işlem verilerinizin tamamen gizli kalmasını sağlar. Sıfır bilgi kanıtları, işlemlerin gönderen, alıcı veya işlem tutarı belirtilmeden doğrulanmasına izin verir. Zcash içindeki seçici ifşa özellikleri, bir kullanıcının uyumluluk veya denetim amacıyla bazı işlem ayrıntılarını paylaşmasına izin verir.

Zcash ayrıca, özel işlemleri desteklemeyen cüzdanlara ve borsalara uyum sağlamak için şeffaf işlemlere izin verir. Zcash ile Dijital işlemlerin gizli kalmasını sağlarken düşük ücretlerle verimli ve güvenli bir şekilde işlem yapın. Denetim veya mevzuata uygunluk için adres ve işlem bilgilerini seçerek paylaşın.

Zcash

Gizlilik odaklı hedefli bir kripto para birimi olan Zcash (ZEC) global ekonomi anlamında hizmet vermeyi hedefleyen bir dijital para olarak tanımlanabilir.

Zcash tıpkı bitcoin gibi açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Bitcoin’in anonim özelliğinin yanısıra Monero ve ZCash gibi kripto para birimleri gizlilik açısından oldukça üst düzey algoritmalara sahiplerdir.

Zcash, işlemleri Bitcoin blok zincirinde olduğundan daha özel hale getirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir Blockchain’e dayalı bir kripto para birimidir. Bitcoin’inki gibi ZEC (Zcash token) işlemleri halka açık bir Blockchain’de yayınlanır, ancak Bitcoin Zcash’in aksine, kullanıcıların özel bilgileri seçerek ifşa etmelerine izin verir.

Zcash iki tür anahtar sağlar: “görünüm anahtarı” ve “harcama anahtarı”. İkincisi fon harcamak için kullanılırken, ilki, bazı kişilerin işlemlerinizle ilgili özel bilgileri görmesine izin vermek için kullanılır. Görüntüleme anahtarları, tüm dünyaya ifşa edilmeden bir denetim veya bilgi paylaşımı için kullanılabilir.

Zcash ayrıca, işlemin alıcısına yalnızca bir görüntüleme anahtarı sahibinin görebileceği mesajlar iletme fırsatı sunan şifreli not alanları sağlar. Bu, basit mesajlar veya ödeme kodu gibi gizli veya ticari bilgiler iletmek için kullanılabilir.

Zcash, 2016 yılında en iyi kriptograflar tarafından geliştirildi ve piyasaya sürüldü. Temel protokol MIT, Technion, Johns Hopkins, Tel Aviv Üniversitesi ve UC Berkeley’den bilim adamlarının araştırmalarına dayanmaktadır.

Piyasa Değeri :745,859,614 ABD doları
Hacim (24s): 864.877.498 ABD doları
Max arz: 21 milyon
ATH: 4000 dolar
Şimdiki fiyat 72 dolar


2016 yılında Zooko Wilcox-O’Hearn tarafından başlatılan ve Zerocoin protokolüne dayanan Zcash (ZEC), işlemlerin seçici şeffaflığını sağlayan, merkezi olmayan ve açık kaynaklı gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Zcash işlemleri şeffaf olabilir veya zk-SNARKs adı verilen sıfır bilgi kanıtı aracılığıyla korunabilir. Bu, ağın ilgili tarafları veya tutarları ifşa etmeden güvenli bir bakiye defteri tutmasına olanak tanır. Harcama yetkisi ve işlem değerlerini yayınlamak yerine, işlem meta verileri şifrelenir ve kimsenin sahtekâr olmadığını kanıtlamak için zk-SNARK’lar kullanılır.

Piyasaya sürülmeden önce bilim adamları ve hackerlardan oluşan bir ekiple, verilerin gizliliği için çalışmalar ve testler yapıldı. Gizlilik, ZEC yatırımcılarının en çok önem verdikleri konu. Gizliliğin insanlar için bir hak olduğunu düşünüyor ve bunun üzerine eğiliyorlar. Yarattıkları yazılım sayesinde, kullanıcılar kişisel verilerini kontrol etme yetkisine sahip oluyorlar.

Aslında ZEC, içerik ve yapısal olarak Bitcoin ile benzerlik gösteriyor. Fakat Bitcoin’den daha yüksek gizliliğe sahip bir yazılımı var. Çünkü sıfır bilgi kanıtlarını kapsayan ve adına “Zero Knowledge Proof” denilen bir teknolojiye sahip. Bitcoin ile yapılan işlemlerin detayı herkes tarafından gözlemlenebilirken, ZEC’de bu mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse; halka açık bir blockchainde “A kişisi, B kişisine 1 BTC gönderdi” bilgisi görülebilir fakat ZEC’de hangi kişiler arasında hangi miktarda ZEC gönderildiği görülemez. BTC ile ZEC arasındaki en belirgin fark da budur.

BTC ile ZEC’in aralarındaki bir diğer fark, işlem hızıdır. ZEC işlemleri her 2,5 dakikada bir onay alırken; Bitcoin işlemleri her 10 dakikada bir onay alıyor. Değer olarak ZEC, Bitcoin’den daha geride olsa da hız özelliği açısından global ödeme sistemlerinde ön plana çıktığı söylenebilir.

En büyük rakipleri ise; yine ZEC gibi gizlilik odaklı yazılıma önem veren Dash, Monero ve Verge gibi kripto paralardır.

ZEC Çalışma Prensibi

ZEC in genel prensiplerinden biri de kişisel gizliliğin yanında şirket gizliliğinin de oldukça önemli olduğunu vurgulayan bir hedefe sahip olmasıdır. ZEC’in gizlilik odaklı kodu vasıtasıyla kullanan kullanıcılar kendi özel verilerini kontrol edebilme şansına sahip olabiliyor. Zcash’in bu gizlilik özelliği ile çeşitli alanlarda büyük bir güven bağı sağlanabilir.

Zcash (ZEC) Nasıl Satın Alınır?

Zcash (ZEC) i Binance dan satın alabileceğinizi, aşağıdaki linkten kaydolmanız durumunda %20 ömür boyu komisyon indirimi kazanabileceğinizi söylemekten mutluluk duyuyoruz.

Binance Kayıt binance kayıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı, Lütfen Reklam Engelleyici yi kapatınız Emeğe Saygı.